Νίκη Βόλου - ΑΕΚ 1-2

Με γκολ των Αραβίδη και Μάνταλου (πέναλτι) η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 της Νίκης Βόλου στο "Πανθεσσαλικό" στο τέταρτο φετινό φιλικό της. Ο Σκούρτης το γκολ για τους "νεοφώτιστους" Θεσσαλούς που έδειξαν ανέτοιμοι ενόψει της πρεμιέρας τους στη Super League.

To πρώτο ημίχρονο ανήκε δικαιωματικά στην ΑΕΚ. Η Ένωση ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με τον Αραβίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στην πρώτη επίθεση της ομάδας του.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε ιδανικά για τους παίκτες του Τραϊανού Δέλλα, οι οποίοι παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα, είχαν την κατοχή σε όλο το πρώτο μέρος και βγάζοντας τις περισσότερες επιθέσεις από τα άκρα δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Παράλληλα η άμυνα της Ένωσης πίεζε ψηλά, με αποτέλεσμα να περιορίσει την Νίκη Βόλου, η οποία δεν μπορούσε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Η μοναδική στιγμή που οι "νεοφώτιστοι" στη Super League κατάφεραν να απειλήσουν τον Ανέστη στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Τζιώρα στο 5ο λεπτό.

Στο 34' και ενώ η άμυνα των γηπεδούχων αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ταμπάκη και κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ευκαιρία του Ανάκογλου.

Άλλη εικόνα στο 2ο...

Οι πολλές αλλαγές του Τραϊανού Δέλλα άλλαξαν την εικόνα των "κιτρινόμαυρων" στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει δραματικά και η Νίκη Βόλου να βρίσκει περισσότερους χώρους. Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε στο 48' με τον Μπαρμπόσα να δοκιμάζει ένα καλό σουτ και τον Ταμπάκη να εκτινάσσεται στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, οι Θεσσαλοί κατάφεραν να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους, με αποτέλεσμα στο 74' να μειώσουν σε 1-2. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Σκούρτης, ο οποίος ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του στον αγώνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με την άμυνα αλλά και τον Καραγκιολίδη να μην αντιδρούν σωστά στη φάση.

Η Νίκη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γκολ και δεν απείλησε ιδιαίτερα στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, δείχνοντας ανέτοιμη για την πρεμιέρα της στη Super League κόντρα στον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης". Αντίθετα, η ΑΕΚ, παρά την εικόνα του 2ου μέρους, κράτησε το προβάδισμα και έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Νίκη Βόλου: Ταμπάκης, Παπουτσογιαννόπουλος (46' Μαρινάκης), Σωτηράκος, Ίβενς (46' Μαχλελής), Καρασαλίδης, Λάουξ, Γιαννιτσάνης (69' Μέτσε), Κοτσαρίδης, Μουζακίτης (69' Νικλητσιώτης), Μάρτινς, Τζιώρας (73' Σκούρτης).

AEK: Ανέστης (62' Καραγκιολίδης), Μπακάκης (55' Γροντής), Κολοβέτσιος (62' Σαρρής), Λαμπρόπουλος (62' Σβάρνας), Πεταυράκης (55' Γεωργέας), Ανάκογλου (55' Ρόβας), Κορδέρο (46' Φαγέ), Μάνταλος (62' Μπρέσεβιτς), Πλατέλλας (46' Πλατέλλας), Μπαρμπόζα (62' Ζόριτς), Αραβίδης (46' Ντούνης).

Το LIVE του αγώνα:

