Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-2

Η ΑΕΚ κινδύνευσε από τον Λεβαδειακό, αλλά ο Δημήτρης Σιαλμάς με ένα θαυμάσιο γκολ στο 34' και άλλο ένα στο 71' έδωσε στην ομάδα του το τρίποντο της νίκης (2-0). Μετά... αποβλήθηκε (82' με δεύτερη κίτρινη κάρτα). Η Ενωση επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και σκόραρε ξανά μετά από δύο συνεχόμενες αποτυχίες. Δείτε videos.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο τρόπος που πανηγύρισε ο Δημήτρης Σιαλμάς το εκπληκτικό γκολ που έβαλε έδειξε την πίεση που υπήρχε στην ΑΕΚ μετά τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα με Ατρόμητο και Δόξα. Αυτό φάνηκε και στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης με τον Λεβαδειακό, όπου μετά το δίλεπτο πίεσης στην αρχή του ματς, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και βρήκαν τρόπους (με σουτ των Ζησόπουλου και Κούρμπου) να απειλήσουν τον Κωνσταντόπουλο.

Αυτό έγινε λόγω της πίεσης στη μεσαία γραμμή, αφού πολλές φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα είδαμε μέχρι και 6 παίκτες πάνω από τη σέντρα να πρεσάρουν τους φιλοξενούμενους στις πρώτες πάσες.

Αν θεωρήσουμε ότι ο Λεβαδειακός είχε τις πιο καθαρές ευκαιρίες, η ΑΕΚ είχε την ουσία. Και η ουσία ήταν το γκολ του Σιαλμά στο 34ο λεπτό όπου έδιωξε το άγχος από τους Ενωσίτες και το μετέφερε στην πλευρά του Λεβαδειακού.

Στο δεύτερο μέρος ο στόχος της ΑΕΚ ήταν να διαχειριστεί το αποτέλεσμα και να φύγει με το διπλό. Η πρώτη κίνηση του Κωστένογλου δεν έδειχνε... αμυντικές σκέψεις (ο Λαγός στη θέση του κακού Λεονάρντο), αλλά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο βλέπαμε να μπαίνει ένας ποδοσφαιριστής που έχει τη δυνατότητα να δίνει βοήθειες στα μετόπισθεν.

Εκ των υστέρων αυτό χρειάστηκε, αφού ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά και πίεσε τους κιτρινόμαυρους. Εκφραστής των προσπαθειών για την ισοφάριση ο Πόποβιτς, ο οποίος στο πρώτο τέταρτο έχει τρεις πολύ καλές φάσεις, ενώ αξιοσημείωτη είναι και η ευκαιρία που έχασε ο Τομάς στο 64ο λεπτό, στην εκπληκτική επέμβαση του Κωνσταντόπουλου.

Η κίνηση του Παράσχου να περάσει στον αγώνα τον Βασιλείου ήταν ορθή, αφού ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ των Βοιωτών δημιούργησε ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα της Ενωσης. Η είσοδος του Βασιλείου έδωσε βοήθειες στους γηπεδούχους και δημιούργησε πονοκεφάλους στον Κωστένογλου, ο οποίος έβλεπε την ομάδα του να μπαίνει νωθρά και να μην έχει απαντήσεις στην πίεση των πράσινων, με σημαντικότερο πρόβλημα ότι δεν κρατούσε μπάλα.

Κόντρα στη ροή του ματς, όμως, η ΑΕΚ "κλείδωσε" τη νίκη με τον Σιαλμά. Ο επιθετικός της Ενωσης σκόραρε στο 71ο λεπτό από στημένη φάση και... έκοψε τον βήχα των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το τελικό 0-2. Μετά... αποβλήθηκε. Συγκεκριμένα, στο 82ο λεπτό άφησε την ΑΕΚ με 10 παίκτες αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά την επικίνδυνη προβολή στον Μουλόπουλο.

Το κλειδί του αγώνα:

Ο Λεβαδειακός είχε περισσότερες τελικές και καλύτερες φάσεις, η ΑΕΚ όμως είχε την ουσία. Αυτή που δεν είχε στα τελευταία παιχνίδια. Ο Γιώργος Παράσχος κρατά την εμφάνιση, ο Νίκος Κωστένογλου τους τρεις βαθμούς. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο.

Ο αδύναμος κρίκος:

Ο Καράμπελας αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Πόποβιτς, κυρίως στο β' μέρος. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και η κακή εμφάνιση του Λεονάρντο και οι βοήθειες που δεν έδινε.

MVP:

Σκόραρε δύο φορές (το πρώτο είναι πανέμορφο γκολ) και ξέσπασε για την αστοχία των τελευταίων αγώνων. Ο λόγος για τον Σιαλμά, ο οποίος αν δεν αντίκριζε αυτή την κόκκινη θα μιλούσαμε για το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της ΑΕΚ.