Βέροια - ΑΕΚ 1-2

Το γκολ του Έλντερ Μπαρμπόζα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90ό λεπτό χάρισε στην ΑΕΚ τη νίκη επί της Βέροιας με 2-1. Πρώτο "διπλό" η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα στη Super League μετά από τις 10 Φεβρουαρίου 2013.

ΑΕΚ INTIME SPORTS

Η Βέροια ολοκλήρωσε την προετοιμασία χωρίς τον Μοχάμεντ Γιουσούφ (δεν έχει ξεπεράσει το πρόβλημα στους προσαγωγούς) και τον Αμπντισαλάμ Ιμπραΐμ, ο οποίος υπέστη τράβηγμα σε μία από τις τελευταίες προπονήσεις, ενώ αντίθετα συμπεριέλαβε στην αποστολή για πρώτη φορά τον τερματοφύλακα Χόναταν Λόπεθ.

Η ΑΕΚ , από την πλευρά της, είχε για πρώτη φορά στο αρχικό της σχήμα τους Ντίντακ Βιλά (αντικατέστησε τον Άρη Σοϊλέδη στο αριστερό άκρο της άμυνας), Βασίλη Λαμπρόπουλο (πήρε τη θέση του "κομμένου" Δημήτρη Κολοβέτσιου στο κέντρο της άμυνας) και Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος προτιμήθηκε από τον Έλντερ Μπαρμπόζα.

Το πρώτο εικοσάλεπτο επεφύλασσε υψηλό ρυθμό, πέντε ανεκμετάλλευτα κόρνερ για την "Ένωση" και από μία καλή στιγμή εκατέρωθεν (στο 5ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους με τον Μάνταλο, στο 9ο για τους γηπεδούχους με τον Θωμά Ναζλίδη).

Ο Τραϊανός Δέλλας δεν άργησε να κάνει εσωτερική αλλαγή περνώντας δεξιά τον Ρόναλντ Βάργκας και στο κέντρο τον Ντιέγκο Μπουονανότε, αλλά η εικόνα της ΑΕΚ δεν βελτιώθηκε στο επιθετικό σκέλος.

Ένα λάθος του Μπουονανότε (με υποψία φάουλ) στο 32ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Ναζλίδη να προωθήσει την μπάλα μέχρι την αντίπαλη περιοχή και να τη δώσει στον Ντάρσι Νέτο, ο οποίος συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να σκοράρει κατά της "Ένωσης" (σ.σ. τα τρία από τα 14 γκολ του στη Super League έχουν σημειωθεί εναντίον της).

Το ανακάτεμα της τράπουλας στη μεσοεπιθετική γραμμή συνεχίστηκε από τον Δέλλα, με εξαίρεση όμως μία ατομική προσπάθεια του Μπουονανότε στο 42ο λεπτό, όταν ο Γιώργος Καντιμοίρης απέκρουσε σε κόρνερ, η ΑΕΚ δεν απείλησε.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Χρήστο Αραβίδη να οπισθοχωρεί πίσω αριστερά και τον Βάργκας να προωθείται στην κορυφή, ωστόσο ουδείς εκ των δύο είχε συμμετοχή στη φάση που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Έπειτα από σέντρα του Αντρέ Σιμόες στο 49ο λεπτό και ολιγωρία των γηπεδούχων να απομακρύνουν, ο Μπουονανότε νίκησε τον Καντιμοίρη με το δεξί (στη φάση συμμετείχε ο πεσμένος και καλυπτόμενος Μάνταλος).

Το γκολ του Μπουονανότε

Εμφανώς ανώτερη ήταν στη συνέχεια η ΑΕΚ, η οποία πάντως δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες, με συνέπεια ο Δέλλας να ρίξει στη μάχη τον Βαγγέλη Πλατέλλα αντί του Σιμόες (ο Μάνταλος γύρισε στα χαφ δίπλα στον Γιάκομπ Γιόχανσον).

