AEK - Πλατανιάς 3-0

Η ΑΕΚ επέστρεψε εντυπωσιακά στη Super League, καθώς επικράτησε με 3-0 του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ, στέλνοντας μήνυμα ενόψει της συνέχειας. Οι Ρόναλντ Βάργκας, Ροντρίκο Γκάλο και Χρήστος Αραβίδης τα γκολ της "Ένωσης". Ντεμπούτο για τον Ντιέγκο Μπουονανότε.

Η ΑΕΚ, ύστερα από δύο χρόνια περιπετειών σε μικρότερες κατηγορίες, επέστρεψε στη Super League και τέθηκε αντιμέτωπη με τον Πλατανιά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Μόλις στο 2ο λεπτό η "Ένωση" έφθασε κοντά στο γκολ. Ο Ρόναλντ Βάργκας έβγαλε πλάγια στον Ράφικ Τζεμπούρ, ο οποίος επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κεβίν Ολιμπά.

Η επικίνδυνη στιγμή "ξύπνησε" τους αμυντικούς του Πλατανιά που έκλεισαν τους χώρους και δεν άφηναν την "Ένωση" να απειλήσει την εστία του Γάλλου γκολκίπερ. Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη καλή στιγμή των "κιτρινόμαυρων" ήταν στο 19', όταν ο Βαγγέλης Πλατέλλας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά χωρίς ευτυχή κατάληξη.

Παρόλα αυτά, η πίεση των παικτών του Τραϊανού Δέλλα απέδωσε καρπούς στο 27ο λεπτό. Ο Γιάκομπ Γιόχανσον έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Βάργκας, ο οποίος με προβολή (και με τη βοήθεια του Mπανανά) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολιμπά. Οι φιλοξενούμενοι, παρά το γεγονός πως δέχθηκαν γκολ, δεν άλλαξαν τον τρόπο παιχνιδιού τους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη σημαντική φάση.

Όμως, με το "καλησπέρα" στο δεύτερο ημίχρονο ο Ροντρίγκο Γκάλο με ένα τρομερό σουτ με το αριστερό(!) διπλασίασε τα τέρματα του "Δικεφάλου". Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε εκπληκτική κατάσταση και είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές, με τον Αραβίδη και τον Πλατέλλα, προτού ο πρώτος κάνει το 3-0 με κοντινή προβολή, έπειτα από πάσα του Αντρέ Σιμόες στο 58'.

ΑΕΚ INTIME SPORTS

Η ασφάλεια που έδινε το 3-0 βοήθησε την "Ένωση" να ρίξει ρυθμούς και να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα. Στο 75ο λεπτό ο Ντιέγκο Μπουονανότε έκανε ντεμπούτο, καθώς πέρασε στη θέση του Σιμόες, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους της ΑΕΚ.

Μπορεί να μην σημείωσε κάποιο γκολ, όμως ο Βαγγέλης Πλατέλλας είχε καταλυτική παρουσία στην επικράτηση της ΑΕΚ επί του Πλατανιά. Ο 27χρονος άσος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δυσκολεύτηκαν να αντιμετωπίσουν τις... εμπνεύσεις του. Ήρεμο και μεστό παιχνίδι από τον Έλληνα μεσοεπιθετικό, ο οποίος κερδίζει με το σπαθί του μία θέση στις βασικές επιλογές του Τραϊανού Δέλλα.

Όταν η ομάδα σου δέχεται τρία γκολ από την πλευρά σου, τότε σίγουρα έχεις παίξει καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Ο Βάντερσον δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, είχε αρκετές κακές επιλογές, ενώ έφευγαν διαρκώς οι αντίπαλοι επιθετικοί στην πλάτη του, με τα... γνωστά αποτελέσματα.

Οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν εμφανώς αγχωμένοι στον αγώνα και αντιμετώπισαν σημαντικές δυσκολίες απέναντι στην οργανωμένη άμυνα του Πλατανιά. Παρόλα αυτά, το τέρμα του Βάργκας "έλυσε" το γόρδιο δεσμό, ενώ το γρήγορο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου, ανοίχτηκαν προκειμένου να επιστρέψουν στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και έτσι δέχθηκαν και τρίτο γκολ. Οι "κιτρινόμαυροι" διαχειρίστηκαν σωστά τα εναπομείναντα λεπτά και έφθασαν στη νίκη που τους δίνει ψυχολογική ώθηση ενόψει της συνέχειας. Πάντως, είναι φανερό πως οι "κιτρινόμαυροι" θα έχουν προβλήματα κόντρα σε κλειστές άμυνες.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες (75' Μπουονανότε), Γιόχανσον, Πλατέλλας, Βάργκας (65' Ανάκογλου), Αραβίδης, Τζεμπούρ (52' Μπαρμπόσα)

Πλατανιάς: Ολιμπά, Μπανανά, Σέλιν (71' Γουνδουλάκης), Βάντερσον, Γνιάτιτς, Στανισλάβλιεβιτς, Μαχαμάτ, Μενδρινός (55' Τσουράκης), Τζίλβαν (55' Ντίνας), Ανγκούλο

