Ολυμπιακός - Φράιμπουργκ 2-4

Η άμυνα του Ολυμπιακού έμπαζε στο φιλικό με τη Φράιμπουργκ με αποτέλεσμα να έρθει το βαρύ 4-2 στο βροχερό Σρουνζ της Αυστρίας. Τρία γκολ σε 21 λεπτά δέχθηκαν οι πρωταθλητές Ελλάδας. Τάτος και Ολαϊτάν σκόραραν τα "ερυθρόλευκα" τέρματα.

Ο Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Μέγκιερι στο τέρμα, τους Μανωλά, Κοντρέρας, Χολέμπας και Σαλίνο τετράδα της άμυνας, τους Μανιάτη, Φέισα, Σάμαρη και Ντομίνγκες στα χαφ και τους Μήτρογλου και Φουστέρ μπροστά.

Ολα αυτά, βέβαια, πήγαν περίπατο όταν η Φράιμπουργκ προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με 1-0 και στο 21ο ήταν μπροστά με 3-0. Η άμυνα του Ολυμπιακού θύμιζε... παιδική χαρά, ενώ το κέντρο των πρωταθλητών έμοιαζε με αυτό της Αθήνας λόγω Σόιμπλε: αποκλεισμένο.

Η προβληματική εικόνα των ερυθρολεύκων στα τρία γκολ της γερμανικής ομάδας με το κέντρο της άμυνας να κάνει παιδαριώδη λάθη ήταν και το σημαντικότερο από το πρώτο μέρος της φιλικής αναμέτρησης που διεξήχθη υπό δυνατή βροχόπτωση.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός σκόραρε νωρίς -στο 47'- με τον Τάτο και προσπάθησε σιγά-σιγά να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Το ματς είχε ανοίξει και το θέαμα ήταν αρκούντως χορταστικό.

Ο Μίτσελ προχώρησε σε αλλαγές και πέρασε στο ματς τους Κάρολ, Σιόβας, Λυκογιάννης, Παπάζογλου, Μασάντο, Ντε Βινσέντι, Βάις και Διαμαντάκος. Και η αλήθεια είναι ότι η εικόνα βελτιώθηκε κάπως, ειδικά στην επίθεση με τον Διαμαντάκο να είναι απειλητικός και τη Φράιμπουργκ να αισθάνεται περισσότερο τους "ερυθρόλευκους" στην άμυνά της. Αλλά, τι να το κάνεις; Η Φράιμπουργκ έβαλε και τέταρτο γκολ στο 71ο λεπτό με τον Τσουκ μετά από τραγικό λάθος του Κάρολ.

Το κακό, βέβαια, είχε γίνει από το πρώτο μέρος, αφού τα όσα έβγαλε στο γήπεδο ο Ολυμπιακός προβλημάτισαν τον Μίτσελ, αλλά το θετικό είναι ότι ακόμα είναι νωρίς. Γι' αυτό εξάλλου γίνονται τα φιλικά. Για να μην γίνονται αυτά τα λάθη στα επίσημα.

Α, για την ιστορία, το δεύτερο "ερυθρόλευκο" γκολ σημείωσε ο Ολαϊτάν.

Επόμενο φιλικό του Ολυμπιακού με Στουτγκάρδη στις 26 του μήνα.

Ολυμπιακός: Μέγιερι, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Σαλίνο, Μανιάτης, Φέισα, Σάμαρης, Τσόρι, Φουστέρ, Μήτρογλου.

• Στο 33' πέρασαν οι Γκρέκο, Τάτος, Αβραάμ στις θέσεις των Σάμαρη, Φουστέρ και Κοντρέρας.

• Στο β' ημίχρονο μπήκαν οι Κάρολ, Σιόβας, Λυκογιάννης, Παπάζογλου, Μασάντο, Ντε Βινσέντι, Βάις και Διαμαντάκος. Συνέχισαν οι τρεις που μπήκαν στο 33'.

• Στο 62' πέρασαν οι Φετφατζίδης, Ιμπαγάσα αντί των Τάτου, Γκρέκο.

• Στο 70' οι Σιώπης, Καραγκούνης, Ολαϊτάν στις θέσεις των Αβραάμ, Λυκογιάννη, Διαμαντάκου.

ΤΟ LIVE

19:12
Καλησπέρα! Ο Ολυμπιακός δίνει το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του και από εδώ θα σας ενημερώνουμε για την εξέλιξή του.
19:13
Αντίπαλος η γερμανική Φράιμπουργκ σε ένα παιχνίδι που θα γίνει στην αυστριακή πόλη Σρουντς, κοντά στα σύνορα με Ελβετία και Λιχτενστάιν, 128 χιλιόμετρα από το Ζέεφελντ. Πάμε να δούμε τις συνθέσεις.
19:14
Φράιμπουργκ: Ζβόλοφ, Ζέλσον Φερνάντες, Χάνκε, Μεχμέντι, Σμιντ, Σούστερ, Μούιτσα, Σοργκ, Γκίντερ, Κλάους, Χεν.
19:14
Ολυμπιακός: Μέγκιερι, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Σαλίνο, Μανιάτης, Φέισα, Σάμαρης, Τσόρι, Μήτρογλου, Φουστέρ.
19:24
Θυμίζουμε ότι στο πρώτο του φιλικό, το οποίο έγινε προχθές, ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 την Σίμουρκ από το Αζερμπαϊτζάν. Τα γκολ οι Διαμαντάκος, Μήτρογλου.
19:25
Καταιγίδα αυτή τη στιγμή στο Σρουντς!
19:34
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον βαρύ αγωνιστικό χώρο. Κόκκινα η Φράιμπουργκ, άσπρα ο Ολυμπιακός. Αρχηγός των "ερυθρολεύκων" είναι ο Μανιάτης.
19:35
1' Σέντρα στον αγώνα.
19:38
4' Γκολ για την Φράιμπουγκ με τον Μεχμέντι.
19:40
Στην πρώτη επίσκεψη στην εστία του Ολυμπιακού οι Γερμανοί ανοίγουν το σκορ. Με αρκετές πάσες άνοιξαν την αντίπαλη άμυνα και ο Μεχμέντι από κοντά με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Μέγκιερι.
19:41
6' Απευθείας φάουλ του Τσόρι, ο αντίπαλος πορτιέρε διώχνει σε κόρνερ.
19:44
10' Δεύτερο κόρνερ για τον Ολυμπιακό που πιέζει από την αρχή του αγώνα πολύ ψηλά.
19:50
16' Γκολ για την Φράιμπουργκ με τον Σμιντ.
19:51
16' Ο Σούστερ βγάζει την μπάλα στον Σμιντ που βρίσκεται στο κέντρο της άμυνας, ο Μανωλάς δεν μπορεί να τον κόψει, ο Σμιντ στοπάρει και ''εκτελεί'' από κοντά τον Μέγκιερι.
19:52
Προβληματίζει στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός στο κέντρο της άμυνάς του. Στο πρώτο γκολ δεν μπόρεσε να κόψει τον αντίπαλό του ο Κοντρέρας, τώρα στο 2-0 ο Μανωλάς.
19:53
19' Φοβερό σουτ του Σάμαρη, ο Ζβόλοφ διώχνει εντυπωσιακά.
19:56
22' Σκοράρει και πάλι ο Μεχμέντι για το 0-3!
19:57
Βαθειά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού όπου βρίσκεται ανενόχλητος ο Μεχμέντι που περνάει την μπάλα πάνω από τον Μέγκιερι και την στέλνει στα δίχτυα.
19:58
23' Απευθείας φάουλ του Χολέμπας, με υπερένταση πάνω στην γραμμή διώχνει ο Ζβόλοφ.
20:00
Πρεσάρουν πάρα πολύ ψηλά οι Γερμανοί, δεν αφήνουν τον Ολυμπιακό να κάνει παιχνίδι.
20:01
