Άρης - Πιρίν 4-0

Με πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Μανιά που σκόραρε δις, ο Αρης επικράτησε άνετα 4-0 της Πιρίν σε φιλική αναμέτρηση επί βουλγαρικού εδάφους.

Ο Αρης βρήκε την ευκαιρία και "ξεμούδιασε" απέναντι στην αδύναμη Πιρίν, βγάζοντας ουκ ολίγα θετικά στοιχεία στο παιχνίδι του. Παρά το γεγονός πως το ματς ήταν το πρώτο φιλικό ενόψει της νέας σεζόν, το συγκρότημα του Γιάννη Χατζηνικολάου έδειξε διάθεση, έπαιξε άνετα και όσο το δυνατόν πιο απλά και αν μη τι άλλο άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στους φιλάθλους τους.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 με τα δύο γκολ του Μιχάλη Μανιά και στο δεύτερο μέρος οι Αγγελούδης και Σταμπολζίεφ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση του Άρη: Μπουζάνης (31' Καράδαης, 60' Γκέλης), Κύργιας (46' Αντωνιάδης), Πουλίδο (46' Νταμαρλής), Οικονομόπουλος (46' Αγγελούδης), Τριανταφυλλάκος (46' Γκόλιας), Παπαδόπουλος (46' Έλσνερ), Μαργαρίτης (46' Ηρακλής), Λεμονής (31' Ψυχογιός, 60' Αχείμαστος), Σταυρόπουλος (46' Ρένια), Μανιάς (46' Σουνάς), Καραγιάννης (31' Κοτσαρίδης, 60' Σταμπολζίεφ).

Μετά το φιλικό, ο προπονητής του Αρη, Γιάννης Χατζηνικολάου, δήλωσε: " Τα παιδιά έκαναν μια καλή προσπάθεια. Τώρα χτίζεται η ομάδα. Δεν μας ενδιαφέρουν τα σκορ. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε" και συνέχισε αναφορικά με τις μεταγραφές: "Θέλουμε ενίσχυση και κάνουμε ό,τι καλύτερο. Εχουμε κάποιους παίκτες στο στόχαστρο και ευελπιστώ να έρθουν. Μην περιμένετε να σας πω ονόματα. Είμαστε με πολλούς ποδοσφαιριστές σε επικοινωνία και ελπίζω να έρθουν".

Από την πλευρά του, ο πρωταγωνιστής του φιλικού, Μιχάλης Μανιάς, είπε: " Τα δύο γκολ δεν έχουν σημασία. Σημασία έχει να σκοράρω στο πρωτάθλημα. Τώρα δουλεύουμε για να φτιάξουμε την ομάδα της νέας σεζόν. Δουλεύουμε σκληρά και μακάρι να έρθουν τα γκολ και στο πρωτάθλημα".

ΤΟ LIVE

17:56
Καλησπέρα σας. Σε λίγα λεπτά αρχίζει η φιλική αναμέτρηση του Άρη με την βουλγαρική Πιρίν στο Πράβετς.
17:58
Ο Γιάννης Χατζηνικολάου θα έχει την ευκαιρία να τσεκάρει τους υπό δοκιμή Παναγιώτη Αχείμαστο και Ρόμπερτ Σταμπολζίεφ.
18:03
Στο Πράβετς βρίσκονται και λιγοστοί οπαδοί του Άρη.
18:05
Η Πιρίν βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο της προετοιμασίας της, καθώς σε 10 μέρες ξεκινάει το βουλγαρικό πρωτάθλημα.
18:06
Το φιλικό ξεκινά.
18:08
2ο λεπτό: Ο Μανιάς καταλογίζεται λανθασμένα σε θέση οφσάιντ κι ενώ είχε βγει τετ α τετ με τον Γιάνεφ.
18:11

Άρης: Μπουζάνης, Κύργιας, Πουλίδο, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Παπαδόπουλος, Μαργαρίτης, Λεμονής, Σταυρόπουλος, Μανιάς, Καραγιάννης.

Πιρίν: Γιάνεφ, Λαπάντοφ, Φιντάνιν, Γκούτσεφ, Βιτάνοφ, Νικόλοφ, Λαζάροφ, Παναγιότοφ, Μάρτσεφ Β., Μπλιζνάκοφ, Πετρόφ.

