Oλυμπιακός Βόλου-ΠΑΟΚ 0-3 (vids)

Με Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδη, Χαλκιά και 6.000 κόσμο πέρασε ο ΠΑΟΚ από τη δύσκολη έδρα του Ολυμπιακού Βόλου (0-3). Το ματς άρχισε με ημίωρη καθυστέρηση λόγω... δακρυγόνων. Καταγγέλλει "την απρόκλητη επίθεσητης αστυνομίας" η ΠΑΕ ΠΑΟΚ. Χάβος: "Ο Λίνο δεν είδε τον πεσμένο παίκτη". Μητρόπουλος: "Παραδέχθηκε το φάουλ ο Σαλπιγγίδης" (vids).

Εικόνα αγώνα

Τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν με τον ΠΑΟΚ να κυκλοφορεί την μπάλα έξω από την περιοχή του Βόλου. Οι καλά κλεισμένοι χώροι, όμως, εμπόδιζαν την είσοδο των φορ της ομάδας του Χάβου στην περιοχή του Γιακούποβιτς.

Τη λύση στη δυσκολία του ΠΑΟΚ να φτάσει σε θέση βολής έδωσε μια εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία. Μετά από πολλά μαρκαρίσματα και με τον Γιακούποβιτς νοκ-άουτ, ο Λίνο από δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το 0-1, ο Ολυμπιακός Βόλου έδειξε ότι έχει εξαιρετικές επιθετικές ικανότητες. Πώς αλλιώς να ερμηνευτεί το γεγονός ότι οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη δημιούργησαν έξι ευκαιρίες για γκολ, με τον Χαλκιά να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή. Ο διεθνής τερματοφύλακας σταμάτησε με καίριες επεμβάσεις τις διαδοχικές απόπειρες των Καπετάνου, Μόνχε και Ζαραδούκα για την ισοφάριση.

Μπορεί ο Βόλος να έχανε τις ευκαιρίες, ωστόσο, αυτός που σκόραρε -κόντρα στη ροή του αγώνα- ήταν οσυνήθης ύποπτοςΒιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος σταρτου ΠΑΟΚ έμεινε μόνος για δευτερόλεπτα, όπλισε το δεξί του πόδι και με δυνατό σουτ σκόραρε για 4η φορά στο πρωτάθλημα.

Διαβάστε ειδικά για τη νίκη τουΠΑΟΚ στο olapaok.gr

Η συχνότητα δημιουργίας φάσεων στοβ' μέρος ήταν πολύ μικρότερη σε σχέση με το πρώτο. Παρ' όλα αυτά ο Καπετάνος συνέχισε να είναι μέσα στις φάσεις και κοντά στο γκολ. Στο 53ο λεπτό απείλησε για 4η φορά στον αγώνα τον Χαλκιά, όμως καιτούτη τη φορά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής, έστω κι αν χρειάστηκε τη βοήθεια του δοκαριού.

Το φινάλε είχε δύο φάσεις με πρωταγωνιστή τον Σαλπιγγίδη. Στην πρώτη ο επιθετικός του ΠΑΟΚ νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Γιακούποβιτς, ενώ στη δεύτερη πλάσαρε με πολύ ωραίο τρόπο και διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Κλειδί αγώνα
Η διαφορά των δύο ομάδων ήτανστην... ευστοχία. Ο ΠΑΟΚέφτασε λιγότερες φορές κοντά στην εστία του Γιακούποβιτς, όμως κατάφερε να σκοράρειτρις. Αντίθετα, οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου παρουσιάστηκαν άστοχοι στις αρκετές φάσεις που δημιούργησαν.

Ο Κώστας Χαλκιάς κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ με τις επεμβάσεις του στα σημεία του αγώνα όπου ο Ολυμπιακός Βόλου πίεζε και απειλούσε.

Το κέντρο άμυναςτουΟλυμπιακού Βόλου. Αδράνησε σε τρεις περιπτώσεις και παίκτες όπως ο Βιεϊρίνια και ο Σαλπιγγίδηςδεν επιστρέφουν τέτοια "δώρα".

Live από το Βόλο

19:18:

Καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα ώσπου να καθαρίσει εντελώς ηατμόσφαιρα από τα (link:305361)δακρυγόνα(/link).

19:20 Από τα μεγάφωνα ακούγεται το εξής μήνυμα: "Παρακαλούνται οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ να σεβαστούν τη φιλοξενία και να επιτρέψουν τη διεξαγωγή του αγώνα".

