Αρης-Ολυμπιακός Βόλου 2-1 (video)

Τέταρτη ανατροπή για τον Αρη του Σάκη Τσιώλη και νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου. Οσο ζουν ελπίζουν για τα πλέι οφ οι Θεσσαλονικείς που περιμένουν την τελευταία αγωνιστική για να δουν αν θα πάρουν μέρος σε αυτά. Ο Νέτο το γκολ της νίκης.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Αρης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός Βόλου περιορίστηκε σε αντεπιθέσεις, ψάχνοντας τους κενούς χώρους για να απειλήσει. Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι "ερυθρόλευκοι" άνοιξαν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο Σολάκης) του Ούμπιντες στο 32' και φαινομενικά πήραν το προβάδισμα για τα πλέι οφ.

Ο Αρης, όμως, αντέδρασε, ως είθισται να κάνει στα τελευταία ματς με τον Σάκη Τσιώλη στον πάγκο. Ο Ελληνας τεχνικός πέρασε στο ματς τον Κόκε στη θέση του Μενδρινού, γέμισε την επίθεση και έδωσε "αέρα" στην ομάδα του για την ανατροπή.

Αυτή ήρθε στο δεύτερο μέρος μέσα σε λίγα λεπτά. Αρχικά, μόλις στο 48' ο Πορτίγια ισοφάρισε με σουτ από πλάγια αριστερή θέση, ενώ στο 58' ο Νέτο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα λεπτά το παιχνίδι απέκτησε χιτσκοκική τροπή. Ο Ολυμπιακός Βόλου τα έπαιξε όλα για όλα, έκλεισε τον Αρη στα καρέ του και έχασε ευκαιρίες για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το κλειδί του αγώνα:

Ο Αρης με τον Τσιώλη στον πάγκο απέκτησε πίστη, ψυχολογία και αυτοπεποίθηση. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι "κίτρινοι" πέτυχαν δύο τέρματα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και πήραν δικαίως το τρίποντο.

Ο αδύναμος κρίκος:

Ο Μπρέσκα, σε αντίθεση με άλλα ματς, δεν φάνηκε. Φαίνεται πως "ξεφούσκωσε" από το εξαιρετικό πρωτάθλημα που έκανε μέχρι τώρα.

MVP:

Οπως και στο πρώτο ματς στο Πανθεσσαλικό έτσι και τώρα, ο Νέτο χάρισε στον Αρη τη νίκη. Εκτός από το γκολ ήταν μέσα στις περισσότερες φάσεις και έκανε πολύ καλή εμφάνιση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α.ΚΑΚΟΣ
ΒΟΗΘΟΙ: Δ.ΤΑΤΣΗΣ, Δ.ΜΠΙΤΣΙΔΗΣ