Το live

20:26
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Καλή σεζόν να έχουμε!
20:27
Μεγάλη ημέρα η σημερινή για τους φίλους της ΑΕΚ καθώς γιορτάζουν την επιστροφή της ομάδας στην Super League μετά από μια περιπλάνηση στα γήπεδα της Β' και Γ' Εθνικής τα τελευταία δύο χρόνια.
20:30
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λοιπόν ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ μεταξύ της ΑΕΚ και του Πλατανιά.
20:33
Η άφιξη των παικτών της Ένωσης στο γήπεδο
20:33
20:37
Έχουμε και τις συνθέσεις των δύο ομάδων! Πάμε να τις δούμε αναλυτικά...
20:39
ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Βάργκας, Αραβίδης και Τζεμπούρ

Πλατανιάς: Ολιμπά, Μπανανά, Σέλιν, Βάντερσον, Γνιάτιτς, Στανισλάβλιεβιτς, Μαχαμάτ, Μενδρινός, Γκόμες, Ανγκούλο
20:39
Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ, ο Αργεντινός Ντιέγκο Μπουονανότε θα ξεκινήσει το ματς από τον πάγκο.
20:42
Περίπου 6.000 φίλοι της Ένωσης βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, όπου το τραγούδι έχει ήδη ξεκινήσει!
20:47
Όλα έτοιμα στα κιτρινόμαυρα αποδυτήρια
20:47
Οι φανέλες περιμένουν τους... κατόχους τους
20:53
Ας ρίξουμε μια καλύτερη ματιά στην ενδεκάδα της Ένωσης:

Κάτω από τα δοκάρια θα καθίσει για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι ο Αλάιν Μπαρόχα. Στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά θα βρεθούν οι Γκάλο, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος και Σοϊλέδης.

Στο χώρο του κέντρου ως αμυντικά χαφ θα αγωνιστούν οι Σιμόες και Μπαρόχα, ενώ ο Βάργκας θα έχει έναν πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά τους.

Στα "φτερά" της επίθεσης θα παίξουν οι Αραβίδης και Πλατέλλας, ενώ μοναδικός προωθημένος θα είναι ο Ράφικ Τζεμπούρ.
20:54
Από την είσοδο των παικτών της Ένωσης νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ
20:55
Οι παίκτες του Πλατανιά αποδοκιμάστηκαν κατά την είσοδό τους στο γήπεδο από τον κόσμο της ΑΕΚ
20:58
Η διάταξη των παικτών των δύο ομάδων
21:01
Στον πάγκο για την ΑΕΚ βρίσκονται οι: Ανέστης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Μπαρμπόσα, Ανάκογλου, Μπουονανότε και Κρισάντους.