Η μοναδική αξιόλογη φάση του "δικεφάλου" χάθηκε στο 70ό λεπτό, έπειτα από "τσαφ" του Δημήτρη Γιαννούλη που έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Βάργκας, ο οποίος σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Γιώργος Γεωργιάδης φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή με την είσοδο των Ρότζερς Κόλα και Ράντοσλαβ Μαγέβσκι, τη στιγμή που ο Δέλλας τα έπαιζε όλα για όλα βάζοντας επιθετικό αντί μεσοεπιθετικού και μεσοεπιθετικό αντί αμυντικού.

Το ματς όδευε προς το τετράλεπτο των καθυστερήσεων, όταν ο εκ των νεοεισελθόντων Μπαρμπόζα έστησε την μπάλα στα 25 μέτρα και ελαφρώς δεξιά, πήρε φόρα, εκτέλεσε και την έστειλε στα δίχτυα του Καντιμοίρη, ο οποίος αρκέστηκε στην παρακολούθηση της πορείας της.

Το γκολ του Μπαρμπόζα

Ο Έλντερ Μπαρμπόζα. Μπήκε στο 80' και σκόραρε το νικητήριο γκολ στο 90'.

Ο Ιβάν Μαλόν. Τεράστιο το λάθος του στο γκολ της ισοφάρισης της ΑΕΚ κι ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή η άμυνα της Βέροιας είχε απειληθεί ελάχιστα.

Η ΑΕΚ θυμήθηκε τον παλιό καλό καιρό, έδειξε ψυχή και πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη Super League έπειτα από επτά ανεπιτυχείς προσπάθειες. Ο Τραϊανός Δέλλας τα έπαιξε όλα για όλα και δικαιώθηκε σε μία αναμέτρηση που η μεσοεπιθετική γραμμή της ομάδας του δεν έπιασε υψηλή απόδοση. Η Βέροια, από την πλευρά της, αγωνίστηκε καλά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, έχασε από στημένη φάση, είχε ευκαιρία στην εκπνοή, αλλά αυτό που μετράει είναι ότι εντός έδρας μετρά 1 βαθμό σε 3 ματς και εκτός 4 σε 2 αγώνες.

Βέροια (Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Σιόντης, Βεργώνης, Νέτο (87' Γεωργιάδης), Ναζλίδης, Μερεμπασβίλι (77' Μαγέβσκι), Αμπντούν (71' Κόλα).

