Πανιώνιος - Παναιτωλικός 3-0 (VIDEOS)

Με τον Δημήτρη Κολοβό να σκοράρει δις και τον Γιάννου να βρίσκει δίχτυα, ο Πανιώνιος επικράτησε με 3-0 του Παναιτωλικού στη Νέα Σμύρνη και πήρε σημαντική νίκη με φόντο τη μάχη της παραμονής. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 28' οι "κυανέρυθροι".

Το LIVE της αναμέτρησης.

Η εικόνα του αγώνα:

Η κρίσιμη βαθμολογικά αναμέτρηση των δύο ομάδων που διανύουν βίους αντίθετους στη Super League ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο και μοναδικές επιθετικές προσπάθειες από τις δύο πλευρές μερικές βαθιές μπαλιές προς την περιοχή.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στον Παναιτωλικό, με τον Λάζαρ να σουτάρει έξω από την περιοχή στην κίνηση και την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να απαντήσει με μερικά κερδισμένα φάουλ, με τα οποία κατάφερε να πλησιάσει στην εστία των φιλοξενούμενων, χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει δίχτυα.

Στο 28' κι ενώ ένα λεπτό πριν ο Βιγιαφάνιες απείλησε με σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ, ο Ράφαελ ανέτρεψε τον Μπουμάλ, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε το πέναλτι, γεγονός που ξεσήκωσε "θύελλα" διαμαρτυριών από την πλευρά των γηπεδούχων.

Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Μαρτίνες έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον Οικονόμου να βάζει την προβολή και να παραχωρεί το κόρνερ, αφού αρχικά στάθηκε τυχερός, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, η οποία άνοιξε το σκορ στο 47' με τον Κολοβό. Ο 22χρονος ξεκίνησε από θέση οφσάιντ, αντιστάθηκε στο μαρκάρισμα του Μπεχαράνο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι "κυανέρυθροι" έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 71', όταν μετά από γέμισμα του Τασουλή και διαδοχικά τακουνάκια από τον Φούντα και τον Κολοβό, η μπάλα έφτασε στον Γιάννου κι εκείνος νίκησε τον Ράφαελ, κάνοντας το 2-0.

Έξι λεπτά πριν από το φινάλε, ο Κολοβός έκανε μετά από γύρισμα του Φούντα δύο τα προσωπικά γκολ του, γράφοντας με πλασέ πάνω στην κίνηση το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Δημήτρης Κολοβός. Σημείωσε δύο πολύ όμορφα γκολ (το πρώτο από θέση οφσάιντ), ενώ έκανε ωραίο τακουνάκι στο δεύτερο τέρμα του Πανιωνίου από τον Γιάννου. Γενικά πολύ καλή η εικόνα του σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός και ιδιαίτερα αυτός του δεύτερου μέρους. Οι παίκτες του Χάβου δεν πάτησαν περιοχή και δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, ενώ υπέπεσαν και σε πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα.