Λέγκια Γκντανσκ - Παναθηναϊκός 4-0

Τα σοβαρά αμυντικά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο υποχρέωσαν τον Παναθηναϊκό σε βαριά ήττα από την Λέγκια Γκντανσκ με 4-0 στο δεύτερο φιλικό του επί πολωνικού εδάφους. Αποβλήθηκε ο Νίκος Καρέλης στο 63ο λεπτό.

Καλά στοιχεία έδειξαν οι "πράσινοι" (σ.σ. "μπλε" εν προκειμένω) μέχρι το 18ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου ο Χρήστος Δώνης αγωνίστηκε ως αμυντικό χαφ κι ο Μλάντεν Πέτριτς ως "δεκάρι" στο 4-4-2 (με ρόμβο) του Γιάννη Αναστασίου.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά, είχε γρήγορες επιστροφές, ενώ τα μπακ (Νάνο-Παναγιώτης Σπυρόπουλος) ανέβαιναν αρκετά συχνά για να ενισχύσουν την ομάδα στο δημιουργικό κομμάτι.

Οι συχνές διακοπές, πάντως, (στο 6ο λεπτό τραυματίστηκε ο διαιτητής και στο 18ο ο καπνός από τα καπνογόνα που άναψαν οι οπαδοί απέτρεψε την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα) απορύθμισαν τους "πράσινους", οι οποίοι προσπάθησαν -ανεπιτυχώς- να επιτεθούν οργανωμένα.

Η Λέγκια είχε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στις καθυστερήσεις των... καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, αλλά ο Βράνιες έχασε πέναλτι (η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ).

Ο Γιάννης Αναστασίου άρχισε να κάνει αλλαγές και να δοκιμάζει διάφορα συστήματα, αλλά η αποβολή του Νίκου Καρέλη στο 63ο λεπτό αποσυντόνισε πλήρως το "τριφύλλι", το οποίο έκανε τεράστια αμυντικά λάθη και μέσα σε 12 λεπτά δέχθηκε τέσσερα γκολ!

Σχόλιο: Αν ο Παναθηναϊκός δεχόταν 1-2 γκολ με 10 παίκτες δεν θα γινόταν τόση φασαρία. Από τη στιγμή όμως, που δέχθηκε τέσσερα γκολ σε 12 λεπτά και η αμυντική του λειτουργία ήταν κάκιστη, τότε υπάρχει θέμα. Ίσως αυτή η βαριά ήττα να κάνει καλό στο "τριφύλλι", το οποίο έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο ξεκίνημα, αλλά θα πρέπει να αποκτήσει μεγαλύτερη διάρκεια. Χρόνος υπαρχει...

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης (63' Ταμπάκης), Σπυρόπουλος (46' Τριανταφυλλόπουλος), Νάνο, Κουτρουμπής (63' Μπούρμπος), Μέντες (77' Ρισβάνης), Δώνης (46' Λαγός), Ζέκα, Ατζαγκούν (63' Χουχούμης), Πέτριτς (63' Ντίνας), Μπεργκ (77' Ιμεράι), Κλωναρίδης (46' Καρέλης).

Λέγκια: Τρέλα, Πιετρόφσκι, Γκανίτσκι, Βαλέντε, Λέκοβιττς, Μακουσέφσκι, Πόριτσουκ, Βράνιες, Παβλόφσκι, Ντιζέφσκι, Σαντάγιεφ.

Αναστασίου: "Παιδική χαρά στο τέλος"

Το live του φιλικού

17:18
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα.
17:24
Ο Παναθηναϊκός παρατάσσεται με τους Κοτσόλη, Σπυρόπουλος, Νάνο, Κουτρουμπής, Μέντες, Δώνης, Ζέκα, Ατζαγκούν, Πέτριτς, Μπεργκ, Κλωναρίδης.
17:25
Οι βασικοί της ενδεκάδας κάνουν το ζέσταμα τους, ενώ οι αναπληρωματικοί παίζουν πασούλες φορώντας μπουφάν!
17:28
Η θερμοκρασία έχει μειωθεί κατακόρυφα, αφού έχει πέσει στους 17 βαθμούς Κελσίου, ενώ επικρατεί συννεφιά με ψιλόβροχο.
17:31
Το πούλμαν που μετέφερε την αποστολή συνάντησε πάρα πολύ κίνηση κατά την είσοδο του στο Γκντασκ, με αποτέλεσμα να χρειαστεί δύο ώρες για να καλύψει μία απόσταση 70 χιλιομέτρων.
17:38
Η ενδεκάδα της Λέγκια: Τρέλα, Πιετρόφσκι, Γκανίτσκι, Βαλέντε, Λέκοβιττς, Μακουσέφσκι, Πόριτσουκ, Βράνιες, Παβλόφσκι, Ντιζέφσκι, Σαντάζε.

