Βέροια - Πανθρακικός 0-0

Ένα πέναλτι και μια αποβολή δεν στάθηκαν ικανά να δώσουν τη νίκη στη Βέροια, η οποία μετά τη λευκή ισοπαλία με τον Πανθρακικό στο "Δημοτικό Στάδιο Βέροιας" παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και ψάχνει πλέον το θαύμα της παραμονής. Ο νεαρός τερματοφύλακας, Γιώργος Αθανασιάδης, "ήρωας" για τους φιλοξενούμενους.

Το live της αναμέτρησης

Ένα πέναλτι και μια αποβολή επιφύλασσε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανάμεσα σε Βέροια και Πανθρακικό στο Δημοτικό Στάδιο Βέροιας. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν την ευκαιρία να ανοίξουν πολύ νωρίς στο παιχνίδι το σκορ, με τον νεαρό τερματοφύλακα του Πανθρακικού, Γιώργο Αθανασιάδη να λέει όχι στο πέναλτι του Μπεν.

Η Βέροια είχε την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο να έχει και τις ευκαιρίες να φτάσει στο γκολ, αφού δεν μπορούσε να βρει χώρους προς την περιοχή των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να κερδίσει μερικά μέτρα και να ισορροπήσει το παιχνίδι, με τη Βέροια να εξακολουθεί να πιέζει ανούσια και τα σουτ των Τραπ και Αμαραντίδη να μην βρίσκουν στόχο.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γκονσάλβες δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε κενή εστία και να βάλει σε θέση οδηγού την "βασίλισσα" του Βορρά. Τα σκληρά μαρκαρίσματα και ο γρήγορος ρυθμός είχαν στη συνέχεια τον πρώτο λόγο στον αγώνα, με την Βέροια να προσπαθεί απελπισμένα να φτάσει στο γκολ, και τον Αθανασιάδη να λέει "όχι" στην πολιορκία των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι προσπάθειες του έμπειρου Τραπ, ο οποίος ήταν ο μοναδικός που στάθηκε στο ύψος του επιθετικά έχοντας ένα δοκάρι και μερικά σουτ που δεν βρήκαν στόχο, δεν κατάφεραν να δώσουν τους τρεις βαθμούς στη Βέροια. Λίγο η ατυχία και λίγο τα λάθος τελειώματα στις φάσεις οδήγησαν φυσικά στο τελικό 0-0.

Ο νεαρός τερματοφύλακας του Πανθρακικού, Γιώργος Αθανασιάδης πέρασε ως αλλαγή μόλις στο 8ο λεπτό του αγώνα και απέκρουσε το πέναλτι του Μπεν, κρατώντας το 0 σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. Μάλιστα, ήταν αυτός που έπιασε τα... άπιαστα για τους φιλοξενούμενους, αποκρούωντας εντυπωσιακά σουτ του Τραπ στις καθυστερήσεις.

Ο Μπεν. Ο ποδοσφαιριστής της Βέροιας έγινε ο αρνητικός πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, αφού δεν κατάφερε να ευστοχήσει από τα 11 βήματα και να χριστεί σκόρερ πολύ νωρίς στον αγώνα και να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του.