Τα 10 αξέχαστα ντέρμπι ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

Λίγες ώρες πριν το μεγάλο ντέρμπι "δικεφάλων" στο ΟΑΚΑ μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ το Contra.gr γυρνάει το χρόνο πίσω και θυμάται τις καλύτερες αναμετρήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας. Από το 5-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με το χατ-τρικ του Δημόπουλου, στην παράσταση της ΑΕΚ στη Φιλαδέλφεια με το 6-2.

Πάντα τα ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ είχαν και έχουν κάτι ιδιαίτερο. Ίσως επειδή οι δύο ομάδες έχουν περισσότερα κοινά, παρά διαφορές. Κοινή καταγωγή, κοινό σήμα, με τη διαφορά όμως πως ο δικέφαλος αετός του ΠΑΟΚ έχει κλειστά τα φτερά του σε αντίθεση με αυτόν της ΑΕΚ.

Συνολικά ανεξαρτήτως έδρας έχουν αναμετρηθεί 117 φορές για το πρωτάθλημα (συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων για τα πλέι οφ) με την ΑΕΚ να έχει επικρατήσει στις 53, τον ΠΑΟΚ στις 33 κι άλλες 31 έχουν λήξει ισόπαλες. Οι Θεσσαλονικείς παραδοσιακά δυσκολεύονται όταν ταξιδεύουν στην Αθήνα για τις αναμετρήσεις με την ΑΕΚ, έχοντας φύγει με τη νίκη μόλις 7 φορές σε σύνολο 58 αγώνων.

Οι δυο τους λοιπόν αναμετρώνται στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League και το Contra.gr γυρνάει το χρόνο πίσω και θυμάται τις καλύτερες μεταξύ τους αναμετρήσεις, οι οποίες συνήθως είχαν θέαμα, αλλά και πολλά γκολ!

19/12/1982 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 5-0

(11' Κούδας, 50' Κωστίκος, 60', 69', 85' Δημόπουλος)

Λίγες ημέρες πριν τα Χριστούγεννα του 1982, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την πρωτοπόρο τότε ΑΕΚ στην Τούμπα και κατάφερε από νωρίς να της "κόψει" την όρεξη. Ο Γιώργος Κούδας με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ στο 11', ενώ στην επανάληψη το γήπεδο έδειχνε να... "κατηφορίζει".

Ο Γιώργος Κωστίκος έκανε το 2-0 στο 50', για να αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Χρήστος Δημόπουλος, ο οποίος με ένα φονικό χατ-τρικ σε 25 λεπτά (60', 69', 85'), διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ.

1/5/1983 ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-3

(32' (αυτ.) Πέλλιος - 59', 89' Βασιλάκος, 80' Κούδας)

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο της Κορίνθου και η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με αυτογκόλ του Φιλώτα Πέλλιου. Στο δεύτερο μέρος όμως ο ΠΑΟΚ έκανε την απόλυτη ανατροπή. Αρχικά ισοφάρισε με τον Βασίλη Βασιλάκο στο 59ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Γιώργος Κούδας στο 80' πέτυχε το δεύτερο τέρμα του "δικεφάλου του Βορρά", ενώ ο Βασιλάκος και πάλι, ένα λεπτό πριν το φινάλε έγραψε το τελικό 1-3.

20/9/1999 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 4-4

(16′ Μαραγκός, 36′ Ντόλμπεργκ, 66′ Γεωργιάδης, 89′ Βαλέντσια – 2′ Τσίριτς, 20′ Νικολαϊδης, 24′ αυτ. Ντόλμπεργκ, 46′ Δέλλας)

Ένα από τα καλύτερα "ντέρμπι δικεφάλων" διεξήχθη στις 20 Σεπτεμβρίου του 1999 στην Τούμπα. Η ΑΕΚ κατάφερε να αιφνιδιάσει μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα, κάνοντας το 0-1 με τον Τσίριτς. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο απάντησε 14 λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαραγκού. Στο 20' ο Νικολαΐδης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ένωση, η οποία προηγήθηκε και με 1-3 χάρη σε αυτογκόλ του Ντόλμπεργκ στο 24'.

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ όμως πήρε εκδίκηση στο 36' σκοράροντας στο σωστό τέρμα αυτή τη φορά για το 2-3. Στο 46' ο Τραϊανός Δέλλας έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην Ένωση, αλλά τα γκολ των Γεωργιάδη (66') και Βαλέντσια (89') διαμόρφωσαν το τελικό 4-4.

