Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-0 (video)

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και στο φετινό πρωτάθλημα και ξέφυγε στη βαθμολογία από τους διώκτες του. Με γκολ του Χρήστου Πατσατζόγλου στο 45ο και του Ντιόγκο στο 86ο λεπτό, οι ερυθρόλευκοι "έσπασαν" το αήττητο του ΠΑΟΚ επικρατώντας δίκαια με 2-0. Μεγαλύτερη κατοχή ο δικέφαλος, περισσότερες τελικές προσπάθειες οι γηπεδούχοι. Με 10 παίκτες τελείωσε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ μετά από αποβολή του Γκαρσία στο 89'.

ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ανοιχτό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι στο Καραϊσκάκη, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ιδιαίτερα διαβασμένες προσπαθώντας να χτυπήσουν στα αδύνατα σημεία τον αντίπαλο.

Το ιδιότυπο που είδαμε στα πρώτα 45 λεπτά ήταν το γεγονός πως τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο ΠΑΟΚ επιδίωξαν να δημιουργήσουν φάσεις μέσω των αντεπιθέσεων. Γι’αυτό και δεν ήταν λίγες οι φορές που είδαμε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να τρέξουν και να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους.

Ωστόσο, η πρώτη αξιοσημείωτη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 34ο λεπτό σε κοντινή κεφαλιά του Μπακαγιόκο που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Πατσατζόγλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους με τον Χαλκιά να νικάει σε τετ α τετ τον Ντιόγκο.

Στην επόμενη φάση που καταγράφηκε στο πρώτο ημίχρονο είχαμε και γκολ και μάλιστα στο καλύτερο χρονικό σημείο για τους Πειραιώτες, στο 45ο λεπτό. Σε μία από τις ελάχιστες φορές που η άμυνα του δικεφάλου έδειξε αδράνεια, ο Πατσατζόγλου βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Τζόρτζεβιτς, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Φάσεις και Γκολ:

20ο λεπτό: Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Ντιόγο έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ.
34o λεπτό: Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ντέρμπι. Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά από τον Κονσεϊσάο, ο Μπακαγιόκο πήρε την κεφαλιά και ο Πατσατζόγλου έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή.
36ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία και για τον Ολυμπιακό! Ο Χαλκιάς νίκησε τον Ντιόγκο σε τετ α τετ.
45ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Τζόρτζεβιτς από τα αριστερά, οαμαρκάριστος στην άμυνα του ΠΑΟΚ Πατσατζόγλου από κοντά με πλασέ ανοίγει το σκορ!
67ο λεπτό:
Σουτ του Γκαλέτι από καλή θέση μέσα στην περιοχή, η μπάλα άουτ.
73ο λεπτό: Ευκαρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μουσλίμοβιτς να μην μπορεί να πλασάρει καλά από κοντά τον Νικοπολίδη μετά από κεφαλιά-πάσα του Λάκη. Ο Νικοπολίδης με το πόδι έδιωξε.
86ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Ντιόγκο μετά από σέντρα του Ντομί και άστοχη έξοδο του Χαλκιά, κάνει το 2-0 με κεφαλιά!

Στο δεύτερο μέρος, αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και πίεσε τον δικέφαλο, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας.

Ωστόσο, εκτός της φάσης του Μουσλίμοβιτς που πήγε να πλασάρει από κοντά τον Νικοπολίδη, οι φιλοξενούμενοι δεν έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή του Ολυμπιακού. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι», με τον Ερνέστο Βαλβέρδε να αλλάζει το σύστημα βγάζοντας τον Κοβάσεβιτς σε 4-5-1 θέλοντας να διαφυλάξει το υπέρ του 1-0, έδιωξαν κάθε άγχος τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Ντομί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ντιόγκο εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Χαλκιά και με κεφαλιά, κλείδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης, διαμορφώνοντας το τελικό και δίκαιο 2-0.

Στο 89ο λεπτό ο Γκαρσία πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από μαρκάρισμα στον Μπελούτσι, αν και αυτό θα μπορούσε να γίνει νωρίτερα στο χτύπημά του στον Ντιόγκο.

ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Σε αυτά τα ματς οι αντίπαλοι ρίχνουν περισσότερο το βάρος στην άμυνά τους. Το ίδιο έγινε και στο συγκεκριμένο ντέρμπι όπου ήταν αναμενόμενο πως αν έμπαινε γκολ θα γινόταν από λάθος της άμυνας. Ο δικέφαλος δύο φορές αδράνησε και δύο φορές το πλήρωσε.

Προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Πάμπλο Γκαρσία έδειξε τον... παλιό κακό εαυτό του από την Ισπανία, χτυπώντας εκτός φάσης με μπουνιά τον Ντιόγκο, κάτι που δεν είδε ο ρέφερι.
MVP:

Ο Χρήστος Πατσατζόγλου ήταν πολύ καλός τόσο αμυντικά (όπου αντικατέστησε επάξια τον Στολτίδη), όσο και επιθετικά όπου σκόραρε το πρώτο τέρμα του Ολυμπιακού. Λίγο πριν το 1-0, είχε γλιτώσει την ομάδα του από σίγουρο γκολ του ΠΑΟΚ, διώχνοντας την κεφαλιά του Μπακαγιόκο πάνω στη γραμμή.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο ΠΑΟΚ ήταν φλύαρος και από ουσία τίποτα. Είχε μεγαλύτερη κατοχή από τον Ολυμπιακό, αλλά δεν είχε την ουσία, δηλαδή το γκολ.

Διαιτητής: Α.Κάκκος
Βοηθοί: Κ.Δάλλας, Π.Τρύφων