Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 1-0

Με σκόρερ για ακόμη ένα ματς τον Τάσο Μπακασέτα, ο Πανιώνιος νίκησε δίκαια 1-0 τον κάκιστο Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη. Τραγικό λάθος του Στιλ στο γκολ των "κυανέρυθρων". Δοκάρι με τον Ζέκα είχε η ομάδα του Αναστασίου στο 75'.

Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μαρίνος Ουζουνίδης κόντρα στον Παναθηναϊκό, σε μια προσπάθεια να γεμίσει το κέντρο και να μπορέσει να περιορίσει τα "ατού" του αντιπάλου του. Από την άλλη ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε το "κλασσικό" ρομβοειδές 4-4-2.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν ορεξάτοι το ματς, πίεζαν ψηλά, ενώ στο 11ο λεπτό είχαν και την πρώτη τους καλή ευκαιρία. Ο Καρέλης πήρε όμορφα τη μπάλα από τον Μπεργκ, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Παπαδόπουλος μάζεψε. Αυτή ήταν και η μόνη φάση στην οποία το "τριφύλλι" απείλησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι απάντησαν με το σουτ του Κόρμπου στο 13', ενώ ένα λεπτό αργότερα είχαν νέο άστοχο σουτ με τον Σιώπη. Ο Αμπέντ έκανε ό,τι μπορούσε μπροστά όμως η ομάδα του Αναστασίου δυσκολευόταν να φτιάξει παιχνίδι. Στο 30' ο Οικονόμου έπιασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ από τα δεξιά, αναγκάζοντας τον Στιλ σε μια σπουδαία επέμβαση.

Ό,τι καλό έκανε ο Στιλ στη φάση του 30', το κατέστρεψε τρία λεπτά αργότερα. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας από αρκετά μακρινή απόσταση κι ενώ ο Άγγλος κίπερ έδειχνε να ελέγχει την πορεία της μπάλας, αυτή του έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα! Ο Πανιώνιος πήρε το προβάδισμα με αναπάντεχο τρόπο και στη συνέχεια (36') έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία με το Μασούρα να ντριμπλάρει τον Ταυλαρίδη, αλλά το σουτ του να είναι αδύναμο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο τεχνικός του Παναθηναϊκού πέρασε στο γήπεδο τους Μαρινάκη και Καλτσά, αντικαθιστώντας τους... εξαφανισμένους Πέτριτς και Λαγό. Τα πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου ωστόσο συνεχίστηκαν. Η πρώτη καλή φάση των πρασίνων στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε στο 59' με τον Καλτσά να σουτάρει από μακρινή απόσταση και τη μπάλα να φεύγει εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου. Οι "κυανέρυθροι" στη συνέχεια ανέβηκαν και κατάφεραν να φτάσουν σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο 2-0. Αρχικά στο 65' την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουμάλ απέκρουσε ο Στιλ, ενώ τα σουτ των Μασούρα και Μπουμάλ λίγο αργότερα κατέληξαν άουτ.

Η καλύτερη φάση των φιλοξενούμενων στο ματς σημειώθηκε στο 75'. Ο Ζέκα αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή του Πανιωνίου όπλισε και σούταρε, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι σταματώντας στο οριζόντιο δοκάρι. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να "παγώσουν" το ματς, αλλάζοντας πάσες, ή κάνοντας καθυστερήσεις με όποιο τρόπο μπορούσαν. Ο ιδιαίτερα δραστήριος μετά την εισοδό τους στο ματς, Νίκος Καλτσάς, έπιασε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής στο 89', όμως είδε τον Παπαδόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η τελευταία φάση του αγώνα είχε δράστη τον Μάρκους Μπεργκ -ο οποίος έκανε την πρώτη του τελική στο 93'- όμως η κεφαλιά που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Έξι βαθμούς έχει δώσει συνολικά στον Πανιώνιο στις τελευταίες δύο αγωνιστικές ο Τάσος Μπακασέτας. Ο επιθετικός των "κυανέρυθρων" ήταν τυχερός στο γκολ που πέτυχε μιας και ο Στιλ του έκανε ένα ωραιότατο δώρο, όμως η συνολική του παρουσία ήταν θετικότατη. Είχε εξαιρετικά στημένα, ενώ κάθε φορά που είχε στα πόδια του τη μπάλα, αποτελούσε κίνδυνο.

Αδύναμος Κρίκος

Ποιον "πράσινο" να πρωτοδιαλέξεις; Η ομάδα του Αναστασίου πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση στη Νέα Σμύρνη και είναι πολλοί αυτοί που διεκδικού τον τίτλο του αδύναμου κρίκου. Ο Στιλ που χάρισε το γκολ στον Πανιώνιο, ο Πέτριτς και ο Λαγός που ήταν άφαντοι στο πρώτο μέρος και σωστά αντικαταστάθηκαν και ο Πράνιτς που ήταν ο γνωστός, Πράνιτς.