ΠΑΟΚ - Καλλονή 1-3

Ο σκόρερ Μίροσλαβ Στοχ του 2ου ημιχρόνου ήταν η όαση σε έναν κακό ΠΑΟΚ που πλήρωσε τις τεράστιες αμυντικές αδυναμίες του και γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Καλλονή. Δύο εκπληκτικά γκολ σημείωσε ο Γιώργος Μανούσος και χειροκροτήθηκε μέσα στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με μία ιδιαίτερη ενδεκάδα, δίχως φανερό οργανωτή. Τέτοιο ρόλο έπαιξε ο Τόμας Νέτσιντ, ο οποίος άρχισε πίσω από τον Στέφανο Αθανασιάδη, αλλά η μπάλα σπανίως έφτανε σε αυτόν, εξαιτίας του πρέσινγκ των φιλοξενουμένων. Οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία που πέρασε ανεκμετάλλευτη, σε ένα ματς με χαμηλό τέμπο και αδυναμία των γηπεδούχων να προσεγγίσουν την αντιπαλη περιοχή με αξιώσεις.

Κάπου εκεί άρχισε το σόου του Γιώργου Μανούσου. Πρώτα με ατομική ενέργεια και όμορφη αριστερό σουτ και στη συνέχεια με ένα φανταστικό γκολ από τα 40 μέτρα, εξέθεσε τους αμυντικούς του "δικεφάλου του βορρά" και ταυτόχρονα κέρδισε το χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν στην Τούμπα.

Ο Ίνιγο Λόπεθ δεν κατάφερνε να περιορίσει τον αντίπαλό του στις αντεπιθέσεις, ενώ ο Πάμπλο Γκαρσία χρειαζόταν τις οπισθοχωρήσεις του Εργκούς Κάτσε για να καλυφθούν οι ανασταλτικές αδυναμίες του. Ο Ουρουγουανός, πάντως, προσπαθούσε με σέντρες να βρει συμπαίκτη σε επικίνδυνη θέση, αλλά ο Νέτσιντ ήταν καλά κλεισμένος από τον Ούγκο Φαρία, ο Αθανασιάδης απομακρυσμένος και ο Δημήτρης Πέλκας, αν και αριστερά, έφευγε από τη θέση του και συνέκλινε στον άξονα.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με τον Μίροσλαβ Στοχ στο ματς και ένα... γκολ από την Καλλονή, με τον Λεοζίνιο να κινείται πιο γρήγορα από τους 4 αμυντικούς του ΠΑΟΚ και να πλασάρει εύκολα τον Παναγιώτη Γλύκο. Η απογοήτευση σε εξέδρες και Χουμπ Στέφενς ήταν έκδηλη και σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Σλοβάκος άσος. Όποτε έπαιρνε την μπάλα, απέφευγε τους αντιπάλους του διεκδικώντας χώρο για σουτ. Στην πρώτη προσπάθεια δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιάννη Σιδεράκη, αλλά στο 57' σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ, σκορπίζοντας χαμόγελα.

Δίχως αλλαγές στον πάγκο (ο Αποστόλης Γιάννου είχε περάσει στη θέση του τραυματία Δημήτρη Κωνσταντινίδη στο 1ο ημίχρονο), ο Στέφενς περίμενε απλά από τις εμπνεύσεις του Στοχ και του Νέτσιντ κάποιο αποτέλεσμα, έχοντας φέρει τον Πέλκα δίπλα στον Τσέχο στη γραμμή κρούσης. Αν και ο "δικέφαλος" είχε κάποιες ευκαιρίες, όταν η μπάλα βρισκόταν στα μετόπισθεν, οι κίνδυνοι αυξάνονταν στο κατακόρυφο.

Η αδυναμία των οπισθοχωρημένων παικτών του ΠΑΟΚ να διώξουν αποτελεσματικά ή να μεταβιβάσουν σωστά την μπάλα δημιουργούσε διαρκείς συνθήκες αντεπίθεσης για τους φιλοξενούμενους, που μετά από το 3-1 οπισθοχώρησαν περισσότερο. Οι αλλαγές του Γιάννη Μαντζουράκη δεν είχαν κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα πλην της σπατάλης χρόνου που εκνεύρισε τον Στέφενς και το σκορ παρέμεινε ίδιο μέχρι τέλους.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Λόπεθ, Κατσικάς, Σπυρόπουλος (46' Τζανδάρης), Γκαρσία, Κωνσταντινίδης (26' Γιάννου), Κάτσε, Πέλκας, Αθανασιάδης (46' Στοχ), Νέτσιντ

Καλλονή: Χογκ (46' Σιδεράκης), Χωριανόπουλος (81' Γκασίνι), Αναστασιάδης (90' Βαλιός), Πίντο (81' Σιλιγαρδάκης), Μαρσέλο (90' Βλαστέλλης), Ποντάνι (90' Λαμπρόπουλος), Φαρία (81' Γιούκαρης), Μανούσος (74' Ντος Σάντος), Λεοζίνιο, Γκαρσία (81' Έγκον), Καζάκης (66' Γάλας)

Σκόνδρας: "Να μην εμφανιστούμε ξανά έτσι..."