27/1/2002 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-2

(18′ Γεωργιάδης, 40′ Κατσαμπής, 75′ Οκκάς – 33′ Νικολαϊδης, 38′ Λάκης)

Τρομερό ματς έγινε στις 27 Ιανουαρίου 2002 στην Τούμπα. Η πρωτοπόρος τότε ΑΕΚ του Φερνάντο Σάντος ταξίδευε στη Θεσσαλονίκη έχοντας υποστεί δύο σερί ήττες στα προηγούμενα ματς από Ηρακλή και Ολυμπιακό με το ίδιο σκορ (3-2). Ωστόσο η Ένωση δεν κατάφερε να αλλάξει τη μοίρα της ούτε κόντρα στον ΠΑΟΚ και γνώρισε τρίτη σερί ήττα πάλι με 3-2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γεωργιάδη στο 18', αλλά ο Νικολαΐδης ισοφάρισε αρχικά στο 33' και πέντε λεπτά αργότερα ο Βασίλης Λάκης έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου όμως (40') Ο Κατσαμπής ισοφάρισε σε 2-2 για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Οκκάς στο 75' ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη με 3-2 στην ομάδα του.

8/5/2002 ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 6-2

(2’ Τσιάρτας, 24’, 53’ Νικολαΐδης, 41’ Λάκης, 62’ Κωνσταντινίδης, 90’ Ίβιτς - 85', 88' Βοσκαρίδης)

Δύσκολα θα ξεχάσουν ποτέ οι φίλοι της ΑΕΚ τη νίκη της ομάδας τους με 6-2 κόντρα στον ΠΑΟΚ στις 8 Μαΐου του 2002. Ήταν ένα ματς ιδιαίτερο, καθώς ήταν και το τελευταίο του Φερνάντο Σάντος στην πρώτη του θητεία πάγκο της Ένωσης, ο οποίος κατάφερε μέσα σε μία χρονιά να μπει στις καρδιές όλων κάνοντας πορεία πρωταθλητισμού. Η νίκη βέβαια αυτή, άφησε γλυκόπικρη γεύση, μιας και ο Ολυμπιακός δεν έχασε βαθμούς (5-1) από τον Άρη (όπως ήθελε ΑΕΚ) και τελικά πήρε το πρωτάθλημα στην ισοβαθμία (είχε κερδίσει με 4-3 την ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ).

Μπροστά σε περίπου δεκαπέντε χιλιάδες φίλους της η ΑΕΚ έδωσε μια τρομερή παράσταση. Προηγήθηκε στο 2’ με απευθείας φάουλ του Βασίλη Τσιάρτα και ακολούθησαν άλλα δύο γκολ πριν το ημίχρονο με τους Ντέμη Νικολαϊδη (24’) και Βασίλη Λάκη (41’). Ο Νικολαΐδης στο 53' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ ο Κωνσταντινίδης λίγα λεπτά αργότερα (63') έκανε το 5-0. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 5-2 με δύο γκολ του νεαρού Βοσκαρίδη μέσα σε τρία λεπτά (85', 88'), ενώ ο Ίλια Ίβιτς στις καθυστερήσεις έβαλε το κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το τελικό 6-2. Τη μεγαλύτερη νίκη της ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ.

1/12/2002 ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 3-4

(35' Κατσουράνης, 45' Νικολαΐδης, 77' Μπορμπόκης - 2' Φρούσος, 18', 59' Οκκάς, 28' Νάστος)

Ένα από τα πιο "χορταστικά" ντέρμπι "δικεφάλων" διεξήχθη την 1η του Δεκέμβρη το 2002 στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε μέσα σε μόλις 29' λεπτά να προηγηθεί με 3-0 σε ένα εφιαλτικό μισάωρο για την ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Κατσουράνη στο 35', ενώ πριν λήξει το πρώτο μέρος, ο Νικολαΐδης έκανε το 2-3 (45'). Στην επανάληψη, ο Οκκάς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-4 στο 59', για να μειώσει απλώς ο Βασίλης Μπορμπόκης στο 77' σε 3-4.

