Τι ισχύει σε περίπτωση ισοβαθμίας του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό (VIDEO)

Το γκολ του Αλεχάντρο Ντομίνγκες στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στέρησε από τον Παναθηναϊκό το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος του πρωταθλήματος. Διαβάστε αναλυτικά τα κριτήρια κατάταξης.

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη στο ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό με 2-1, βάζοντας "φωτιά" στο πρωτάθλημα. Οι "πράσινοι" βρίσκονται πλέον στο -3 από την κορυφή. Το "τριφύλλι" μέχρι το τελευταίο λεπτό κρατούσε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς είχε χάσει στο πρώτο ματς με 1-0, όμως το γκολ του Ντομίνγκες άλλαξε τα δεδομένα.

Τα κριτήρια κατάταξης - σύμφωνα με το άρθρ. 20 του Κ.Α.Π.- κατά σειρά είναι τα εξής:

α) Οι βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες

β) Η διαφορά τερμάτων στους μεταξύ τους αγώνες

γ) H καλύτερη επίθεση

Μετά την εφαρμογή των κριτηρίων και εφόσον δεν προκύπτει κατάταξη, οι ομάδες αναγράφονται με αλφαβητική σειρά.

Από τη στιγμή που τα δύο πρώτα κριτήρια είναι ίδια, πάμε στο τρίτο, την "καλύτερη επίθεση", την οποία έχει ο Ολυμπιακός, με 56 γκολ έναντι 44 του Παναθηναϊκού.