19:40 Δηλώσεις από τον Αχιλλέα Μπέο: "Το ποδόσφαιρο δεν είναι αυτή η εικόνα. Ευθύνη έχουμε όλοι οι εμπλεκόμενοι. Η αστυνομία είχε δίκιο. Εγκλωβίστηκε στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ και οι αστυνομικοί "έφαγαν το ξύλο της κερκίδας". Κάποια στιγμή ν' αναλάβουν αυτοί που πρέπει τα πολιτικά κόστη και να δώσουν λύση σε αυτή την αρρωστημένη κατάσταση."

19:41 Γίνεται ενημέρωση από τα μεγάφωνα ότι αν υπάρξει έστω και μια διακοπή, τότε θα υπάρξει οριστική διακοπή στον αγώνα. 19:42 Οι παίκτες των δύο ομάδων ολοκληρώνουντην προθέρμανση τους.

19:52 Η ένταση έχει εκτονωθεί στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Η ατμόσφαιρα καθάρισε και ο αγώνας αναμένεται να ξεκινήσει σε λίγα λεπτά.

20:00 Άρχισε μετά απο καθυστέρηση 30 λεπτών ο αγώνας.

Το live του αγώνα

10ο λεπτό:

Δυνατό σουτ του Καπετάνου έξω από την περιοχή, με τον Χαλκιά να μπλοκάρει σταθερά στην αριστερή του γωνία.

20ο λεπτό, ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Γκαρσία, ο Μόνχε σπρώχνει τον Σαλπιγγίδη ο οποίος πέφτει πάνω στο Γιακούποβιτς. ΟΛίνο παίρνει τη μακρινή απόκρουση και σκοράρει με δυνατό αριστερό σουτ (0-1). Δείτε εδώ και εδώ τη φάση του γκολ.

24ο λεπτό: Δυνατό μακρινό σουτ του Καπετάνου, ο Χαλκιάς πέφτει και διώχνει στη δεξιά του γωνία. Δείτε εδώ τη φάση.

27ο λεπτό: Βολέ του Καπετάνου από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

31ο λεπτό: Σέντρα του Μπρέσκα, καρφωτή κεφαλιά του Σανκαρέ, άουτ η μπάλα.

32ο λεπτό: Βολέ Μόνχε από πλεονεκτική θέσηη μπάλα σταματά στα απλωμένα χέρια του Χαλκιά. Δείτε εδώ τη φάση.

39ο λεπτό: Σέντρα-σουτ του Ζαραδούκα ο Χαλκιάς απομακρύνει με δυσκολία σε κόρνερ.

40ο λεπτό: Σέντρα του Καπετάνου στο κεφάλι του Σανκαρέ. Ελάχιστα άστοχη η κεφαλιά τουΣενεγαλέζου στόπερ. Δείτε εδώ τη φάση.

43ο λεπτό, ΓΚΟΛ: Ο Βιεϊρίνια εκτός περιοχής φέρνει την μπάλα στο δεξί και με δυνατό χαμηλό σουτ την καρφώνει στη δεξιά γωνία του Γιακούποβιτς (0-2). Δείτε εδώ το γκολ του Βιειρίνια.

45'+1': Κοντινό σουτ του Αθανασιάδη, δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Δείτε εδώ την ευκαιρία του ΠΑΟΚ.

53o λεπτό: Δυνατό σουτ του Καπετάνου εκτός περιοχής, ο Χαλκιάς αποκρούειτην μπάλα που βρίσκει στο δοκάρι και επιστρέφει στην αγκαλιά του. Δείτε εδώ τη φάση.

55ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, διώχνει χαμηλά στη δεξιά του γωνία ο Γιακούποβιτς. Δείτε εδώ την επέμβαση του τερματόφυλακα του Ολυμπιακού Βόλου.

71ο λεπτό: Ο Βιεϊρίνια περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, "ξαπλώνει" και τον Γιακούποβιτς αλλά καθυστερεί και χαραμίζει την προσπάθεια του.

76ο λεπτό: Ο βοηθός διευκολύνει τον διαιτητή υποδεικνύοντας το πέναλτι στο χέρι του Ζαραδούκα προ του Σαλπιγγίδη.

78ο λεπτό: Εκτελεί ο Σαλπιγγίδης στη δεξιά γωνία του Γιακούποβιτς, ο οποίος πέφτει και αποκρούει διατηρώντας το 0-2. Δείτε εδώ το χαμένο πέναλτι.

87ο λεπτό, ΓΚΟΛ: Ο Σαλπιγγίδης με πολύ ωραίο πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Μουσλίμοβιτς στέλνει την μπάλα για 3η φορά στα δίχτυα του Γιακούποβιτς (0-3). Δείτε εδώ το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ. Δείτε εδώ το γκολ του Σαλπιγγίδη.