Παναθηναϊκός-Σαρλερουά 5-1

Δουλεμένος στα "στημένα", με καλή κυκλοφορία της μπάλας και τους Γκάμπριελ και Σωτήρη Νίνη να είναι οι κορυφαίοι του αγώνα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα με 5-1 την Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο τεστ μπροστά στο κοινό του.

Ο Χενκ τεν Κάτε δεν άλλαξε τα πλάνα του σε σχέση με αυτά που είχε δείξει στην τελευταία προπόνηση. Οι τέσσερις της άμυνας στο 4-2-3-1 ήταν οι Γκάμπριελ (δεξιά), Νίκος Σπυρόπουλος (αριστερά), Λουκάς Βύντρα, Γιόσου Σαριέγκι (κέντρο). Αμυντικά χαφ ήταν οι Σιμάο Μάτε και Μαρσέλο Μάτος, δεξιά στην τριάδα των δημιουργικών μέσων ο Σίλβα Κλέιτον, αριστερά ο Αντρέας Ιβανσιτς και στον άξονα ο Γιώργος Καραγκούνης. Μοναδικός προωθημένος ο Βαγγέλης Μάντζιος.

Από τα πρώτα λεπτά οι "πράσινοι" πίεσαν και κυκλοφορούσαν εύκολα τη μπάλα στο κέντρο. Το γκολ δεν ήρθε, πάντως, ως αποτέλεσμα τακτικής, αλλά ως αποτέλεσμα πανέμορφης εκτέλεσης φάουλ του Καραγκούνη στο 7’. Μία αμυντική κωλυσιεργία επέφερε την ισοφάριση στο 14’ από τον Μουσίν Ιαζούρ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα, έστω κι αν δεν δημιουργούσε καλές στιγμές.

Ο Βραζιλιάνος Γκάμπριελ έπαιξε για πρώτη φορά με την φανέλα της νέας ομάδας του και ικανοποίησε με την απόδοσή του, κυρίως στην επίθεση, όπου βρισκόταν πάντα στη σωστή θέση για να βοηθήσει. Είχε μάλιστα και ευκαιρίες να σκοράρει και όταν αντικαταστάθηκε στο δεύτερο μέρος γνώρισε την αποθέωση.

Χενκ τεν Κάτε: "Νομίζω ότι κάναμε μία καλή εμφάνιση, σκοράραμε υπέροχα γκολ. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε πολύ πάνω στην μπάλα και παίξαμε με μεγάλη ταχύτητα. Επίσης αρκετά καλά παίξαμε στο πρώτο 15λεπτο του αγώνα, αλλά στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου οπισθοχωρήσαμε, πράγμα που δεν μου άρεσε.

O Γκάμπριελ πήγε πολύ καλά επιθετικά αλλά η θέση του είναι κυρίως στην άμυνα. Πρέπει να βελτιώσει κάποια πράγματα σε αυτό το κομμάτι. Εμείς, όπως και να έχει, θέλουμε να παίζουμε σαν Παναθηναϊκός, με ταχύτητα και πάντα με επιθετικό πνεύμα".

Σωτήρης Νίνης: "Είμαι λίγες μέρες μαζί με την υπόλοιπη ομάδα. Ο προπονητής προσπαθεί να μας περάσει μια καινούρια φιλοσοφία. Νομίζω ότι θα παρουσιαζόμαστε όλο και καλύτεροι και ότι θα είμαστε έτοιμοι στα σημαντικά παιχνίδια".

Στο ημίχρονο ο Σωτήρης Νίνης πήρε τη θέση του Καραγκούνη και γενικότερα ο τεν Κάτε έκανε αρκετές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Τα πρώτα λεπτά βρήκαν και πάλι το "τριφύλλι" πιο κινητικό, μόνο που αυτή τη φορά και με ευκαιρίες. Στο 61’ μετά από φάουλ ο Σαριέγκι με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-1 και ο Ολλανδός τεχνικός έριξε στο παιχνίδι τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο και λίγο αργότερα τον Δημήτρη Σαλπιγγίδης.

Ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού πέρυσι με την είσοδό του στο παιχνίδι έκανε το 3-1 με κεφαλιά, με τους "πράσινους" να κυριαρχούν κατά κράτος στο παιχνίδι. Ως εκ τούτου, τα τέρματα των Λουκά Βύντρα και Σωτήρη Νίνη με ωραίους συνδυασμούς ήρθαν πάνω στη ροή του αγώνα. Οι Βέλγοι είχαν καταρρεύσει, ο Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να κάνει έναν "περίπατο" μέχρι το τέλος και ο τεν Κάτε να σημειώσει πολλά θετικά στοιχεία στο μπλοκάκι του.

Σε ξεχωριστή ανάλυση, πλην του Γκάμπριελ που ήταν εξαιρετικός και έμοιαζε σαν να αγωνίζεται πολύ καιρό με τους συμπαίκτες του (εξ ου και τα πολλά 1-2 που επιχείρησε), ο Νίνης όταν πήρε πρωτοβουλίες έδειξε το ταλέντο του, ενώ και ο Μάντζιος, ειδικά στο πρώτο μέρος, έδωσε και κέρδισε αρκετές μάχες. Στα αμυντικά καθήκοντα η πίεση δεν ήταν ιδιαίτερη ώστε να βγουν πολλά συμπεράσματα. Στα αξιοσημείωτα οι πολλές και σωστές πάσες στο χώρο του κέντρου, που ευνοούσαν την διάσπαση της αντίπαλης αμυντικής γραμμής, ιδιαίτερα στο τελευταίο μισάωρο.