Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός 1-1

Το βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Αστέρας Τρίπολης και Πανατωλικός στο "Θ. Κολοκοτρώνης", σε ένα ματς με γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις. Λίγο έλειψε να πάρουν την νίκη οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις, αλλά το σουτ του Ρόλε σταμάτησε στο δοκάρι.

Το live του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

To παιχνίδι ήταν απολύτως ισορροπημένο μέχρι να έρθει η πανέμορφη γυριστή κεφαλιά του Μπαράλες και να δώσει προβάδισμα στον Αστέρα στο 26ο λεπτό. Ο Ρόλε ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ από αριστερά και ο Αργεντινός φορ βάζοντας υπέροχα το κορμί του πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Εξι λεπτά αργότερα ο Μορένο πήγε να κλέψει το πέναλτι κάνοντας θέατρο, ο Κύζας έδειξε την άσπρη βούλα, όμως η επόπτρια Κουρομπίλια ανέλαβε την ευθύνη, ενημέρωσε τον ρέφερι και αυτός πήρε πίσω την απόφασή του δείχνοντας μάλιστα και την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Παναιτωλικού.

Στο 35’ με τον ίδιο πρωταγωνιστή η ομάδα του Αγρινίου έφτασε στην ισοφάριση. Ο Μαρτίνες με εξαιρετική κάθετη έβγαλε τον Μορένο απέναντι στον Κοσίτσκι και αυτός πλάσαρε εύστοχα για το 1-1. Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός έφτασε και σε δεύτερο γκολ καθώς σε γύρισμα του Μορένο, ο Βιγιαφάνες έστειλε τη μπάλα άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και λίγο έλλειψε να πετύχει ένα υπέροχο γκολ με τον Μάσα. Ο Αργεντινός άσος έπιασε στην κίνηση το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, οι φίλαθλοι πανηγύρισαν, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 54’ ο Παναιτωλικός έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή με τον Μαρτίνες να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια του Κοσίτσκι. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γιαννιώτας γύρισε τη μπάλα με τον Μπαράλες να μην προλαβαίνει και τον Μάσα να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η πιο περίεργη στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 66’ όταν και ακυρώθηκε γκολ του Αστέρα ως οφσάιντ. Ο Ρόλε δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς η επόπτρια έκρινε πως παίκτης των Αρκάδων επηρέαζε τη φάση!

Αυτός που καιγόταν για τη νίκη ήταν ο Αστέρας. Ο Στάικος Βεργέτης πέρασε στον αγώνα τους Πάρα και Μπακασέτα αλλά κοντά στο 2-1 έφτασε ο Σανκαρέ με προβολή έπειτα από αναστάτωση στην άμυνα του Παναιτωλικού. Στα τελευταία λεπτά μπήκε και ο Μούκαμ με τους Κιτρινομπλέ να τα παίζουν όλα για όλα.

Στις καθυστερήσεις ο Αστέρας έφτασε μια ανάσα από τη λύτρωση όταν σουτ του Ρόλε μέσα από τη μεγάλη περιοχή τράνταξε το δοκάρι!

MVP:

Ο Μορένο για το γκολ που σημείωσε και χάρισε στον Παναιτωλικό έναν σημαντικό βαθμό.