ΠΑΟΚ - Ντνιέπρ 0-1

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες φιλικές αναμετρήσεις επί ολλανδικού εδάφους γνώρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε από την Ντνιέπρ με 0-1 αλλά έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο. Ο Σελέζνιοφ άνοιξε το σκορ για τη δευτεραθλήτρια Ουκρανίας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 69'.

Καλά στοιχεία έδειξε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο και πιο δυνατό φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους. Ο "Δικέφαλος" ηττήθηκε με 1-0 από την Ντνιέπρ, η οποία βρίσκεται τελικό στάδιο της προετοιμασίας της για τα προκριματικά του Champions League. Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη, είχαν καλές τοποθετήσεις, έβγαλαν πολλά τρεξίματα και έδειξαν για ακόμη ένα παιχνίδι πως την εικόνα μιας συμπαγούς ομάδας. Βέβαια, φάνηκαν και οι ελλείψεις που έχει στο ρόστερ του ο ΠΑΟΚ, καθώς και η ανάγκη για μεταγραφική ενίσχυση.

Πολύ καλό ντεμπούτο από τον Ράζβαν Ρατς, ο οποίος στο 45λεπτο ντεμπούτο του φανέρωσε και την ποιότητά του, αλλά και την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται παρ' ότι έχει λίγες προπονήσεις στα πόδια του.

Ο Αναστασιάδης παρέταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι 11 που επέλεξε ήταν τοποθετημένοι με βάση το 4-3-3 μέσα στο γήπεδο.

Στο πρώτο ημίχρονο παρατάχθηκε με ένα σύστημα 4-1-2-3. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Μελίσσας και στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά έπαιξαν οι Κίτσιου, Κατσκικάς, Κιόσε και Ρατς. Ο Σαββίδης βρέθηκε μπροστά από τους δύο στόπερ του "Δικέφαλου", και λίγα μέτρα πιο μπροστά κινήθηκαν οι Παναγιωτούδης και Γκολάσα. Στην επίθεση αριστερά αγωνίστηκε ο Μάρτενς, δεξιά ο Πόζογλου και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Βασίλης Παπαδόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές διαφορές από την ομάδα που είδαμε στο φιλικό κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης. Ο Αναστασιάδης κατέβασε την ομάδα του με ένα σύστημα 4-1-2-3, στο οποίο οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν σωστά. Οι γραμμές ήταν κοντά, πρέσινγκ υπήρχε, ωστόσο δεν έλειψαν και τα ατομικά λάθη, που ευτυχώς δεν κόστισαν, αφού τελικά το πρώτο μέρος έληξε 0-0.

Ο Ράζβαν Ρατς αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα του ΠΑΟΚ και έδειξε στοιχεία που χρειάζονται σε μία ομάδα. Ο Ρουμάνος είχε τον... αέρα του μεγάλου παίκτη και "έβγαλε" εμπειρία μέσα στον αγώνα, ενώ έδειξε ότι βρίσκεται και σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Στα θετικά και η παρουσία του Γκολάσα, ο οποίος πήρε μπαλιές, ήταν μαχητικός και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις για τους συμπαίκτες του.

Μέτριο ξεκίνημα

Ο ΠΑΟΚ λίγο έλειψε να δεχθεί γκολ στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κιόσε δεν υπολόγισε σωστά την δύναμη της μπάλας, έκανε κακό κοντρόλ, ο Κονοπλιάνκα μπήκε στην φάση, αλλά τελευταία στιγμή ο Μελισσάς κατάφερε να αγγίξει την μπάλα και να την στείλει κόρνερ. Όπως ήταν φυσιολογικό οι Ουκρανοί είχαν τον πρώτο λόγο στο γήπεδο και απείλησαν αρκετές φορές στο πρώτο μέρος την εστία του Μελίσσα. Χαρακτηριστικό αυτού, η ευκαιρία που έχασε η Ντνίπρο στο 22' της αναμέτρησης. Ο Ματέους εκτέλεσε φάουλ, ο Ζοζούλια έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Κίτσιου έσωσε τον ΠΑΟΚ πάνω στην γραμμή.

Οι ακραίοι επιθετικοί της Ντνίπρο, Κονοπλιάνκα (δεξιά) και Ματέους (αριστερά) δημιούργησαν πολλά προβλήματα σε Κίτσιου και Ρατς στο πρώτο μέρος και αποτέλεσαν μόνιμη πηγή κινδύνου για την "ασπρόμαυρη" εστία. Κίνδυνοι που δεν μεταφράστηκαν σε "καθαρές" ευκαιρίες, λόγω των έγκαιρων επεμβάσεων των αμυντικών του ΠΑΟΚ.