18:18
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη φιλική αναμέτρηση της Νίκης Βόλου με την ΑΕΚ.
18:19
Η ενδεκάδα της Νίκης Βόλου: Ταμπάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Σωτηράκος, Ίβενς, Καρασαλίδης, Λάουξ, Γιαννιτσάνης, Κοτσαρίδης, Μουζακίτης, Μάρτινς, Τζιώρας.
18:21
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Αραβίδης, Ανάκογλου, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μάνταλος, Μπακάκης, Πεταυράκης, Πλατέλλας, Κορδέρο, Μπαρμπόσα.
18:29
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σκουλάς Μανώλης της ΕΠΣ Θεσσαλίας.
18:30
Βοηθοί του οι Κόκκαλης και Πετρόπουλος, ενώ 4ος διαιτητής είναι ο Δημήτρης Ρούσσης.
18:38
Σέντρα στο φιλικό!
18:39
ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!
18:40
Ο Αραβίδης στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα στην πρώτη επίθεση της Ένωσης στο παιχνίδι!
18:41
Πολύ ωραία συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ με τον Πλατέλλα να είναι αυτός που έδωσε κάθετα στον Μπακάκη κι αυτός με τη σειρά του τροφοδότησε τον Αραβίδη για το 0-1!
18:45
5' Πολύ καλή στιγμή για τη Νίκη Βόλου που προσπαθεί να απαντήσει με σουτ του Τζιώρα.
18:47
8' Πάσα του Μάνταλου στον Πλατέλλα, με τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.
18:51
Η αναμέτρηση αποτελεί πρόβα τζενεράλε για τη Νίκη Βόλου, η οποία θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στη Super League κόντρα στον Ολυμπιακό στο "Γ. Καραϊσκάκης".
18:53
14' Ακόμη μια πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Ταμπάκη να λέει "όχι" στον Μπαρμπόσα που πλάσαρε μετά από σέντρα του Πλατέλλα.
18:55
Πολύ κινητική στο πρώτο 15λεπτο η ΑΕΚ, η οποία επιτίθεται κυρίως από τα πλάγια.
19:01
Η ΑΕΚ εξακολουθεί να διατηρεί την κατοχή στον αγώνα μετά τη συμπλήρωση του 20λεπτου.
19:07
Πιέζει ψηλά η ΑΕΚ που έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και δεν αφήνει τη Νίκη Βόλου να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.
19:10
30' Άλλη μια καλή στιγμή για την Ένωση, με τον Μπαρμπόσα να σεντράρει, τον Αραβίδη να βρίσκει λίγο την μπάλα που τελικά κατέληξε άουτ.
19:10
Τάιμ άουτ στον αγώνα για μερικά δευτερόλεπτα.
19:11
Πέναλτι για την ΑΕΚ!
19:12
2-0 Η ΑΕΚ στο 34' με σκόρερ τον Μάνταλο που έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ταμπάκη.
19:19
Συνεχώς στην επίθεση η ΑΕΚ, με τον Ταμπάκη να "διαβάζει" σε αρκετές περιπτώσεις τις ενέργειες των παικτών της Ένωσης.
19:22
44' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο.
19:25
Τέλος ημιχρόνου. Νίκη Βόλου - ΑΕΚ 0-2.
19:41
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε!
19:42
Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ. Φαγέ, Ντούνης και Ντακόλ αντικαθιστούν τους Κορδέρο, Αραβίδη και Πλατέλλα.
19:43
48' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ταμπάκη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Μπαρμπόσα.
19:47
Δύο οι αλλαγές για τη Νίκη Βόλου νωρίτερα. Οι Μαρινάκης και Μαχλελής στις θέσεις των Παπουτσογιαννόπουλου και Ίβενς.
19:50
54' Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ, ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε και μπλόκαρε ο Ταμπάκης.
19:53
58' Ο Ντούνης τρύπωσε στην περιοχή, προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος αλλά ο Ταμπάκης ήταν εκεί σε μια ακόμη φάση.
19:53
Ακόμη 3 αλλαγές για την ΑΕΚ πριν από λίγο. Αντί του Μπακάκη περνάει ο Γεωργέας, αντί του Ανάκογλου ο Ρόβας και αντί του Πευταυράκη ο Γροντής.
19:59
Τετραπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Σαρρής, Σβάρνας, Μπρέσεβιτς και Ζόριτς στον αγώνα.
19:59
Εκτός οι Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Μάνταλος και Μπαρμπόσα.
20:00
Τη θέση του Ανέστη στο τέρμα παίρνει ο Καραγκιολίδης.
20:04
Στον αγώνα πέρασε και ο Νικλητσιώτης για τη Νίκη Βόλου.
20:07
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.
20:09
ΓΚΟΛ για τη Νίκη Βόλου!
20:10
Ο Βασίλης Σκούρτης με πολύ ωραίο πλασέ κρεμάει τον Καραγκιολίδη και μειώνει σε 2-1 για τη Νίκη Βόλου.
20:16
80' Ανεβαίνει σιγά σιγά η ΑΕΚ.
20:21
Πολύ διαφορετική η εικόνα του 2ου ημιχρόνου, ενώ μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.
20:26
5 λεπτά ο έξτρα χρόνος στο παιχνίδι.
20:29
94' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, ο Ντακόλ εκτελεί απευθείας και η μπάλα καταλήγει άουτ.