17:44
Την Κυριακή η αποστολή του Παναθηναϊκού θα επιστρέψει στην Αθήνα, για να συνεχίσει την προετοιμασία .
17:50
1' Αρχίζει το φιλικό.
17:51
Με τη μπλε εμφάνιση αγωνίζεται ο Παναθηναϊκός.
17:53
Ο Μέντες παίζει στο κέντρο της άμυνας με τον Κουτρουμπή και ο Δώνης ως αμυντικός μέσος, ο Πέτριτς ως δεκάρι.
17:53
3' Ο Βιζνιέφσκι δεν πρόλαβε τη δυνατή πάσα του Λεχοβίτε.
17:54
Με τη μπλέ εμφάνιση αγωνίζεται ο Παναθηναϊκός.
17:56
6' Ο διαιτητής της αναμέτρησης έχει πέσει στο έδαφος και κρατά τον αριστερό αστράγαλο του.
17:58
7' Δέχτηκε τις πρώτες βοήθειες και επιστρέφει ο διαιτητής.
17:59
8' Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Σαντάζε βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
18:00
10' Σέντρα του Νάνο από αριστερά, ο Πέτριτς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.
18:03
13' Παράλληλη πάσα του Κλωναρίδη από δεξιά, έκοψαν οι αμυντικοί προς του Μπεργκ.
18:04
14' Ο Σαντάζε κινήθηκε από αριστερά και πάσαρε, όμως ο Κοτσόλης μπλόκαρε.
18:06
16' Σουτ του Μπεργκ από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε ψηλά αουτ.
18:08
18' Οι οπαδοί της Λέχια έχουν ανάψει καπνογόνα και ο καπνός έχει "εγκατασταθεί" εντός του γηπέδου, με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή.
18:11
Ακόμα δεν έχει καθαρίσει η ατμόσφαιρα.
18:17
Συνεχίζουν να ανάβουν καπνογόνα οι οπαδοί της Λέχια και η ατμόσφαιρα παραμένει γεμάτη...
18:19
Οι οπαδοί της Λέχια έχουν ανάψει και μία φωτιά πίσω από τις εστίες.
18:21
Το ματς άρχισε ξανά.
18:21
Η διακοπή κράτησε 15 λεπτά.
18:22
31' Ο Αναστασίου διαμαρτυρήθηκε έντονα στους ανθρώπους της Λέχια για την κατάσταση και είναι φανερά εκνευρισμένος.
18:25
34' Από σέντρα στην καρδιά της άμυνας, ο Παβλόφσκι τρύπωσε στο πέναλτι και έπιασε το σουτ, όμως αστόχησε.
18:26
Ο Παναθηναϊκός έχει αποδιοργανωθεί κάπως από τη διακοπή και δεν παίζει καλά.
18:27
37' Ο Μπεργκ πέρασε ανάμεσα από τέσσερις και σούταρε, όμως η μπάλα κόντραρε.
18:29
Φάουλ του Ατζαγκούν στον Βισνιέφσκι και κίτρινη κάρτα στον Ατζαγκούν.
18:29
Μία μικροένταση ανάμεσα στους δύο ποδοσφαιριστές.
18:32
41' Κόρνερ από τον Νάνο, στη μικρή περιοχή ο Κουτρουμπής δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.
18:33
43' Ο Ζέκα μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε, αλλά οι αμυντικοί απομάκρυναν.
18:36
Ο Παναθηναϊκός έχει την πρωτοβουλία και επιχειρεί να αναπτυχθεί οργανωμένα.
18:38
47' Ο Πέτριτς κινήθηκε κάθετα, επιχείρησε να σουτάρει αλλά οι αμυντικοί τον σταμάτησαν
18:42
Δείτε τον... τραυματία διαιτητή!
18:43
Η Λέχια πιέζει τον Παναθηναϊκό αυτά τα λεπτά.
18:44
52' Κόρνερ του Βράνιες από αριστερά, την αδύναμη κεφαλιά του Γκανίτσκι μπλόκαρε ο Κοτσόλης.
18:46
Δείτε τον καπνό που κατέκλυσε τον αγωνιστικό χώρο!
18:49
Στο 58' ο Κλωναρίδης βγήκε τετ α τετ μετά από κάθετη πάσα του Πέτριτς, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
18:50