Απείλησαν οι Ουκρανοί

Σας είχαμε ενημερώσει για την επιμονή του Άγγελου Αναστασιάδη στις προπονήσεις του ΠΑΟΚ στο θέμα του πρέσινγκ. Οι παίκτες του "Δικέφαλου", έκαναν πράξη την επιθυμία του προπονητή τους, ωστόσο, δεν έλειψαν οι φάσεις που η εστία του Μελίσσα απειλήθηκε σοβαρά, κυρίως από στημένες φάσεις. Πιο συγκεκριμένα, στο 38' οι Ουκρανοί κέρδισαν κόρνερ, ο Ματέους το εκτέλεσε και ο Παναγιωτούδης θα πετύχαινε αυτογκόλ, αν η μπάλα δεν έβρισκε στο δοκάρι του Μελίσσα. Στη συνέχεια της φάσης, οι παίκτες του Αναστασιάδη δεν έδιωξαν σωστά την μπάλα, η οποία έφτασε στον Γκάμα, αλλά αυτός την έστειλε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του πορτιέρο του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ να βρίσκεται στο 0-0, αφού το σουτ του Ματέους στο 44' δεν αιφνιδίασε τον Μελίσσα, που μπλόκαρε την μπάλα.

Έντεκα αλλαγές από Άγγελο

Στο δεύτερο μέρος ο Αναστασιάδης άλλαξε όλη την ενδεκάδα, αλλά και το σύστημα της ομάδας τους. Στο 3-4-3, λοιπόν του Έλληνα τεχνικού, κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Γιακουμής, οι τρεις στόπερ ήταν οι, Ποζατζίδης, Μαντούρο και Σκόνδρας. Κεντρικά χαφ έπαιξαν οι Κάτσε και Τζανδάρης, ενώ στα πλάγια ως φουλ μπακ αγωνίστηκαν οι Πολύζος (αριστερά) και Κωνσταντινίδης (δεξιά). Στην επίθεση αριστερά κινήθηκε ο Πόποβιτς, δεξιά ο Κουλούρης και στην κορυφή μόνος του ο Στέφανος Αθανασιάδης.

Ο Κάλινιτς την διαφορά

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήταν για λογαριασμό της Ντνιέπρ. Ο Ματέους έστρωσε την μπάλα στον Μάτος, ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Γιακουμής απέκρουσε εντυπωσιακά. Έξι λεπτά αργότερα, ο Κουλούρης δεν έκανε καλό κοντρόλ σε φάση που θα μπορούσε να βγει τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 63' ο Κάλινιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για λογαριασμό των Ουκρανών, αντικαθιστώντας τον Ζοζούλια. Ο επιθετικός της Ντνιέπρ δημιούργησε... με το καλησπέρα προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ, η οποία δεν μπορούσε να τον αντιμετωπίσει.

Η πρώτη προειδοποιητική βολή του Κάλινιτς ήρθε στο 67', όταν μπήκε μόνος του από τα δεξιά στην περιοχή του ΠΑΟΚ, σούταρε, αλλά ο Γιακουμής ήταν και πάλι εκεί. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά. Ο Κάλινιτς μπήκε και πάλι στην περιοχή του ΠΑΟΚ και ο νεαρός πορτιέρο τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Σελέζνιοφ, ένα λεπτό αργότερα δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0.

Αυτές οι δύο φάσεις ήταν οι κυριότερες του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ, αν και ανέβασε την απόδοσή του δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, ενώ από την άλλη οι Ουκρανοί κάνοντας πολλές αλλαγές κυνήγησαν, χωρίς να το πετύχουν, το 2-0.

Εκτός ο Βίτορ

Τέλος, να αναφέρουμε οτι στον αγώνα δεν συμμετείχε ο Μιγκέλ Βίτορ, ο οποίος είχε μία διάταση στον δεξιό προσαγωγό και έμεινε για προληπτικούς λόγους εκτός. Αντίθετα, για πρώτη φορά με την φανέλα του ΠΑΟΚ για φέτος, εκτός από τον Ρατς, είδαμε τους Κάτσε και Κιόσε, οι οποίοι ενσωματώθηκαν στην αποστολή της ομάδας, αργότερα σε σχέση με τους συμπαίκτες τους.

