Γουίγκαν-Ατρόμητος 2-1

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε από την κυπελλούχο Αγγλίας Γουίγκαν, στο πρώτο από μία σειρά φιλικών που θα δώσει επί αγγλικού εδάφους, αλλά άφησε καλές εντυπώσεις, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι.

Ο Ατρόμητος μπορεί να ηττήθηκε, αλλά έδειξε ικανοποιητικό βαθμό ετοιμότητας για την περίοδο αυτή, ενώ ήταν ιδιαίτερα απειλητικός μπροστά -με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Δημήτρη Παπαδόπουλο που έχασε ουκ ολίγες ευκαιρίες να σκοράρει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για τον Ατρόμητο, καθώς μόλις στο 5' ο Ταυλαρίδης ανέτρεψε τον Φορτουνέ και ο Γκόμεζ μετέτρεψε σε γκολ του πέναλτι που κέρδισε ο συμπαίκτης του.

Στο 34ο λεπτό ο Φορτουνέ με εκπληκτική ντρίμπλα "άδειασε" τον Νάστο και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για τους Κυπελλούχους.

Στη συνέχεια, ο Παράσχος γύρισε το σύστημα σε 4-4-2, ο Ατρόμητος ανέβηκε, πήρε το κέντρο και κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 76ο λεπτό με έξοχο πλασέ του Καραμάνου.

Η σύνθεση του Ατρομήτου:

Σηφάκης (46' Τσενάμο), Νάστος (65' Τζαμάλ), Φυτανίδης, Ταυλαρίδης, Γιαννούλης, Καραγκούνης, Ιγκλέσιας (65' Καραμάνος), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες (65' Μπάλλας, 89' Γρομιτσάρης), Μπρίτο, Παπαδόπουλος.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ:

21:12
Καλησπέρα σας
21:13
Θα παρακολουθήσετε το πρώτο φιλικό του Ατρομήτου επί Αγγλικού εδάφους με αντίπαλο την Γουίγκαν
21:18
Ο Γιώργος Παράσχος θα παρατάξει τον Ατρόμητο στο 4-4-1-1 με τους Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, Νάστο, Φυτανίδη, Ταυλαρίδη και Γιαννούλη στην άμυνα.

Στην μεσαία γραμμή θα είναι οι Καραγκούνης, Ιγκλέσιας, Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες λίγο πιο μπροστά ο Μπρίτο και στην κορυφή ο Δημήτρης Παπαδόπουλος.
21:23
Από την άλλη πλευρά η Κυπελλούχος Αγγλίας Γουίγκαν θα παραταχθεί με τους: Νίκολς, Μακκαν, Γουότσον, Γκόμεζ, Μακμαναμαν, Εσπινόζα, Φάιβι, Μπουσεζούρ, Μπεργκ, Φορτουνέ και Μπάκστον.
21:31
Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει η φιλική αναμέτρηση
21:33
Ξεκίνησε ο αγώνας. Γουίγκαν-Ατρόμητος 0-0
21:38
5':Πέναλτι για την Γουίγκαν το οποίο έκανε ο Ταυλαρίδης στον Φορτουνέ.
21:40
5΄: ΓΚΟΛ! Ο Γκόμεζ εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ για την Γουίγκαν.
21:45
Ο Ατρόμητος δεν πέχει βρει ρυθμό μέχρι στιγμής με αποτέλεσμα να κάνει πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου
21:48
14': Ωραία ενέργεια για τον Ατρόμητο με τον Καραγκούνη να κλέβει την μπάλα στον χώρο του κέντρο να δίνει στον Δημήτρη Παπαδόπουλο αυτός έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.
21:53
18': Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία, ο Ιγκλέσιας έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.
22:00
Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο Ατρόμητος έχει αρχίσει σιγά σιγά να κυκλοφορεί την μπάλα
22:04
29': Νέο σουτ Παπαδόπουλου η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς
22:06
31': Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο ΜακΜάναμαν έκανε την κεφαλιά και ο Σηφάκης έδιωξε με το ένα χέρι.
22:07
33': Κεφαλιά από τον Παπαδόπουλο μπλόκαρε την μπάλα ο Νίκολς
22:08
34': ΓΚΟΛ! Πολύ ωραίο γκολ από τον Φορτουνέ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Γουίγκαν-Ατρόμητος 2-0.
22:17
43': Σούτ από τον Ουμπίντες η μπάλα έφυγε άουτ
22:19
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου
22:37
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
22:49
Ο ρυθμός του αγώνα δεν είναι πολύ καλός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς οι δύο ομάδες έχουν κάνει αρκετές αλλαγές
22:52
57': Σούτ από τον Ναπολεόνι η μπάλα έφυγε άουτ
22:55
61': Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γουότσον, ο Τζενάμο μπλόκαρε εύκολα την μπάλα
23:06
74': Δυνατό σουτ από τον Δημούτσο η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε
23:09
76': ΓΚΟΛ! Ο Ατρόμητος μείωσε σε 2-1 με ωραίο σουτ του Καραμάνου μέσα από την περιοχή από πάσα του Φάμπιο.
23:12
Ο Άτρομητος έχει κάποια καλά διαστήματα στην αναμέτρηση
23:20
84': Σουτ από τον Καραμάνο, η μπάλα κόντραρε πάνω στον ΜακΚαν και απομακρύνθηκε.
23:23
Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ατρόμητο να γνωρίζει την ήττα με 2-1 από την Κυπελλούχο Αγγλίας Γουίγκαν, αλλά να δείχνει κατά διαστήματα ένα καλό πρόσωπο.