Ολυμπιακός-Βέροια 6-0

Με τον Κώστα Μήτρογλου να πετυχαίνει το τέταρτο εφετινό χατ-τρικ και τον Κάμπελ να σκοράρει δις, ο Ολυμπιακός διέλυσε 6-0 τη Βέροια στο "Γ. Καραϊσκάκης". Ο Μανιάτης το άλλο γκολ, έχασε πέναλτι ο Σαβιόλα.

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εικόνα αγώνα:

Τέτοια παιχνίδια είναι από αυτά που είτε τα καθαρίζεις νωρίς και κάνεις περίπατο είτε τα καθαρίζεις με δυσκολία και μπαίνουν διλήμματα σχετικά με τον προπονητή, τα συστήματα κτλ. Ο Ολυμπιακός ευτύχησε σε ακόμη ένα παιχνίδι να έχει τον Μήτρογλου.

Για να το θέσουμε καλύτερα, ο Μίτσελ ευτύχησε. Ο κορυφαίος σκόρερ του εφετινού Ολυμπιακού πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και ουσιαστικά έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή. Η Βέροια έμεινε να παρακολουθεί το ματς και να... παρακαλά να σταματήσει το σκορ σε φυσιολογικά επίπεδα. Το 6-0 δεν είναι φυσιολογικό, αλλά είναι... λογικό για αυτόν τον Ολυμπιακό.

Ο Μίτσελ φρόντισε να ξεκουράσει αρκετούς μετά την Αντερλεχτ χωρίς να αλλοιώσει την εικόνα της ομάδας. Τι να το κάνεις; Οταν μία ομάδα έχει Μήτρογλου τα άλλα δεν χρειάζεται να τα αναφέρεις. Τι να γράψεις; Για το σύστημα που έπαιξε ο Ολυμπιακός; Για τις φάσεις που έκανε; Φτάνουν τα γκολ που σημείωσε.

Αρχικά, στο 8ο λεπτό με τον Κώστα Μήτρογλου να ανοίγει το σκορ. Στο 20' ο ίδιος με δύσκολη κεφαλιά (εύκολη για αυτόν) έκανε το 2-0, ενώ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 3-0 αν ο Σαβιόλα ευστοχούσε στο πέναλτι που κέρδισε ο Βάις.

Ο,τι δεν έκανε ο Αργεντινός το πέτυχε ο Κάμπελ στο 63ο λεπτό. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Γιάννη Μανιάτη να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ Μήτρογλου (81') και Κάμπελ (82') διαμόρφωσαν το τελικό 6-0.

Η Βέροια; Εκανε κάποιες απέλπιδες προσπάθειες να πετύχει το γκολ της τιμής, ενώ στη μία και μοναδική καλή της φάση, στο πρώτο μέρος, ο Ρομπέρτο με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Για το μόνο που έχει κάθε δίκιο να φωνάζει είναι για την κόκκινη που δεν έδωσε ο διαιτητής στον Παπάζογλου στο 87' για χτύπημα εκτός φάσης. Οχι πως θα γινόταν κάτι αν ο Ολυμπιακός έμενε με 10, αλλά για το γαμώτο, τη δικαιοσύνη...

MVP:

Τώρα, πραγματικά, θέλετε να συμπληρώσουμε αυτή την κατηγορία; Δηλαδή περιμένετε εμένα να σας πω;