Κέρκυρα - AEK 0-2

Νικηφόρο ήταν για την ΑΕΚ το πρώτο της φιλικό επί ελληνικού εδάφους. Η Ένωση επικράτησε 2-0 της Κέρκυρας στο νησί των Φαιάκων, χάρη στα γκολ των Μανωλά (30') και Μάκου (67').

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με την Ένωση να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους. Σε αυτό το διάστημα δημιούργησε μία πολύ καλή ευκαιρία για γκολ (στο 5'), έπειτα από 30άρα μπαλιά του Γκούντγιονσεν και σουτ του Κάρλος στην κίνηση.

Στη συνέχεια το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο κέντρο, όπου οι παίκτες των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε κάποιες δυνατές μονομαχίες. Σε μία από αυτές σφυρίχτηκε φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ των φιλοξενούμενων. Ο Κάρλος το εκτέλεσε έξυπνα, δίνοντας αριστερά στον Καράμπελα που έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο προωθημένος Μανωλάς με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου.

Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, οι εξαιρετικές συνεργασίες του Γκούντγιονσεν με τον Καράμπελα (πριν ο Ισλανδός περάσει δεξιά), αλλά και η έλλειψη ηρεμίας στο κέντρο της ΑΕΚ, που είχε ως αποτέλεσμα οι Φαίακες να φτάνουν εύκολα στα "κιτρινόμαυρα" καρέ.

Στο δεύτερο μέρος, η Κέρκυρα παρουσιάστηκε ιδιαίτερα νωθρή -απόρροια και της παρουσίας πολλών νεαρών παικτών- με συνέπεια οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ να φτάσουν εύκολα στην τελική επικράτηση.

Θετικότατη ήταν η παρουσία του Λαγού και του νεαρού Κλωναρίδη στο διάστημα που αγωνίστηκαν, ενώ και ο Εγγλέζου δεν υστέρησε.

Το γκολ που σφράγισε τη νίκη της ΑΕΚ σημειώθηκε στο 67ο λεπτό, έπειτα από πάσα του Λυμπερόπουλου και δυνατό σουτ του Μάκου.