ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1 (vid)

Με γκολ του Καραγκούνη στο 87ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός απέδρασε με τη νίκη (0-1) από την Τούμπα ξεκινώντας έτσι με το δεξί την προσπάθειά του στα πλέι οφ. Με δέκα παίκτες από το 45' ο ΠΑΟΚ λόγω αποβολής του Γκαρσία με απ' ευθείας κόκκινη κάρτα.

Εικόνα του αγώνα

Επηρεασμένες από την διακοπή παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα το θέαμα αλλά και οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να εκλείψουν.

Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο Παναθηναϊκός περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου με τους γηπεδούχους να έχουν ωστόσο μια ελαφρά υπεροχή στην κατοχή της μπάλας.

Τα λεπτά μέχρι και λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου πέρασαν δίχως κάτι το αξιόλογο. Η πρώτη μεγάλη φάση της αναμέτρησης έγινε στο 43' όταν ο Ρουκάβινα πέρασε και τον Χαλκιά, όμως μπροστά σε κενή εστία κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ.

Τα αίματα ωστόσο έμελλε να ανάψουν ένα λεπτό αργότερα όταν ο Γκαρσία σε μια σκληρή μονομαχία με τον Σιμάο, εκνευρίστηκε, κλώτσησε από πίσω τον άσο του Παναθηναϊκού ενώ στην εξέλιξη της φάσης τον χτύπησε και με αγωνιά στο στήθος αναγκάζοντας τον διαιτητή Κάκο να του δείξει την κόκκινη κάρτα.

Ο Σιμάο που συμπλήρωσε 4κίτρινες κάρτες θα χάσει ένα απο τα επόμενα τέσσερα παιχνίδια της ομάδας του ενώ ο Ζιλμπέρτο που7κίτρινες κάρτες θα χάσει δύο παιχνίδια.

Οι πράσινοι με το αριθμητικό πλεονέκτημα στο Β' ημίχρονο προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποιο τέρμα, ωστόσο ο δικέφαλος του βορρά, καλά οργανωμένος στα μετόπισθεν δεν έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν.

Για ένα δίλεπτο μάλιστα από το 79' και μετά οι γηπεδούχοι έκλεισαν στα καρέ του τον Παναθηναϊκό και με αλλεπάλληλες ευκαιρίες προσπάθησαν να παραβιάσουν την εστία του, με τον Γκαλίνοβιτς ωστόσο να "κατεβάζει τα ρολά" λέγοντας "όχι", όσες φορές χρειάστηκε στους παίκτες του ΠΑΟΚ.

Το φιλμ του αγώνα

43' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Ρουκάβινα να περνάει τον Χαλκιά και προ κενής εστίας να μην καταφέρνει να βρει στόχο στέλνοντας την μπάλα να καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

44' Ο Γκαρσία σε μονομαχία του με τον Σιμάο, εκνευρισμένος χτυπάει με κλοτσιά από πίσω και αγκωνιά στο στήθος τον άσο του Παναθηναϊκού και δικαίως αποβάλλεται από τον διαιτητή Κάκο.

64' Διαγώνιο συρτό σουτ του Μάντζιου στη γωνία του Χαλκία με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να διώχνει σε κόρνερ.

79' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Σορλέν να πιάνει το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει σε κόρνερ. Με την εκτέλεση, ο Ίβιτςμε κοντινή κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς.

87' Ο Καραγκούνης με υποδειγματική λόμπα λίγο έξω από την περιοχή κρεμάει τον Χαλκία και ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Και ενώ όλα έδειχναν πως 0-0 θα έμενε μέχρι το τέλος, ο Καραγκούνης που είχε διαφορετική άποψη, με όμορφη ατομική ενέργεια και υποδειγματική λόμπα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του δικεφάλου, κρέμασε τον Χαλκιά, ανοίγοντας έτσι το σκορ για την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός με το γκολ αυτό, έφτασε σε μία πολύ σπουδαία νίκη που τον φέρνει πλέον σε θέση οδηγού, -με το καλημέρα- στην υπόθεση "έξοδος στο Τσάμπιονς Λιγκ".

Κλειδί

Ο Πάμπλο Γκαρσία σε ένα ακόμη ματς φανέρωσε την αδυναμία του να συγκρατήσει τα νεύρα του καθώς και την συνέπειά του στο να χτυπάει αντιαθλητικά συχνά πυκνά τους αντιπάλους του. Αυτή τη φορά ο Κάκος ήταν μπροστά στη φάση και τον απέβαλλε δικαίως με τον άσο του δικεφάλου του βορρά να αφήνει έτσι για ένα ολόκληρο ημίχρονο της ομάδα με δέκα παίκτες. Το γεγονός αυτό αποτέλεσε χωρίς αμφισβήτηση το κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα.

Η έμπνευση του Καραγκούνη να κρεμάσει τον Χαλκιά, σε ένα χρονικό σημείο που η μπάλα ζύγιζε πολλά κιλά, τον δικαίωσε, με τον διεθνή άσο να πετυχαίνει ένα υπέροχο γκολ χαρίζοντας παράλληλα την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Η βαθμολογία των πλέι οφ:

Παναθηναϊκός: 5
ΑΕΚ: 4
ΠΑΟΚ: 3
Λάρισα: 0

Ο Πάμπλο Γκάρσια με τον εκνευρισμό του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και την αντιαθλητική συμπεριφορά που του στοίχισε την αποβολή του από το παιχνίδι, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες στο υπόλοιπο του αγώνα, στέρησε από αυτή την δυνατότητα να διεκδικήσει επί ίσοις όροις τη νίκη.

Διαιτητής: Τάσος Κάκος
Βοηθοί: Δ.Τάτσης, Δ.Γούκος