ΑΕΚ (Δέλλας): Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλος (80' Μπαρμπόζα), Λαμπρόπουλος, Ντιντάκ, Γιόχανσον, Σιμόες (64' Πλατέλλας), Μπουονανότε (75' Κρισάντους), Βάργκας, Μάνταλος, Αραβίδης.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Βέροιας με την ΑΕΚ, με την οποία πέφτει και η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Super League.
19:13
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις:
19:16
ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Πούγγουρας, Μαραγκός, Αραγονές, Γιαννούλης, Σιόντης, Βεργώνης, Μερεμπασβίλι, Αμπντούντ, Νέτο, Ναζλίδης
19:17
ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπουονανότε, Βάργκας, Μάνταλος, Αραβίδης
19:22
Σε παράταξη 4-2-3-1 επανέρχεται η ΑΕΚ, μετά το 4-3-3 της Τούμπας.
19:25
Στην 4η θέση η ΑΕΚ με 7 βαθμούς, στην 14η με δύο λιγότερους η γηπεδούχος Βέροια.
19:28
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος.
19:28
Βοηθοί του οι Κυριάκος Μερκενίδης και Ευθύμιος Κουρέντας. Τέταρτος, ο Αλέξανδρος Αρετόπουλος.
19:30
Σέντρα στη Βέροια.
19:31
Στον πάγκο για τη Βέροια, οι Λόπεθ, Εντζενγκέλε, Νάστος, Κόλα, Καϊκούτ, Γεωργιάδης και Μαγέφσκι.
19:32
Για την ΑΕΚ οι: Ανέστης, Σοϊλέδης, Κορδέρο, Άρθο, Μπαρμπόζα, Πλατέλλας και Κρισάντους.
19:35
Ο Μάνταλος φαίνεται πιο δραστήριος σε αυτά τα πρώτα δευτερόλεπτα.
19:36
5' Ευκαιρία για την ΑΕΚ.Ο Καντιμοίρης κάνει άστοχη έξοδο, αλλά ο Μάνταλος δεν μπορεί να προλάβει την μπάλα.
19:38
Πριν το ματς ανακοινώθηκε και η κλήση των Αλάιν Μπαρόχα και Ρόναλντ Βάργκας στην εθνική Βενεζουέλας. Για τα πρώτα ματς των προκριματικών του Μουντιάλ 2018.
19:39
Ο Σιμόες ξεπέρασε τον τραυματισμό του στην Τούμπα και είναι παρών στην αναμέτρηση που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.
19:40
9' Ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Ναζλίδης κάνει το σουτ από μακριά, ο Μπαρόχα έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Μάλλον για περισσότερη ασφάλεια.
19:41
Ντίντακ, Λαμπρόπουλος και Μάνταλος είναι τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα της Ένωσης σε σχέση τόσο με τον ΠΑΟΚ, όσο και με τα προηγούμενα ματς.
19:42
Από τα δεξιά, προτιμά να επιτίθεται η Βέροια. Ο Γκάλο προς το παρόν, κόβει τις προσπάθειες των γηπεδούχων.
19:43
12' Ο Βάργκας κινήθηκε από τα δεξιά, γύρισε στο ύψος του πέναλτι, ο Μάνταλος προσπάθησε να σουτάρει, αλλά η άμυνα της Βέροιας έδιωξε την μπάλα.
19:44
14' Βελτιωμένη η Βέροια, στο τελευταίο πεντάλεπτο.
19:45
Φάουλ από τα αριστερά κερδίζει η ΑΕΚ. Βάργκας, ο εκτελεστής. Απευθείας, ο Καντιμοίρης απομάκρυνε με δυσκολία.
19:47
Ο Μάνταλος στη μοναδική - ουσιαστικά - φάση της ΑΕΚ.
19:49
19' Ανεβαίνει, προωθείται ο Ντιντάκ. Στα πρώτα λεπτά, ο Καταλανός ήταν διστακτικός. Πρώτο του ματς, εξάλλου.
19:50
Πέντε κόρνερ έχει κερδίσει η ΑΕΚ. Δεν έχει εκμεταλλευτεί, ωστόσο, κανένα.
19:50
Βάργκας δεξιά, Μάνταλος αριστερά, Μπουονανότε στο κέντρο. Εσωτερική αλλαγή για την ΑΕΚ.
19:52
Μπάγεβιτς και Ασλανίδης παρόντες στην πρωτεύουσα της Ημαθίας.
19:54
Κορυφαίος της ΑΕΚ μέχρι τώρα, ο Ντίντακ. Χωρίς να παραμελεί τα αμυντικά του καθήκοντα, προωθείται από τα αριστερά και βοηθά επιθετικά.
19:55
25' Ο Αραβίδης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Βάργκας είτε ήταν πίσω είτε δεν το περίμενε. Πέρασε ο κίνδυνος για τη Βέροια.
19:57
Αραβίδης κι Αραγονές διεκδικούν την μπάλα:
