Ηρακλής - ΠΑΟΚ 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον Ηρακλή και τον ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και έφτασαν μία ανάσα από το γκολ σε τρεις περιπτώσεις, μέσα στο πρώτο 10λεπτο.

Αρχικά, με τη διπλή ευκαιρία των Αθανασιάδη και Σαλπιγγίδη, τα σουτ των οποίων απέκρουσε ο Μπαντής και εν συνεχεία με το δοκάρι του Βιεϊρίνια (αφού ακούμπησε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα ο Έλληνας γκολκίπερ).

Το φιλμ του αγώνα:

6':
Σουτ του Αθανασιάδη εκτός περιοχής, ο Μπαντής αποκρούει και στην επαναφορά, ο Έλληνας γκολκίπερ επεμβαίνει και πάλι στο σουτ του Σαλπιγγίδη.
9': Σουτ του Βιεϊρίνια, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαντή.
38': Μετά από κάθετη του Βιεϊρίνια, ο Αθανασιάδης περνά και τον Μπαντή,όμως το πλασέ τουτελευταίου καταλήγειστην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
46': Σουτ του Σολτάνι μέσα από την περιοχή, ο Χαλκιάς διώχνει με τα πόδια.
71':Ο Μουσλίμοβιτς από πλεονεκτική θέση σουτάρει άουτ.

Στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου μέρους, ο Ηρακλής όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά έφτασε με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ σε δύο περιπτώσεις, αλλά ο Χαλκιάς δήλωσε "παρών".

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Από μία καλή στιγμή είχαν οι δύο ομάδες, όμως οι Σολτάνι και Μουσλίμοβιτς δεν μπόρεσαν να χριστούν σκόρερ.

Με αυτόν τον βαθμό, ο Ηρακλής διατηρήθηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο ΠΑΟΚ είναι ένα βαθμό μακριά από τα πλέι οφ.

Tο κλειδί του αγώνα:

Το δοκάρι του Αντελίνο Βιεϊρίνια στο 9ο λεπτό. Αν γινόταν τόσο νωρίς το 0-1, ενδεχομένως να βλέπαμε καλύτερο θέαμα από τις δύο ομάδες.

MVP:

Και οι δύο γκολκίπερ έκλεψαν την παράσταση με τις επεμβάσεις τους, εκείνος όμως που συνέβαλε περισσότερο για να μείνει απαραβίαστη η εστία του ήταν ο Μπαντής.