ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 1-0 (video)

Ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς έσπασε μια κατάρα 13 ετών (από το 1997 είχε να κερδίσει ο ΠΑΟΚ) και χάρισε στον δικέφαλο του Βορρά την πρώτη θέση στα πλέι οφ (1-0 τον Ολυμπιακό). Το ενδιαφέρον, πλέον, στρέφεται στην επόμενη αγωνιστική όπου οι δύο ομάδες αναμετρώνται στο Καραϊσκάκη.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Αν υπήρχε Πανεπιστήμιο ποδοσφαίρου τότε έπρεπε να γίνει ένα ειδικό σεμινάριο για το πως είναι το πραγματικό ποδόσφαιρο, με προβολές των αγώνων ΑΕΚ-ΠΑΟΚ και ΠΑΟΚ-Ολυμπιακού. Το πρώτο παιχνίδι, το οποίο ακόμα... στοιχειώνει τα όνειρά μας, δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με αυτό της Τούμπας ανάμεσα σε δύο ομάδες που κόντρα στα προγνωστικά έπαιξαν ανοιχτά και κυνήγησαν από τα πρώτα λεπτά το γκολ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που το πέτυχε, με τον Μουσλίμοβιτς στο 11ο λεπτό και τον Φιλομένο να πιστώνεται την ενέργεια να κλέψει την μπάλα από τον Νικοπολίδη. Στη συνέχεια, ο δικέφαλος του Βορρά πίεσε και για ένα δεύτερο τέρμα, με τον Αργεντινό να χάνει την μονομαχία με τον Νικοπολίδη σε δυνατό σουτ που επιχείρησε στο 14. Οσον αφορά τον Ολυμπιακό, ο Ντάρμπισιρ, αρχικά, απείλησε τον Χαλκιά στο 6ο λεπτό, ενώ στο 15ο λεπτό ο Λούα Λούα ήταν εκείνος που προσπάθησε να φέρει το ντέρμπι στα ίσια, αλλά ο Χαλκιάς κράτησε ανέπαφη την εστία.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ:

ΠΑΟΚ 10
Ολυμπιακός 7
ΑΕΚ 5
Αρης 3

Αφού ακολούθησε ένα 20λεπτο χωρίς κάποια μεγάλη φάση, αλλά με καλό ρυθμό και την μπάλα πάνω-κάτω, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν μέχρι το 37ο λεπτό σε... διαγωνισμό χαμένων ευκαιριών. Αρχικά ο Ντάρμπισιρ απείλησε με κοντινή κεφαλιά, στη συνέχεια ο Μουσλίμοβιτς απέτυχε να πλασάρει εύστοχα από κοντά, στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Φιλομένο να φλερτάρει με το δεύτερο γκολ, για να πάρει στο 37' τη σκυτάλη ο Τοροσίδης και να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ:

6ο λεπτό: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ντάρμπισιρ απέναντι από τον Χαλκιά να πλασάρει άουτ.
11ο λεπτό: Γκολ για τον ΠΑΟΚ! Ο Φιλομένο κοντράρει το βολέ του Νικοπολίδη, η μπάλα φτάνει στον Μουσλίμοβιτς, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνει το 1-0!
14ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Δυνατό σουτ με το αριστερό από τον Φιλομένο, αποκρούει με γροθιές ο Νικοπολίδης.
15o λεπτό: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Λούα Λούα μέσα από την περιοχή με το δεξί, αποκρούει ο Χαλκιάς.
34ο λεπτό: Κοντινή κεφαλιά του Ντάρμπισιρ, ο Χαλκιάς μπλοκάρει σταθερά.
35ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μουσλίμοβιτς να μην μπορεί να νικήσει με κοντινό πλασέ τον Νικοπολίδη.
36ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Φιλομένο από το ύψος του πέναλτι να πλασάρει ελάχιστα άουτ.
37ο λεπτό: Η απάντηση του Ολυμπιακού με τον Τοροσίδη να σουτάρει από κοντά άουτ.
54o λεπτό: Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ! Εκτέλεση φάουλ του Λίνο από τα αριστερά, ο Βιεϊρίνια με γυριστό πλασέ στέλνει στο αριστερό δοκάρι.
59ο λεπτό: Χέρι του Μέλμπεργκ σε σέντρα του Φιλομένο, αλλά ο διαιτητής λανθασμένα δεν υποδεικνύει πέναλτι.

Στην επανάληψη, ο Σάντος αναγκάστηκε να χάσει τον Σαβίνι λόγω τραυματισμού, ενώ τρία λεπτά αργότερα (53') είδε τον Βιεϊρίνια να τραβάει τα μαλλιά του σε πλασέ που επιχείρησε, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Αντώνη Νικοπολίδη.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που περιμέναμε. Με άναρχο, κυρίως, ποδόσφαιρο, το οποίο βασιζόταν σε ατομικές προσπάθειες και καμία τακτική, έψαχνε τον τρόπο να βρει λύσεις απέναντι στον οργανωμένο ΠΑΟΚ, ο οποίος με ορθόδοξο τρόπο και μυαλωμένο παιχνίδι θα μπορούσε να είχε “καθαρίσει” το ματς αν ήταν πιο τυχερός.

Η είσοδος του Μήτρογλου στη θέση του Μαρέσκα ενδυνάμωνε την επιθετική γραμμή του Ολυμπιακού, αλλά στο γήπεδο κάτι τέτοιο δεν είδαμε, αφού η φλύαρη υπεροχή του Ολυμπιακού δεν είχε κανένα αποτέλεσμα πέραν του εκνευρισμού όσων φίλων της ομάδας παρακολουθούσαν το παιχνίδι. Και ίσως του Μπάντοβιτς, εκτός αν έμεινε ικανοποιημένος με όσα έβλεπε, όπως είχε μείνει ικανοποιημένος μετά το ματς με τον Αρη.

Τέλος πάντων, με αυτά και με αυτά ο δικέφαλος του Βορρά κράτησε με χαρακτηριστική άνεση το υπέρ του 1-0 και σημείωσε την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά το 1997(!), έχοντας πλέον το πλεονέκτημα στα πλέι οφ με 10 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τους Πειραιώτες.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο ΠΑΟΚ είχε τακτική και πλάνο, ο Ολυμπιακός είχε παίκτες που κοίταζαν το προσωπικό τους συμφέρον και με φαντεζί ενέργειες προσπαθούσαν να πάρουν το παιχνίδι. Ο Σάντος είχε την τύχη να έχει έναν εξαιρετικό Φιλομένο και μια ομάδα που είχε πάθος και καθαρό μυαλό. Αν δεν ήταν άτυχος ο ΠΑΟΚ στις χαμένες ευκαιρίες, θα μπορούσε να μετατρέψει σε θρίαμβο τη νίκη.

MVP:

Ο Λούσιο Φιλομένο μπήκε... από το παράθυρο στην ενδεκάδα λόγω των απουσιών των Ιβιτς και Εντίνιο και απέδειξε πόσο σημαντική ήταν η απουσία του στην κανονική περίοδο. Εξαιρετικός όσο αγωνίστηκε, βοήθησε τον Μουσλίμοβιτς και θα μπορούσε να είχε προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.