Εχασε ο ΟΦΗ, έφτασε ο Πέσιτς

Την ήττα με 2-1 από την Κλέβε, ομάδα τρίτης κατηγορίας της Γερμανίας, γνώρισε ο ΟΦΗ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας επί γερμανικού εδάφους.

Οι γηπεδούχοι (το ματς έγινε στο Κλέβε στάντιον) αιφνιδίασαν τους Κρητικούς σκοράροντας δυο φορές σε διάστημα 8 λεπτών (22’ Σνιρ, 30’ Μπαϊρακτάρ), για να μειώσει στο 35’ με πέναλτι ο Ταραλίδης. Ο ΟΦΗ είχε επιλογές στην επίθεση, αλλά και αδυναμίες στην άμυνα – στοιχεία γνώριμα από την περσινή σεζόν.

Ο Φράντισεκ Στράκα χρησιμοποίησε μια ενδεκάδα ανά ημίχρονο. Ξεκίνησε με τους: Κασμερίδη, Ισά, Αρβανίτη, Σταυρακάκη, Μονιάκη, Σεντλίνσκι, Ταραλίδη, Πίτσο, Γκέρμπερ, Πόποβιτς, Ορος και συνέχισε (στην επανάληψη) με τους Γεωργίου, Γκάγκουλα, Λαρόκ, Κουνενάκη, Σφακιανάκη, Πλιάγκα, Ρουμπάκη, Κοστόφσκι και Ερέρα.

To φιλικό παρακολούθησε ο άρτι αφιχθείς στη Γερμανία Αλεξάντερ Πέσιτς, ο 16χρονος Σέρβος επιθετικός που ανήκει και επισήμως πλέον στο δυναμικό του ΟΦΗ (υπέγραψε τριετές συμβόλαιο). Ενδέχεται να πάρει χρόνο συμμετοχής στο επόμενο φιλικό των Κρητικών, την Παρασκευή 18/07 με τη Σαντάνσκι, ομάδα Α’ κατηγορίας της Βουλγαρίας.