Από την άλλη για τον Πλατανιά ο Παράσχος έχει στον πάγκο του τους: Σωτηρίου, Γουνδουλάκης, Ντίνας, Αποστολόπουλος, Μιλούνοβιτς, Ιτούα, Τσουράκης
21:01
Μισή ώρα ακριβώς απομένει για τη σέντρα, η αγωνία των φίλων της Ένωσης μεγαλώνει...
21:03
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Γιώργος Κομίνης του συνδέσμου Θεσπρωτίας. Βοηθοί του οι Τάτσης (Ηπείρου) και Καλφόγλου (Θεσπρωτίας), ενώ τέταρτος θα είναι ο Παππάς (Αθηνών).
21:07
Μεγάλη μάχη θα δοθεί μεταξύ Τζεμπούρ και Αραβίδη για το ποιος θα πετύχει τα περισσότερα γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ φέτος στο πρωτάθλημα. Ο πρώτος έχει απόδοση 1.83, ενώ ο δεύτερος 1.91 στον Stoiximan.gr.
21:13
Πολύ ωραία στιγμή λίγο νωρίτερα με τον Μπαρμπόσα να αγκαλιάζει τον Μπουονανότε και στη συνέχεια να του δείχνει με το χέρι του το πέταλο με τους οργανωμένους της ΑΕΚ.
21:18
Ο χρόνος μετράει αντίστροφα. Όλο και περισσότερος κόσμος φθάνει στις κερκίδες του ΟΑΚΑ.
21:18
Οι παίκτες βρίσκονται στα αποδυτήρια. Σε πολύ λίγο θα κάνουν την είσοδό τους στο γήπεδο.
21:19
Με 4-3-3 ξεκινάει την ομάδα του ο Γιώργος Παράσχος.
21:20
Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ βρίσκεται ο Ντίντακ Βιλά, ο οποίος έφτασε τις τελευταίες ημέρες στο σύλλογο. Ο λόγος που δεν συμμετέχει στην αποστολή του ματς είναι ένα θέμα με τα χαρτιά του, το οποίο αναμένεται να λυθεί την Δευτέρα.
21:22
Ουρές ακόμα και τώρα έξω από τα εκδοτήρια του γηπέδου με αρκετούς φίλους της Ένωσης να σπεύδουν την τελευταία στιγμή για ένα εισιτήριο.
21:23
Εκτός αποστολής βρίσκεται επίσης για την ΑΕΚ και ο νεοαποκτηθείς αμυντικός, Θέσαρ Άρθο.
21:24
Στους 25 βαθμούς κελσίου η θερμοκρασία.
21:25
Αρκετοί φίλαθλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στις κερκίδες του ΟΑΚΑ, ενώ μπαίνουν συνεχώς κι άλλοι.
21:27
Φανταστική ατμόσφαιρα δημιουργούν οι οργανωμένοι της ΑΕΚ! Λίγο πριν οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους.
21:27
Αυτή τη στιγμή εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων και επικρατεί πανικός από τους φίλους της Ένωσης.
21:28
Ατμόσφαιρα που θυμίζει... τελικό!
21:29
Ο Βαγγέλης Πλατέλλας με το περιβραχιόνιο της ΑΕΚ στην επιστροφή της στη Super League.
21:30
Οι απαραίτητες αναμνηστικές φωτογραφίες πριν τη σέντρα...
21:30
Κι όλα πλέον μοιάζουν έτοιμα. Περίπου 30.000 φίλαθλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.
21:31
Σέντρα στο ματς!
21:33
2' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Βάργκας έβγαλε αριστερά στον Τζεμπούρ, ο οποίος επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Ολιμπά!
21:39
Η ΑΕΚ ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία του Ολιμπά μετά τη φάση με τον Τζεμπούρ.
21:45
Έχει κλείσει τους χώρους ο Πλατανιάς και δεν αφήσει την ΑΕΚ να απειλήσει με αξιώσεις.
21:46
Όλο το παιχνίδι της "Ένωσης" περνάει από το πόδια του Ρόναλντ Βάργκας.
21:48
Διπλή ζώνη άμυνας από τους παίκτες του Γιώργου Παράσχου.
21:50
19' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ μετά το 2ο λεπτό. Ο Πλατέλλας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Ολιμπά.
21:54
23' Σουτ του Μαχαμάτ και ασταθής απόκρουση από τον Μπαρόχα!
21:57
25' Ωραία συνεργασία Βάργκας, Τζεμπούρ, Πλατέλλα, αλλά ο Έλληνας επιθετικός υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
21:57
27' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Γιόχανσον έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Βάργκας, ο οποίος έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολιμπά για το 1-0!
22:00
Τελικές: 3(1) - 1(0)
22:03
Έχει ανεβάσει απόδοση η ΑΕΚ και πιέζει για δεύτερο γκολ.
22:05
35' Κίτρινη κάρτα στον Μπανανά.
22:07
36' Ο Γκάλο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Ολιμπά αιφνιδιάστηκε, πραγματοποιώντας μία ασταθή απόκρουση!
22:13
Πολύ καλό παιχνίδι από τον Γιόχανσον, ο οποίος είναι απροσπέλαστος στον χώρο του κέντρου.
22:16
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
22:33
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.
22:34
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
22:35
47' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Εξαιρετικό τελείωμα του Γκάλο με το αριστερό(!), δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ολιμπά!
22:38
48' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Ολιμπά έχασε την μπάλα μέρα από τα χέρια του, ο Τζεμπούρ προσπάθησε να κάνει το τακουνάκι, αλλά ο Μπανανά έσωσε την ομάδα του!
22:39
50' Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πλατέλλας βγήκε τετ α τετ με τον Ολιμπά, ο Γάλλος τον κέρδισε, η μπάλα έφτασε στον Αραβίδη, ο οποίος δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση!
22:39
Τρομερό ξεκίνημα της "Ένωσης" στο δεύτερο ημίχρονο.
22:40
52' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπαρμπόσα στη θέση του Τζεμπούρ. Αποχώρησε τραυματίας ο Αλγερινός.
22:41
Φάουλ σε καλή θέση για τον Πλατανιά με τον Βάντερσον.
22:42
53' Ο Βάργκας άλλαξε το παιχνίδι για τον Πλατέλλα, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
22:43
55' Διπλή αλλαγή για τον Πλατανιά. Τσουράκης αντί Μενδρινού και Ντίνας αντί Τζίλβαν.
22:45
57' Σουτ του Γιόχανσον. Μπλόκαρε εύκολα ο Ολιμπά.
22:46
58' 3-0 η ΑΕΚ! Ο Σιμόες έστρωσε την μπάλα στον Αραβίδη, ο οποίος προ κενής έστιας τριπλασίασε τα τέρματα της "Ένωσης"!
22:55
65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ανάκογλου στη θέση του Βάργκας.
22:56
68' Σουτ από τον Αραβίδη, ο Ολιμπά έδιωξε σε κόρνερ.
22:58
69' Ο Σοϊλέδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κολοβέτσιος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω τα δοκάρια.
22:59
71' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Σελίν εκτός, ο Γουνδουλάκης εντός.
23:03
Ντεμπούτο για τον Μπουονανότε!
23:03
75' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπουονανότε στη θέση του Σιμόες.
23:09
Οι πανηγυρισμοί των "κιτρινόμαυρων".
23:09
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά.
23:21
92' Σουτ του Μπουονανότε, μπλόκαρε ο Ολιμπά.
23:21
92' Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ επιστρέφει εντυπωσιακά στη Super League, επικρατώντας με 3-0 του Πλατανιά.