26' Ωραία ο Φέισα βγάζει μόνο του από δεξιά τον Τσόρι ο οποίος θα σουτάρει ψηλά άουτ.
20:03
Εδώ και λίγα λεπτά έχουν αλλάξει θέση οι Τσόρι-Φουστέρ.
20:04
30' Δυνατό σουτ του Μανιάτη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
20:07
33' Τάτος, Γκρέκο, Αβραάμ στις θέσεις των Σάμαρη, Φουστέρ και Κοντρέρας.
20:11
Μανιάτης, Γκρέκο είναι μπροστά από τον Φέισα, δεξιά στην επίθεση ο Τάτος και αριστερά ο Τσόρι.
20:14
40' Πάνω στην γραμμή ο τερματοφύλακας της Φράιμπουργκ πιάνει την κεφαλιά του Μήτρογλου. Την μπαλιά στον Έλληνα στράικερ την έβγαλε ο Τσόρι.
20:16
Αλλάζει συνεχώς θέση ο Τσόρι, τώρα πέρασε στα δεξιά.
20:21
Τέλος στο α' ημίχρονο.
20:35
Με 8 αλλαγές στην επανάληψη ο Ολυμπιακός.
20:36
Σέντρα στο β΄ ημίχρονο.
20:36
Πέρασαν στο ματς οι Κάρολ, Σιόβας, Λυκογιάννης, Παπάζογλου, Μασάντο, Ντε Βινσέντι, Βάις και Διαμαντάκος. Συνεχίζουν οι 3 που μπήκαν στο 33'.
20:37
47' Γκολ από τον Τάτο!
20:39
Οι Γερμανοί γυρίζουν στον Μπατς (ο τερματοφύλακας που μπήξε στην επανάληψη στη θέση του Ζβόλοφ), αυτός δεν κάνει καλό κοντρόλ, του κλέβει ο Τάτος που πρεσάρει ψηλά και 1-3!
20:43
53' Ωραία επίθεση του Ολυμπιακού από αριστερά, τελικός αποδέκτης ο Διαμαντάκος που σούταρε, βλέποντας την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.
20:44
53' Πολύ καλή μπαλιά του Μασάντο στον Σιόβα που σουτάρει δυνατά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
20:47
56' Μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός με τον Διαμαντάκο από κοντά να στέλνει την μπάλα άουτ.
20:48
Η 11άδα που ξεκίνησε τον αγώνα
20:49
Επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού στο β' ημίχρονο.
20:53
62' Άλλες δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Φετφατζίδης αντί του Τάτου (και πάει αριστερά για να έρθει δεξιά ο Βάις) και Ιμπαγάσα αντί του Γκρέκο.
20:53
Εφτά αλλαγές κάνει στο ίδιο λεπτό η Φράιμπουργκ.
20:58
68' Ο Κάρολ σταματά σε τετ-α-τετ τον αντίπαλό του, στην πρώτη ευκαιρία της Φράιμπουργκ μετά τα γκολ.
21:01
70' Σιώπης, Καραγκούνης, Ολαϊτάν στον αγώνα. Έξω Αβραάμ, Λυκογιάννης, Διαμαντάκος.
21:02
71' Τραγικό λάθος του Κάρολ που χάνει εύκολο κοντρόλ και ο Τσουκ του κλέβει την μπάλα για το 1-4.
21:03
73' Γκολ από τον Ολαϊτάν!
21:04
Ωραία συνεργάστηκαν Καραγκούνης-Ιμπαγάσα, ο Φέτφα δέχθηκε την μπάλα, σούταρε με τον πορτιέρο να διώχνει την μπάλα. Το ''ριμπάουντ'' ο Ολαϊτάν και από κοντά σκοράρει.
21:21
Καλή προσπάθεια του Βάις από δεξιά στο 90', έδιωξε το πλασέ του με το κεφάλι ο Ντιν σε κόρνερ, ενώ μετά το κόρνερ ο τερματοφύλακας της Φράιμπουργκ απέκρουσε το πλασέ το Μασάντο...