ΠΑΟΚ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Μελίσσας, Κίτσιου, Ρατς, Κατσικάς, Κιόσε, Παναγιωτούδης, Γκολάσα, Σαββίδης, Β. Παπαδόπουλος, Μάρτενς, Πόζογλου

ΠΑΟΚ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Γιακουμής, Κωνσταντινίδης, Ποζατζίδης, Σκόνδρας, Μαντούρο, Πολύζος, Τζανδάρης, Πόποβιτς, Αθανασιάδης, Κουλούρης, Κάτσε

Ντνιέπρ: Μπόικο, Μαζούχ, Ντούγκλας, Φινέτσκι (73' Βλάντ), Κανκάβα (46' Πολιτίλο), Κονοπλιάνκα (73' Μπλιζνιτσένκο), Λεονάρντο Ντε Μάτος, Μπρούνο Γκάμα (46' Σελέζνιοφ), Ροτάν, Ζοζούλια (63' Κάλινιτς), Ματέους

Το LIVE της αναμέτρησης:

17:55
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του δεύτερου φιλικού του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους, κόντρα στην Ντνιέπρ
17:55
Η αποστολή του ΠΑΟΚ έφτασε στο γήπεδο περίπου στις 18.00 ώρα Ελλάδας
17:56

17:59
ΠΑΟΚτσήδες από διάφορες πόλεις της Ολλανδίας και της Γερμανίας βρίσκονται και σήμερα κοντά στον Δικέφαλο
18:00
Στις κερκίδες κάθονται κάποιοι παίκτες που δεν θα ξεκινήσουν στο ματς, όπως ο Κλάους, ο Κωνσταντινίδης, ο Σκόνδρας, ο Γιακουμής, ο Τζανδάρης, ο Ποζατζίδης, ο Σπυρόπουλος, ο Πόποβιτς, ο Πολύζος, ο Βίτορ, ο Κάτσε, ο Κουλούρης και ο Μαντούρο
18:02
Ο τεχνικός της Ντνιέπρ, Μίρον Μάρκεβιτς, χαιρέτησε τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, τους οποίους γνωρίζει από τις περσινές κόντρες του Δικεφάλου με την Μέταλιστ
18:07
Ο Βιτόρ έχει μία διάταση στον δεξιό προσαγωγό, δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά προληπτικά τον έχουν αφήσει εκτός
18:08
Στο πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ θα παίξουν οι: Μελίσσας, Κίτσιου, Ρατς, Κατσικάς, Κιόσε, Παναγιωτούδης, Γκολάσα, Σαββίδης, Β. Παπαδόπουλος, Μάρτενς, Πόζογλου
18:10
Στο δεύτερο μέρος για τον ΠΑΟΚ θα παίξουν οι: Γιακουμής, Κωνσταντινίδης, Ποζατζίδης, Σκόνδρας, Μαντούρο, Πολύζος, Τζανδάρης, Πόποβιτς, Αθανασιάδης, Κουλούρης και Κάτσε
18:11
Η ενδεκάδα της Ντνιέπρ: Μπόικο, Μαζούχ, Ντούγκλας, Φινέτσκι, Κανκάβα, Κονοπλιάνκα, Λεονάρντο Ντε Μάτος, Μπρούνο Γκάμα, Ροτάν, Ζοζούλια, Ματέους
18:12
Το πρώτο βίντεο πριν το φιλικό με την Ντνιέπρ
18:19
Και δεύτερο βίντεο πριν το φιλικό
18:32

18:33
Ο τεχνικός της Ντνιέπρ και πρώην προπονητής της Μέταλιστ, Μίρον Μάρκεβιτς. Θυμίζουμε, ότι πέρσι είχε συναντήσει τον ΠΑΟΚ στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ

18:53
1' Πρώτη καλή στιγμή για την Ντνιέπρ. Λάθος εκτίμηση της μπάλας από τον Κιόσε, ο Κονοπλιάνκα έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Μελισσάς ακούμπησε την μπάλα και την έστειλε κόρνερ
18:59
8' Ενα σουτ του Ρατς κοντράρει και δεν ανησυχεί τον Μπόικο
19:01
Ο ΠΑΟΚ παίζει με σύστημα 4-1-2-3. Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Μελίσσας και στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Κίτσιου, Κατσικάς, Κιόσε και Ρατς. Ο Σαββίδης κινείται μπροστά από τα δύο στόπερ του ΠΑΟΚ, ενώ Παναγιωτούδης και Γκολάσα παίζουν λίγα μέτρα μπροστά τους μπροστά τους κινείται ο Γκολάσα. Στην επίθεση αριστερά είναι ο Μάρτενς, δεξιά ο Πόζογλου και μοναδικός προωθημένος ο Βασίλης Παπαδόπουλος
19:03

