Ξάνθη - Αστέρας Τρίπολης 0-0

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές, η Ξάνθη με τον Αστέρα Τρίπολης έμειναν στη "λευκή ισοπαλία", ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το θέαμα ήταν φτωχό στο πρώτο ημίχρονο, αφού κι οι δύο ομάδες δημιουργούσαν φάσεις με το... σταγονόμετρο. Ο Αστέρας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή (33%-67%), αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε ξεκάθαρες ευκαιρίες. Μοναδικές αξιόλογες φάσεις, δύο σουτ του Έρβεν Μούκαμ (3', 27'), τα οποία πέρασαν απελπιστικά άουτ. Μετά το 30', η Ξάνθη ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο και άσκησε ασφυκτική πίεση προς την αντίπαλη εστία. Παρόλα αυτά, υπήρχε ξεκάθαρο πρόβλημα στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Μπαντής να χρειαστεί να αντιδράσει μόνο σε ένα μακρινό σουτ του Βασίλη Σκούρτη.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς τόσο η Ξάνθη όσο κι ο Αστέρας έδειξαν διάθεση να κυνηγήσουν το πολυπόθητο γκολ. Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (52'-53') οι δύο "μονομάχοι" έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Απόστολο Γιάννου και τον Πέτρο Ορφανίδη, τα σουτ των οποίων δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Μετά τη συμπλήρωση 60 λεπτών και σε συνάρτηση με τις πολλές αλλαγές, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε -εκ νέου- αισθητά.

Οι Αρκάδες διατήρησαν την "φλύαρη" κατοχή, ενώ οι Ακρίτες προσπάθησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελευταία αξιόλογη φάση, ένα γυριστό του Γιώργου Ζησόπουλου, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φακούντο Μπερτόγλιο, το οποίο μπλόκαρε με ευκολία ο Μιχάλης Ζαρόπουλος. Λίγο πριν το 90', ο Μούκαμ ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή από τον Μανώλη Μπέρτο, αλλά ο κ. Παπαδόπουλος έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

Οι δύο τερματοφύλακες ήταν ιδιαίτερα σταθεροί, όποτε χρειάστηκε να επέμβουν, αποτελώντας τους μοναδικούς διακριθέντες της αναμέτρησης.

Ο Νιέτο, εν αντιθέσει με τις προηγούμενες αναμετρήσεις, δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και χάθηκε στη γενικότερη μετριότητα.