19:58
28' Κίτρινη κάρτα στον Πούγγουρα για φάουλ πάνω στον Ρόναλντ Βάργκας.
20:00
Μισή ώρα στο ματς, Μπουονανότε, Μάνταλος, Βάργκας έχουν διάθεση αλλά και κακές τελικές επιλογές.
20:02
32'! ΓΚΟΛ! Για τη Βέροια! Με τον Νέτο.
20:03
Από λάθος του Μπουονανότε ξεκίνησε η φάση. Ο Ναζλίδης πήρε την μπάλα, έδωσε υποδειγματικά στον Ντάρσι Νέτο και ο Βραζιλιάνος αφού "άδειασε" τον Τζανετόπουλο, παραβίασε την εστία του Μπαρόχα.
20:05
Ο Νέτο υπενθυμίζεται ότι δεν έπαιζε στην αρχή του πρωταθλήματος. Έχει σκοράρει άλλες δύο φορές εναντίον της ΑΕΚ, με τη φανέλα του Άρη.
20:06
Συνολική αμυντική ολιγωρία της Ένωσης στο γκολ που δέχθηκε. Λάθος και του "Ενάνο" που προτιμά να διαμαρτυρηθεί για φάουλ αντί να μαρκάρει.
20:08
38' Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη που ανακόπτει αντικανονικά τον Μπουονανότε.
20:09
Συνεχές το ανακάτεμμα της τράπουλας της τριάδας (Μάνταλος, Μπουονανότε, Βάργκας) από τον Δέλλα. Χωρίς αποτέλεσμα, μέχρι τώρα.
20:10
Γεωργιάδης και Μπορμπόκης. Απόψε αντίπαλοι, κάποτε συμπαίκτες στον ΠΑΟΚ.
20:11
Με διαφορά... ύψους. Ο "Ενάνο" στις συμπληγάδες των Σιόντη και Βεργώνη.
20:12
42' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπουονανότε ξεπερνά με ντρίμπλες την άμυνα της Βέροιας, αλλά το σουτ του Αργεντινού απομακρύνεται από τον Καντιμοίρη.
20:15
44' Παραμένουν άστοχες οι τελικές επιλογές των Βάργκας, Μλάνταλου και Μπουονανότε. Δεν περνά η μπάλα στον Αραβίδη.
20:16
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Βέροια - ΑΕΚ 1-0. Το γκολ του Νέτο χωρίζει τις δύο ομάδες. Είναι προβληματική η επιθετική λειτουργία της Ένωσης.
20:23
Εδώ ο Νέτο "αδειάζει" τον Τζανετόπουλο και νικά με το αριστερό τον Αλάιν Μπαρόχα.
20:26
Θετικές οι πρώτες εντυπώσεις του Ντίντακ. Ωστόσο, η ΑΕΚ στη συνολική λειτουργία είναι κακή σ' αυτό το πρώτο ημίχρονο.
20:31
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στη Βέροια.
20:32
Αριστερά ο Αραβίδης, δεξιά ο Μπουονανότε, κέντρο ο Μάνταλος. Κορυφή, ο Βάργκας. Ο Δέλλας αλλάζει ξανά τους μέσους του.
20:34
Αμπντούν και Λαμπρόπουλος διεκδικούν την μπάλα:
20:36
49' ΓΚΟΛ! Με τον Μπουονανότε η ΑΕΚ ισοφαρίζει. Σέντρα του Σιμόες, σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα φθάνει στον Αργεντινό κι αυτός με το δεξί (κακό του πόδι) νικά τον Καντιμοίρη.
20:37
Τρίτο γκολ του "Ενάνο" με την ΑΕΚ. Προηγήθηκαν τα δύο κόντρα στον ΠΑΣ.
20:38
Πρώτος σκόρερ της Ένωσης,δηλαδή.
20:39
Ανεβασμένος ο ρυθμός του ματς. Το γκολ του Αργεντινού ώθησε προς αυτή την κατεύθυνση.
20:40
Το ένστικτο της επιβίωσης υποχρεώνει τη Βέροια να περιοριστεί στον ανασταλτικό τομέα.
20:42
Ο Μπουονανότε πανηγυρίζει το τρίτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ.
20:43
57' O Γκάλο εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά, ο Λαμπρόπουλος πιάνει την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι. Η μπάλα πολύ ψηλά, άουτ.
20:46
Φανερά ανώτερη η ΑΕΚ, μετά την ισοφάριση.
20:47
Ο Μερεμπασβίλι κερδίζει φάουλ από τον Γιόχανσον. Σε καλή θέση.
20:48
63' Ετοιμάζει τον Βαγγέλη Πλατέλλα ο Τραϊανός Δέλλας.
20:49
Ο Πλατέλλας θα περάσει στη θέση του Σιμόες. Λογικά ο Μάνταλος, θα γυρίσει στα χαφ δίπλα στον Γιόχανσον.
20:50
Τώρα πραγματοποιείται η αλλαγή. Εκτός ο Σιμόες, εντός ο Πλατέλλας. Ο Πορτογάλος είχε τραυματιστεί στο ματς με τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, η αλλαγή είναι τακτικού χαρακτήρα.