18:13
Οι παίκτες του Άρη πιέζουν ψηλά στα πρώτα λεπτά.
18:16
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα δώσει άλλα δύο φιλικά επί βουλγαρικού εδάφους, το Σάββατο (19:00) με την Λίτεξ και την Τρίτη (18:00) με την Μπότεφ.
18:19
Ο Λεμονής και ο Σταυρόπουλος είναι ιδιαίτερα δραστήριοι από τα δεξιά.
18:24
ΓΚΟΛ! Άρης - Πιρίν 1-0.
18:26
Ο καλυπτόμενος Μιχάλης Μανιάς πλασάρει ψύχραιμα τον Γιάνεφ και ανοίγει το σκορ στο Πράβετς. Αυτό είναι το πρώτο, ανεπίσημο, γκολ του νεαρού επιθετικού με την κίτρινη φανέλα.
18:28
Το μισό γκολ ανήκει στον Τριανταφυλλάκο, ο οποίος έβγαλε μία πολύ καλή κάθετη μπαλιά.
18:29
23ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Μπλιζνάκοφ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπουζάνη.
18:30
Θετική η παρουσία των "κιτρίνων" στις πτέρυγες. Το γκολ, βέβαια, προήλθε από τον άξονα.
18:31
26ο λεπτό: Δοκάρι ο Τριανταφυλλάκος!
18:33
Ο Μανιάς "χορεύει" την αντίπαλη άμυνα από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή κάνει το γύρισμα. Ο Τριανταφυλλάκος που βρίσκεται στην πορεία της μπάλας κάνει το πλασέ με τη μία, αλλά η μπάλα χτυπά στο αριστερό δοκάρι.
18:34
Μέχρι στιγμής ο Άρης αναπτύσσεται περίφημα...
18:34
ΓΚΟΛ! Άρης - Πιρίν 2-0.
18:36
Νέα ωραία επιθετική προσπάθεια από πλευράς Άρη. Ο Τριανταφυλλάκος από τα δεξιά δίνει έτοιμο γκολ στον Μανιά, ο οποίος κάνει αυτό που γνωρίζει πολύ καλά. Δεύτερο γκολ για τον 23χρονο φορ.
18:38
Ο Καράδαης αντικαθιστά τον Μπουζάνη, ο Ψυχογιός τον Λεμονή και ο Κοτσαρίδης τον Καραγιάννη.
18:47
42ο λεπτό: Αδύναμο πλασέ του Τριανταφυλλάκου, δεν ανησυχεί ο Γιάνεφ.
18:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άρης - Πιρίν 2-0.
18:53
Ο Άρης ήταν θετικότατος στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή (54%) και πήρε πολύ καλό βαθμό στην ανάπτυξη (κυρίως από τα πλάγια). Ξεχώρισε ο σκόρερ Μανιάς, ο δημιουργός Τριανταφυλλάκος, που είχε και δοκάρι, και ο Σταυρόπουλος.
19:04
Το δεύτερο μέρος ξεκινά.
19:04
Με πολλές αλλαγές ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο.
19:07
Η σύνθεση του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο: Καράδαης, Αγγελούδης, Σουνάς, Κοτσαρίδης, Γκόλιας, Ψυχογιός, Νταμαρλής, Ηρακλής, Ρένια, Έλσνερ, Αντωνιάδης.
19:10
51ο λεπτό: Ο Σουνάς προσπαθεί, ανεπιτυχώς, να "κρεμάσει" τον Γιάνεφ. Προηγήθηκε ωραία ενέργεια του Κοτσαρίδη.
19:11
53ο λεπτό: Αριστερό σουτ του Σουνά, η μπάλα λίγο άουτ.
19:12
Ακυρώνεται γκολ του Σουνά, ο οποίος λανθασμένα καταλογίζεται σε θέση οφσάιντ.
19:13
ΓΚΟΛ! Άρης - Πιρίν 3-0.
19:14
Ο Άρης κάνει ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα στο δεύτερο μέρος. Ο Κοτσαρίδης συνεργάζεται σε μικρό χώρο με τον Αγγελούδη, ο οποίος πλασάρει εύστοχα και γράφει το 3-0.
19:20
60ό λεπτό: Ο Γκέλης αντικαθιστά τον Καράδαη, ο Σταμπολζίεφ τον Κοτσαρίδη και ο Αχείμαστος τον Ψυχογιό. Οι δύο τελευταίοι δοκιμάζονται από τον Άρη.
19:24
Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα του Άρη, έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
19:30
71ο λεπτό: Ο Άρης κλέβει την μπάλα λίγο πριν το κέντρο, αντεπιτίθεται εξαιρετικά, αλλά το σουτ του Ρένια είναι άστοχο.
19:31
ΓΚΟΛ! Άρης - Πιρίν 4-0.
19:31
Ο Αγγελούδης βρίσκει τον Σταμπολζίεφ κι εκείνος, σαν σε προπόνηση, χρίζεται σκόρερ σε κενή εστία.
19:32
74ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Σουνά για σκληρό μαρκάρισμα στον Β. Μάρτσεφ.
19:35
76ο λεπτό: Δυνατό, ευθύβολο σουτ του Αγγελούδη, μπλοκάρει με δεύτερη προσππάθεια ο Γιάνεφ.
19:43
83ο λεπτό: Χορευτική ενέργεια και σέντρα του Σταμπολζίεφ, προλαβαίνει και αποκρούει σε κόρνερ ένας αμυντικός.
19:49
Τελικό σκορ: Άρης - Πιρίν 4-0.
19:51
Ο Άρης παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος από την Πιρίν, η οποία σε 10 ημέρες ξεκινάει τις υποχρεώσεις της στο βουλγαρικό πρωτάθλημα, και θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερες φορές.