Εργοτέλης - Παναιτωλικός 0-1

Το γκολ του Ανρί Καμαρά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου χάρισε στον Παναιτωλικό την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα (1-0 τον Εργοτέλη στο βροχερό Ηράκλειο), στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Super League. Δέκατο σερί ματς χωρίς "τρίποντο" η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Το live της αναμέτρησης

Πολλά νέα πρόσωπα είχε η αναμέτρηση του Παγκρητίου, καθώς ο Μαρίνος Ουζουνίδης (ντεμπούτο) συμπεριέλαβε στην αποστολή τον Φράντιτσεκ Κούμπικ, ενώ ο Μάκης Χάβος έδωσε φανέλα βασικού στον νεοαποκτηθέντα Φλοράν Ανέν.

Το πρώτο ημίχρονο είχε γρήγορο ρυθμό, ο Παναιτωλικός ήταν ελαφρώς καλύτερος και αφού απέφυγε την παραβίαση της εστίας του στο 24ο λεπτό (κεφαλιά του Ηλία Αναστασάκου που εξουδετερώθηκε από τον Ράφαελ Μπρακάλι), "χτύπησε" στην αντεπίθεση με τον Ανρί Καμαρά (στο 44' μετά από ασίστ του Φερνάντο Γοδόι).

Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος όπου απείλησε μόνο από τα δεξιά, στο δεύτερο ο Εργοτέλης αναπτύχθηκε και από τις δύο πτέρυγες, με εξαίρεση όμως, μία κεφαλιά του Δημήτρη Διαμαντάκου στο 75ο λεπτό, ο Μπρακάλι δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Ο Παναιτωλικός, από την πλευρά του, ήταν πολύ καλός στην αμυντική λειτουργία του, βγήκε με αξιώσεις στην αντεπίθεση με τον Μιχάλη Μπακάκη και στο 78ο λεπτό λίγο έλειψε να κλειδώσει τη νίκη όταν ο νεοεισελθών Βιλφρίντ Νταλμά δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση.

Η τελευταία συμμετοχή του Μάρις Βερπακόφσκις με τη φανέλα του Εργοτέλη (σ.σ. εγκαταλείπει τη δράση και επιστρέφει στην Λετονία) και η επιστροφή του Μάριο Μπούντιμιρ ως αντίπαλος στο Παγκρήτιο ήταν τα μοναδικά αξιοσημείωτα γεγονότα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Ο Αντρέ Μπικέ. Οι περισσότερες σέντρες των αντιπάλων εξουδετερώθηκαν από τον Καμερουνέζο στόπερ, ο οποίος απέτρεψε το "μοιραίο" στη φάση του 51ου λεπτού με το φαρμακερό γύρισμα του Αμπντούλ Αζίζ.

Ο Ντιέγο Ρομάνο. Εγκλωβίστηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς και, μοιραία, δεν βοήθησε τους επιθετικούς του Εργοτέλη να σκοράρουν και να σώσουν έστω το βαθμό.