To live του αγώνα

19:50
Καλησπέρα και καλώς ήρθατε στην περιγραφή της πρόβα τζενεράλε ΠΑΟΚ και Καλλονής, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος στη Super League
19:53
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Λόπεθ, Κατσικάς, Σπυρόπουλος, Γκαρσία, Κωνσταντινίδης, Κάτσε, Πέλκας, Αθανασιάδης, Νέτσιντ
19:53
Η ενδεκάδα της Καλλονής: Χογκ, Χωριανόπουλος, Αναστασιάδης, Πίντο, Μαρσέλο, Ποντάνι, Φαρία, Μανούσος, Λεοζίνιο, Γκαρσία, Καζάζης
19:54
Το παιχνίδι διεξάγεται στην Τούμπα και ο περισσότερος κόσμος βρίσκεται στις θύρες 5-6.
19:55
Η ατραξιόν του αγώνα, ο Μίροσλαβ Στοχ, όπως... προειδοποίησε, είναι έτοιμος να αγωνιστεί, έστω κι αν ανακοινώθηκε μόλις χθες. Αρχικά βρίσκεται στον πάγκο και κάποια στιγμή αναμένεται να χρησιμοποιηθεί από τον Χουμπ Στέφενς
20:12
Παιχνίδι κέντρου με τον ΠΑΟΚ να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του, αλλά να αδυνατεί να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή των "νεοφώτιστων".
20:17
Οι νησιώτες αυξάνουν την πίεση στα 3/4 του γηπέδου, αλλά οι γηπεδούχοι αλλάζουν ψύχραιμα την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Από εκεί προσπαθούν με σέντρες να πλησιάσουν την περιοχή της Καλλονής.
20:19
15ο λεπτό: Μακρινό, ευθύβολο σουτ του Νέτσιντ, ο Χογκ διώχνει αλλά χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Οι αμυντικοί της Καλλονής προλαβαίνουν να διώξουν πριν δημιουργηθεί κίνδυνος
20:21
16ο λεπτό: Αντεπίθεση για την Καλλονή, ο Λεοζίνιο με την μπάλα στα πόδια στο ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, σουτ, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι
20:25
20ό λεπτό: Μακρινό σουτ του Κάτσε, η μπάλα βρίσκει στο αριστερό χέρι του Λεάντρο μέσα στην περιοχή της Καλλονής, αλλά ο διαιτητής δεν καταλογίζει πέναλτι
20:27
23ο λεπτό: Σέντρα από αριστερά, ο Μανούσος στοπάρει ανοιχτά με το στήθος, αλλά προλαβαίνει την μπάλα μέσα από την περιοχή, σουτάρει αδύναμα και ο Γλύκος μπλοκάρει
20:28
Διακοπή για... νερό στο παιχνίδι
20:28
Τραυματίστηκε ο Κωνσταντινίδης, ετοιμάζεται ο Γιάννου
20:30
Ο Κωνσταντινίδης δεν μπορεί να συνεχίσει, στο παιχνίδι μπήκε ο Γιάννου στο 26ο λεπτό
20:34
30ό λεπτό: Σουτ του Αναστασιάδη από το κέντρο για να κρεμάσει τον Γλύκο, η μπάλα πολύ άουτ
20:37
33ο λεπτό: ΓΚΟΛ!!! Ατομική ενέργεια του Μανούσου που από δεξιά συγκλίνει ανενόχλητος προς το κέντρο και το σουτ του με το αριστερό καταλήγει στη γωνία του Γλύκου
20:41
36ο λεπτό: ΓΚΟΛ!!! Εκπληκτικό γκολ του Μανούσου. Ο αρχηγός της Καλλονής εκμεταλλεύεται ολιγωρία των στόπερ του ΠΑΟΚ με την μπάλα να σκάει, πιάνει ένα ασύλληπτο σουτ από τα 40 μέτρα που αφήνει άγαλμα τον Γλύκο
20:42
Το γκολ του Μανούσου ήταν τόσο όμορφο που χειροκρότησαν οι φίλοι του ΠΑΟΚ στην Τούμπα
20:47
Ο Στέφενς σήκωσε τον Στοχ για ζέσταμα και ο κόσμος σταμάτησε την μουρμούρα και άρχισε την αποθέωση
20:47
Μετά από το 2ο γκολ του Μανούσου ο ρυθμός έπεσε απότομα
