Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 2-1

Δύο λεπτά μετά την είσοδό του ο Λουτσιάνο Φιγκερόα πέτυχε ένα θαυμάσιο γκολ και μαζί με αυτό του Μάρκους Μπεργκ ο καλύτερος φετινός Παναθηναϊκός νίκησε τον αξιόμαχο Αστέρα Τρίπολης στο "Απόστολος Νικολαϊδης" (2-1). Είχε ισοφαρίσει με εξίσου όμορφο τρόπο ο Ντε Μπλάσις.

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εικόνα του αγώνα

Τα δύο υπέροχα γκολ των Μπεργκ και Ντε Μπλάσις με χρονική απόσταση ελάχιστων δευτερολέπτων έδωσαν χρώμα σε ένα σκληρό παιχνίδι στη Λεωφόρο με λίγες φάσεις και δυνατές μονομαχίες.

Για το πρώτο ημίχρονο δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα άξιας αναφοράς, πέρα από τις πολύ καλά οργανωμένες άμυνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, έγιναν όλα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με φοβερή κίνηση του Σουηδού Μπεργκ, ο οποίος άδειασε Κοντοέ και Γκοϊάν με μια κίνηση και εκτέλεσε με βολέ τον ανίκητο μέχρι εκείνη τη στιγμή Ερνάντες. Πριν, όμως, κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στη Λεωφόρο, ο Ντε Μπλάσις με ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Καπίνο για το 1-1.

Πριν από το 1-0 ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει δύο φορές κοντά στο να προηγηθεί, όμως ο Μπεργκ είχε νικηθεί από τον Ερνάντες αρχικά σε τετ ατ ετ και στη συνέχεια σε σουτ έξω από την περιοχή.

Η κίνηση του Αναστασίου για να φτάσει εκ νέου σε προβάδισμα το "τριφύλλι" άκουγε στο όνομα Φιγκερόα. Ο Αργεντινός μπήκε στο 74', έδωσε ενέργεια μόνο με την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 2-1, το οποίο χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη.

Ο Λουτσιάνο Φιγκερόα. Μοναδική αίσθηση του γκολ. Χρειάστηκε ελάχιστα δευτερόλεπτα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η άμυνα του Αστέρα. Για ακόμη ένα ματς δέχθηκε γκολ και δείχνει πολλά κενά. Τόσο στο κέντρο όσο και στα άκρα.