Απ.Καλαμαριάς-Ολυμπιακός 1-0

Η Καλαμαριά εκμεταλλεύτηκε την κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού και με γκολ του Μπάρκογλου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, επικράτησε δίκαια με 1-0 στο Καυταντζόγλειο.

Η Καλαμαριά εκμεταλλεύτηκε την κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού και με γκολ του Μπάρκογλου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, επικράτησε δίκαια με 1-0 στο Καυταντζόγλειο. Αχρωμοι και ασύνδετοι οι Πειραιώτες, συνέχισαν το σερί των κακών εμφανίσεων προβληματίζοντας για μία ακόμα φορά. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Θα πρέπει να ανατρέξουμε πολύ πίσω για να θυμηθούμε πότε ήταν η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός έπαιξε τόσο άσχημα σε ένα ημίχρονο. Μπορεί να φαινόμαστε υπερβολικοί, αλλά οι Πειραιώτες δεν έδειχναν ικανοί να αλλάξουν μια πάσα στο μισό μέτρο, ενώ η μοναδική φορά που επισκέφτηκαν με αξιώσεις την εστία του Κόβατς, ο Νούνιες πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ.

Όχι πως η Καλαμαριά έκανε κάτι σπουδαίο. Αν εξαιρέσουμε δύο επικίνδυνα σουτ του Χετεμάι, οι Πόντιοι δεν είχαν να επιδείξουν κάτι άλλο απέναντι από τον Νικοπολίδη. Είχαν, όμως, πλάνο στο παιχνίδι τους, τρέξιμο, πίεση και πάθος. Στοιχεία που έλειπαν από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα πρέπει να ανάψουν μια λαμπάδα που κράτησαν το μηδέν στην άμυνα με την εικόνα που παρουσίασαν στον αγωνιστικό χώρο.

* Στους μέχρι τώρα εκτός έδρας αγώνες, οι ερυθρόλευκοι μετρούν 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες.

* Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα, μετά τις 2 Δεκεμβρίου και το 2-0 επί του Λεβαδειακού.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό, οι Πόντιοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο σκορ σε τετ α τετ του Βάλνερ, το οποίο έδιωξε ο Νικοπολίδης. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους, οι οποίοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, πίεζαν τα χαφ και προσπαθούσαν να βγουν μπροστά για να απειλήσουν την εστία του Ολυμπιακού. Στην αντίπερα όχθη, ο Τάκης Λεμονής βλέποντας την κακή εικόνα των παικτών του, πέρασε τους Μενδρινό και Μήτρογλου στη θέση των Λεντέσμα και Νούνιες, με ξεκάθαρο σκοπό να παίξει με σέντρες μιας και έβλεπε πως με την μπάλα κάτω υπήρχε πρόβλημα.

Από μία σέντρα δημιουργήθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 75ο λεπτό, με τον Κοβάσεβιτς να πιάνει την κεφαλιά και τον Κόβατς να διώχνει εντυπωσιακά. Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Σέρβος επιθετικός έπρεπε να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα σε αγκωνιά εκτός φάσης στον Μουράφσκι, ο διαιτητής όμως έχασε τη φάση και δεν έδειξε κάρτα.

Στη συνέχεια, η αναμέτρηση παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με την Καλαμαριά να ψάχνει το γκολ της νίκης και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί ανορθόδοξα να επιτεθεί. Όλα αυτά μέχρι το 91ο λεπτό, το λεπτό όπου η τύχη χάρισε στον Μπάρκογλου (τη "χρυσή" αλλαγή του Κατσαβάκη) αυτό που του είχε στερήσει με τη φανέλα της Ξάνθης στον αγώνα με τον Ολυμπιακό στις 29 Δεκέμβρη. Το νέο απόκτημα του Απόλλωνα βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Αντώνη Νικοπολίδη, χαρίζοντας τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας ήττα για τον Ολυμπιακό που προβλημάτισε για μία ακόμη φορά με την εμφάνισή του, ενόψει της κρίσιμης συνέχειας τόσο στην Ελλάδα, όσο και στην Ευρώπη.

Διαιτητής: Γ.Δαλούκας
Βοηθοί: Δ.Ιτσκος, Ι.Μπιτσίδης