20:50
Ημίχρονο στην Τούμπα, χλιαρές αποδοκιμασίες από την εξέδρα
21:05
Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ, με τον Στοχ να παίρνει τη θέση του Αθανασιάδη και τον Τζανδάρη να παίρνει τη θέση του Σπυρόπουλου
21:05
Ο Σιδεράκης περνάει στη θέση του Χογκ κάτω από τα δοκάρια για την Καλλονή
21:06
Ο Στέφενς κρατάει το 4-4-2, με τον Πέλκα να περνάει ως φορ δίπλα στον Νέτσιντ και τον Σκόνδρα να πηγαίνει αριστερά
21:08
47ο λεπτό: ΓΚΟΛ!!! Η άμυνα του ΠΑΟΚ εκτίθεται σε ακόμα μία κόντρα των φιλοξενουμένων. Ο Λεοζίνιο επελαύνει προς την περιοχή του Γλύκου, ο Λόπεθ τραβάει τον Βραζιλιάνο αλλά δεν τον ανακόπτει, σουτ και πάλι ο Γλύκος αδυνατεί να διώξει
21:11
51ο λεπτό: Ο Στοχ κάνει την αγαπημένη κίνησή του από αριστερά, συγκλίνοντας προς τον άξονα, σουτάρει με το δεξί έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Σιδεράκης
21:18
57ο λεπτό: ΓΚΟΛ!!! Εξαιρετικό σουτ του Στοχ έξω από την περιοχή, η μπάλα καρφώνεται στη γωνία της εστίας του Σιδεράκη
21:22
60ό λεπτό: Πολύ όμορφη ντρίμπλα του Στοχ από αριστερά, σέντρα, ο Γιάννου καθυστερεί, η μπάλα φτάνει στον Κάτσε έξω από την περιοχή, το σουτ, όμως, καταλήγει άουτ με ανάποδα φάλτσα
21:22
Ο ΠΑΟΚ έχει πλέον μόνο τον τερματοφύλακα Γιακουμή στον πάγκο. Ο Γιάννης Μαντζουράκης έχει τους Γάλα, Γιουκαρή, Λαμπρόπουλο, Βλαστέλλη, Βαλιό, Σιληγαρδάκη, Μάρκος Ντο Σάντος, Μάρτινς και Γκάτσιν
21:27
Ο Γάλας στη θέση του Καζάκη για την Καλλονή
21:28
Ο Σκόνδρας χτύπησε στο χέρι και θα βγει για λίγο εκτός αγώνα. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει παίκτη στον πάγκο πλην του Γιακουμή
21:30
70ό λεπτό: Ο Νέτσιντ βγάζει κάθετη μπαλιά για τον Πέλκα, σε θέση τετ α τετ ο νεαρός άσος, χάνει το κοντρόλ και ο Σιδεράκης τον προλαβαίνει στην έξοδο
21:35
Αλλαγή για την Καλλονή, ο Ντο Σάντος στη θέση του Μανούσου, που αποχωρεί υπό το χειροκρότημα των φίλων του ΠΑΟΚ. Ο αρχηγός των φιλοξενουμένων ανταποδίδει
21:37
77ο λεπτό: Σέντρα από δεξιά του Κάτσε, ο Πέλκας με τη μία πιάνει ένα σουτ, αλλά χωρίς δύναμη, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Σιδεράκη
21:38
Στο 55%-45%- υπέρ του ΠΑΟΚ η κατοχή της μπάλας
21:44
Μαζεμένες αλλαγές για την Καλλονή. Στο ματς οι Έγκον, Σιλιγαρδάκης, Γκασίνι (υπό δοκιμή) και Γιούκαρης), έξω οι Γκαρσία, Πίντο, Χωριανόπουλος, Φαρία
21:44
Οι φιλοξενούμενοι πιέζουν ψηλά κι έχουν ωθήσει τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ σε πολλά λάθη
21:49
Ακόμη 3 αλλαγές για την Καλλονή, με τον Ποντάνι, τον Αναστασιάδη και τον Μαρσέλο να δίνουν τη θέση τους σε Λαμπρόπουλο, Βαλιό και Βλαστέλλη
21:49
Οι αλλαγές και οι καθυστερήσεις που προκύπτουν έχουν εκνευρίσει τον Στέφενς
21:53
Διαρκή φάουλ έξω από την περιοχή της Καλλονή, ανακόπτουν κάθε προσπάθεια του ΠΑΟΚ και "ροκανίζουν" τον χρόνο
21:54
Ολοκληρώθηκε το ματς στην Τούμπα, με την Καλλονή να φεύγει νικήτρια με 3-1 και τον Στοχ να σκοράρει στο ντεμπούτο του