60' Πέναλτι υπέρ της Λέχια, μετά από μαρκάρισμα του Μέντες στον Βακουσέφσκι.
18:51
Κίτρινη κάρτα στους Ζέκα και Σαντάγιεφ, επειδή μονομαχούν για μία θέση έξω από την περιοχή.
18:52
Ο Βράνιες εκτελεί το πέναλτι ψηλά και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε άουτ.
18:53
Λήξη πρλώτου μέρους.
19:07
Ο Λαγός δέχεται οδηγίες από τον Ρούτερ και θα περάσει ως αλλαγή.
19:09
Οι Τριανταφυλλόπουλος και Καρέλης επίσης.
19:10
46' Αρχίζει το δεύτερο μέρος.
19:10
Βγήκαν οι Σπυρόπουλος, Κλωναρίδης και Δώνης.
19:11
47' Σέντρα του Καρέλη από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Μπεργκ έκανε κακό τελείωμα εξ΄επαφής και αστόχησε.
19:12
Οι αλλαγές στα πρόσωπα δεν έχουν επιφέρει αλλαγές στο σύστημα ή στη διάταξη.
19:16
50' Σέντρα του Τριανταφυλλόπουλου στο πρώτο δοκάρι, η κεφαλιά του Μπεργκ πέρασε άουτ.
19:19
53' Ο Ζέκα γύρισε χαμηλά τη μπάλα στον Μπεργκ, αλλά για λίγο πρόλαβαν οι αμυντικοί.
19:20
55' Ο Μπόρισουκ μπήκε από αριστερά στην περιοχή, με δύο αμυνόμενους του Παναθηναϊκού, και επέλεξε να σουτάρει αντί να πασάρει, όμως δεν δικαιώθηκε.
19:25
Ο ρυθμός έχει πέσει κάπως στο παιχνίδι.
19:25
60' Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Παβλόφσκι, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
19:28
63' O Καρέλης αποβάλλεται με απ' ευθείας κόκκινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα στον Γιανίτσκι.
19:29
Εισέρχονται στο παιχνίδι οι Ταμπάκης, Ντίνας, Χουχούμης και αποχωρούν οι Κουτρουμπής, Κοτσόλης και Ατζαγκούν.
19:30
65' Ο Αναστασίου διαμαρτυρήθηκε έντονα στον τέταρτο διαιτητή για την αποβολή του Καρέλη, ζητώντας ίσως να του είχε δοθεί η δυνατότητα να τον αντικαταστήσει.
19:32
67' ΓΚΟΛ. Ο Σαντάγιεφ με εξαιρετική κίνηση στην περιοχή του Παναθηναϊκού τρίπλαρε τους αμυντικούς και πάσαρε στον Παβλόφσκι, ο οποίος με ωραίο πλασέ σκόραρε.
19:38
73' ΓΚΟΛ. Ο Ζέλτσκα έκανε τη σέντρα από αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Γιανίτσκι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο Ταμπάκης δεν μπόρεσε να απομακρύνει.
19:40
74' Από τη σέντρα του Ζέκα, ο Μπούρμπος έκανε την κεφαλιά στο πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
19:42
76'
19:42
77' ΓΚΟΛ. Ο Βράνιες εκτέλεσε φάουλ στο ημικύκλιο, ο Ταμπάκης άργησε να πέσει στην κλειστή γωνία του και δέχτηκε γκολ.
19:44
78' Οι Ρισβάνης και Μαλντίν πέρασαν στις θέσεις των Μπεργκ και Κουτρουμπή.
19:44

19:45
79' ΓΚΟΛ. Από τη γωνία της περιοχής ο Βακουσέφσκι σούταρε και έστειλε τη μπάλα στο "γάμα" του Καπίνο.
19:47
81' Σε δώδεκα λεπτά ο Ταμπάκης δέχτηκε τέσσερα γκολ... Όχι ακριβώς καλοτυχία για τον νεαρό γκολκίπερ.
19:49
84' Μακρινό σουτ του Ζέλτσακ, η μπάλα κατέληξε άουτ.
19:53
87' Εκτέλεση κόρνερ του Χουχούμη από δεξιά, με τα ακροδάχτυλα ο γκολικίπερ πρόλαβε τον Ρισβάνη.
19:54
89' Κεφαλιά του Μπούρσα στο πέναλτι, η μπάλα λίγο άουτ.
19:55
90' Πλασέ του Μπούκσα, ο Ταμπάκης απέκρουσε.