21/3/2004 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-2

(44′, 45′ Γιασεμή, 56′ Σαλπιγγίδης – 34′, 42′ Λυμπερόπουλος)

Νίκη τεράστιας σημασίας πήρε ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της σεζόν 2003-2004. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2, αν και έχανε με 2-0 στο 42ο λεπτό και εξασφάλισε την τρίτη θέση που της έδινε το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

Στο 33' ο Λυμπερόπουλος μετά από ασθενή απόκρουση του Τοχούρογλου σε σουτ του Κατσουράνη, πλάσαρε και έκανε το 1-0. Κι ενώ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει, η ΑΕΚ "πάγωσε" εκ νέου την Τούμπα, όταν στο 42' ο ο ίδιος παίκτης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0. Και ενώ όλοι πίστευαν ότι οι παίκτες θα πήγαιναν έτσι στα αποδυτήρια, ο Γιασεμής είχε διαφορετική άποψη. Αρχικά στο 45' με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά από σέντρα του Σπάσιτς, νίκησε για δεύτερη φορά με κεφαλιά τον τερματοφύλακα της Ενωσης. Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και στο 57' ο Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Καψή. Ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για τον ΠΑΟΚ.

13/4/2008 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 0-4

(20′ Παπασταθόπουλος, 23′ Μπλάνκο, 25′ Λυμπερόπουλος, 82′ Καλόν)

Πορεία πρωταθλητισμού έκανε η ΑΕΚ τη σεζόν 2007-08 και φρόντισε να περάσει με τον πλέον εμφατικό τρόπο από την Τούμπα την προτελευταία αγωνιστική, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 4-0! Ο Φερνάντο Σάντος αυτή τη φορά καθόταν στον πάγκο του Δικεφάλου του Βορρά και είδε την πρώην ομάδα του να τον "χτυπάει" χωρίς έλεος. Το σκορ άνοιξε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στο 20', τρία λεπτά αργότερα ο Ισμαέλ Μπλάνκο έκανε το 2-0, ενώ το απίστευτο 5λεπτο της ΑΕΚ έκλεισε με τον Νίκο Λυμπερόπουλο να γράφει το 3-0 με σουτ εκτός περιοχής.

Χωρίς αμφιβολία όμως το ωραιότερο γκολ του αγώνα το πέτυχε ο Μοχάμεντ Καλόν στο 82' με μια λόμπα εκτός περιοχής που "κρέμασε" τον Φερνάντες του ΠΑΟΚ και διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ΑΕΚ στην Τούμπα. Όπως ήταν φυσικό η "βαριά" ήττα προκάλεσε την αντίδραση των οπαδών των γηπεδούχων, οι οποίοι δημιούργησαν επεισόδια μετά το παιχνίδι.

6/3/2011 ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 4-0

(11’ Ντιόπ, 35’, 55’ Σκόκο, 76’ Δέλλας)

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες της εντός έδρας κόντρα στον ΠΑΟΚ σημείωσε η ΑΕΚ στις 6 Μαρτίου του 2011, διαλύοντάς τον με 4-0. Μόλις στο 10ο λεπτό Πάπα Μπουμπά Ντιόπ άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο. Στο 35' η Ένωση έκανε δύο τα τέρματά της κόντρα στην ομάδα του Μάκη Χάβου (τότε καθόταν στον πάγκο του ΠΑΟΚ), όταν ο Γκερέιρο συνδυάστηκε ωραία με τον Γεωργέα που γύρισε μέσα στην περιοχή στον Σκόκο που με δυνατό σουτ νίκησε τον Κρέσιτς.

Στο 55' ο Αργεντινός άσος ανέβηκε από τα αριστερά και αφού ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έκανε ένα δύσκολο σουτ από την γωνία και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Η ΑΕΚ σαν σε προπόνηση έκανε τέσσερα τα τέρματα της στο 79ο λεπτό. Ο Γκερέιρο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά με τον Τραϊανό Δέλλα να πηδά μόνος του στο ύψος της μικρής περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

23/9/2015 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-1

(64' Ροντρίγκες, 84' Αθανασιάδης - 47' Αραβίδης)

Στο πρώτο ντέρμπι της νέας εποχής της ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1. Το ματς είχε ρυθμό από νωρίς και οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους. Η Ένωση κόντρα στα προγνωστικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 47' με κεφαλιά του Αραβίδη. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, δεν πτοήθηκε από το γκολ, συνέχισε να πιέζει και στο 64' ο Γκάρι Ροντρίγκες εκμεταλλεύτηκε μια κόντρα και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 83', οΑλέξανδρος Τζιόλης κέρδισε πέναλτι από τονΆρη Σοϊλέδη, ο Στέφανος Αθανασιάδης ξεγέλασε τον Μπαρόχα και ανέτρεψε τα δεδομένα της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.