19:03

19:10
Χωρίς την μεγάλη φάση στα τελευταία δέκα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάζεται οργανωμένος σε άμυνα και κέντρο αλλά ακίνδυνος επιθετικά
19:11
Κονοπλιάνκα και Ματέους που παίζουν αριστερά και δεξιά στην επίθεση της Ντνιέπρ δείχνουν ότρι μπορούν δημιουργήσουν προβλήματα σε Κίτσιου και Ρατς αντίστοιχα
19:13
21' Μεγάλη ευκαιρία για την Ντνιέπρ. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ζοζούλια έπιασε την κεφαλιά και ο Κίτσιου έσωσε πάνω στην γραμμή
19:16
24' Κούρσα του Κονοπλιάνκα από αριστερά, η συρτή σέντρα του κόβεται τελευταία στιγμή
19:26
35' Επικίνδυνη επίσκεψη του ΠΑΟΚ στα καρέ της Ντνιέπρ. Σέντρα του Κίτσιου, κανείς παίκτης του Δικεφάλου δεν καταφέρνει να βρεθεί στην πορεία της μπάλας
19:28
Ο ΠΑΟΚ ασκεί πίεση στον χώρο του κέντρου
19:30
38' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Παναγιωτούδη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, λάθος γύρισμα του νεαρού μέσου η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνεται
19:31
39' Νέο κόρνερ για την Ντνιέπρ, οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ δεν διώχνουν σωστά, η μπάλα φτάνει στον Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος σουτάρει, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Μελισσά
19:34
44' Σουτ του Ματέους, μπλοκάρει ο Μελίσσας

19:54
Στο δεύτερο μέρος για τον ΠΑΟΚ θα παίξουν οι: Γιακουμής, Κωνσταντινίδης, Ποζατζίδης, Σκόνδρας, Μαντούρο, Κάτσε, Πολύζος, Τζανδάρης, Πόποβιτς, Αθανασιάδης, Κουλούρης
19:57
Δύο αλλαγές για την Ντνιέπρ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Την θέση του Κανκάβα πήρε ο Πολιτίλο και την θέση του Μπρούνο Γκάμα ο Σελέζνιοφ
19:58
50' Χωρίς κάποια φάση μέχρι τώρα στο δεύτερο ημίχρονο
20:06
54' Ευκαιρία για την Ντνιέπρ. Ο Ματέους έστρωσε στον Μάτος, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Γιακουμής απέκρουσε εντυπωσιακά
20:08
60' Ο Κουλούρης δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει ευκαιρία να βγει τετ α τετ
20:12
63' Αλλαγή για την Ντνιέπρ. Στην θέση του Ζοζούλια περνάει ο Κάλινιτς
20:18
67' Αλλαγή για την Ντνιέπρ. Ο Φέντορτσουκ στην θέση του Ροτάν
20:20
67' Ευκαιρία για την Ντνιέπρ. Ο Κάλινιτς μπήκε από δεξιά στην περιοχή, μόνος του, σούταρε, αλλά ο Γιακουμής ήταν πάλι εκεί
20:21
68' Πέναλτι στον Κάλινιτς από τον Γιακουμή
20:22
69' Γκολ για την Ντνιέπρ. Ο Σελέζνιοφ εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και ανοίγει το σκορ
20:28
73' Δύο αλλαγές για την Ντνιέπρ. Βγαίνει ο Φινέτσκι μπαίνει ο Βλαντ και βγαίνει ο Κονοπλιένκα και μπαίνει ο Μπλιζνιτσένκο
20:30
Με πιο πολλές αντοχές η Ντνιέπρ στον αγωνιστικό χώρο, κάτι λογικό αφού σε 11 μέρες παίζει το πρώτο της επίσημο παιχνίδι
20:35
77' Ευκαιρία για την Ντνιέπρ με κεφαλιά που περνάει μόλις άουτ
20:36

20:38
89' Τεχνικό σουτ του Σελέζνιοφ στην αντεπίθεση, η μπάλα φεύγει άουτ