20:52
Τρεις ποδοσφαιριστές της Βέροιας με κίτρινη κάρτα (Σιόντης, Νέτο, Πούγγουρας), ένας της ΑΕΚ (Σιμόες).
20:54
Γκάλο και Μερεμπασβίλι σε μία ακόμη διεκδίκηση:
20:56
70' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βάργκας στέλενει την μπάλα πολύ ψηλά, μέσα από την περιοχή, εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση στην άμυνα της γηπεδούχου.
20:57
Αψιμαχία Αραβίδη - Ναζλίδη. Λήξαν το θέμα και με την παρέμβαση του τετάρτου διαιτητή.
20:58
71' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Κόλα πέρασε στη θέση του Αμπντούν.
21:00
74' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο σκόρερ της, Μπουονανότε, αποχωρεί και τη θέση του παίρνει ο Κρισάντους.
21:02
76' Θετικά στοιχεία δείχνει ο Κόλα. Μερικά δείγματα του επιθετικού από τη Ζάμπια είδαμε κόντρα στον ΠΑΟΚ (εντός) αλλά και τον Παναιτωλικό (εκτός).
21:02
77' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Μαγέφσκι περνά στη θέση του Μερεμπασβίλι.
21:04
79΄ Οχυρωμένη πίσω από τη σέντρα η Βέροια. Η ΑΕΚ προσπαθεί με σέντρες να βρει το κεφάλι του Κρισάντους.
21:04
Ο Νιγηριανός στην πρώτη φορά που παρέλαβε την μπάλα, στέλνει την μπάλα με το κεφάλι άουτ.
21:05
80' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπαρμόζα παίρνει τη θέση του Τζανετόπουλου.
21:06
Λίγο άναρχο το σχήμα με το οποίο είναι παρατεταγμένη η Ένωση.
21:08
Εντυπωσιακή εναέρια μονομαχία:
21:09
Ευάλωτη η ανασταλτική λειτουργία της ΑΕΚ, δεδομένης και της παράταξής της.
21:11
85' Ο Μπαρμπόζα παίρνει την μπάλα. Είναι, τουλάχιστον, αυτός που πηγαίνει πρώτα σ' αυτήν.
21:12
Πάνω κάτω το ματς. Δεν υπάρχουν σχήματα. Οι δύο ομάδες έχουν το μυαλό τους, στο νικητήριο γκολ.
21:13
87' Κίτρινη κάρτα στον Βάργκας, για το μαρκάρισμα πάνω στον Ναζλίδη.
21:13
88' Τελευταία αλλαγή για τη Βέροια. Ο Γεωργιάδης περνά στη θέση του σκόρερ της Βέροιας, Νέτο.
21:14
88' Φάουλ σε καλή θέση, γι' απευθείας, κερδίζει ο Μάνταλος.
21:16
90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Έλντερ Μπαρμπόζα με το αριστερό εκτελεί απευθείας το φάουλ και δίνει προβάδισμα - με τη βοήθεια του δοκαριού - στην ΑΕΚ.
21:17
Η Ένωση είναι κοντά στη νίκη. Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:17
91' Από μία κίτρινη κάρτα σε Μπαρμπόζα και Ναζλίδη. Δεν μπορούν να συγκρατήσουν τα νεύρα τους.
21:19
93' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια να ισοφαρίσει. Ο Πούγγουρας πιάνει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα περνά πάνω από την εστία του Άλαιν Μπαρόχα.
21:19
93' Κίτρινη κάρτα στον Αλάιν Μπαρόχα για καθυστέρηση.
21:21
Τέλος της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ νικά με 2-1 τη Βέροια, πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Ένωση.
21:22
Η Βέροια προηγήθηκε με τον Νέτο, οι Μπουονανότε και Μπαρμπόζα ολοκλήρωσαν την ανατροπή για την Ένωση.
21:22
Τρίτο γκολ του Αργεντινού, πρώτο του Πορτογάλου για τη φετινή σεζόν.
21:23
Η ΑΕΚ την 6η αγωνιστική, υποδέχεται τον Ατρόμητο. Η Βέροια ταξιδεύει στη Λέσβο, για το ματς με την Καλλονή.
21:26
Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 4η θέση, πιάνοντας τον ΠΑΟΚ στους 10 βαθμούς. Η Βέροια παραμένει στη 14η με 5 βαθμούς.
21:29
Όλοι πανηγυρίζουν έντονα, εκτός από τον ίδιο τον σκόρερ. Ο Έλντερ Μπαρμπόζα δίνει τη νίκη στην ΑΕΚ.