ΠΑΟΚ-Κοπεγχάγη 2-0

Με γκολ του Λίαμ Λόρενς και του Δημήτρη Σαλπιγγίδη ο καλός -σε ακόμη ένα φιλικό παιχνίδι- ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 της Κοπεγχάγης επί ολλανδικού εδάφους, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για τη νέα σεζόν.

Αλληλοκαλύψεις, καλή κυκλοφορία μπάλας, συνεχής κίνηση, κομπίνες σε στημένες φάσεις και τα δύο πρώτα γκολ της χρονιάς από το Λίαμ Λόρενς και το Δημήτρη Σαλπιγγίδη ήταν τα στοιχεία που συνέθεσαν το σκηνικό για το Δικέφαλο στο φιλικό με την Κοπεγχάγη, στον οποίο η δουλειά του Χουμπ Στέφενς αρχίζει να αποδίδει καρπούς.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες από τον αντίπαλο και έχασε ουκ ολίγες ευκαιρίες για μια θριαμβευτική νίκη. Η εικόνα της ελληνικής ομάδας θύμισε αρκετά αυτή με την Άνζι, μόνο που εδώ ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και σκόραρε.

Το σκορ άνοιξε στο 71ο λεπτό ο Λίαμ Λόρενς και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ α' μέρος: Γιακουμής, Σκόνδρας, Λίνο, Λόπεθ, Κατσικάς, Τζανδάρης, Κάτσε, Βούκιτς, Ολίσε, Γεωργιάδης, Αθανασιάδης

ΠΑΟΚ β' μέρος: Χακόμπο, Κίτσιου, Λάζαρ, Τζιόλης, Πόποβιτς, Βίτορ, Κατσουράνης, Ποζατζίδης, Λόρενς, Γιάννου και Σαλπιγγίδης

Κοπεγχάγη: Βίλαντ, Γιάκομπσεν, Σίγκουρτσον, Σταρσγκάαρντ, Μπέγκσον (74' Ρέμερ), Γκίσλασον, Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Αμανγκβά (46' Τούτου), Βετόκελε και Σαντίν

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΦΙΛΙΚΟΥ:

19:12
Eξτρα πρόγραμμα ξεκίνησαν οι Λούκας και Σπυρόπουλος με την άφιξη της ομάδας στο γήπεδο
19:12
Εγινε γνωστή η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ για τον αγώνα με την Κοπεγχάγη. Αυτή θα είναι οι Γιακουμής, Σκόνδρας, Λίνο,Λόπεθ, Κατσικάς, Τζανδάρης, Κάτσε, Βούκιτς, Ολίσε, Γεωργιάδης, Αθανασιάδης. Στο δεύτερο μέρος θα υπάρχουν αλλαγές.
19:15
H Κοπεγχάγη θα παίξει με τους: Βίλαντ, Γιάκομπσεν, Σίγκουρτσον, Σταρσγκάαρντ, Μπένγκστον, Γκίσλασον, Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Αμανγκβά, Βετόκελε και Σαντίν
19:16
Στο γήπεδο θα είναι και φίλοι του ΠΑΟΚ
19:25
kostas : o gkarsia tha paiksei?
19:26
Σαλαμινα 4 : νεα εχουμε για την υποθεση του τζιμπουρ? εμαθα οτι του προσφερουμε ενα πολυ δυνατο συμβολαιο υψους 1,5 εκκατομυριου
19:27
Στο δεύτερο μέρος ο "Δικέφαλος" αναμένεται να παίξει με τους: Χακόμπο, Κίτσιου, Λάζαρ, Τζιόλη, Πόποβιτς, Βίτορ, Κατσουράνη, Ποζατζίδη, Λόρενς, Γιάννου και Σαλπιγγίδη

19:30
Δεν θα αγωνιστούν Λούκας, Σπυρόπουλος, Γκαρσία
19:34
Ξεκίνησε το ματς
19:34
petros : o loucas tha ine stin endekada ?
19:34
kostas : Τηλεοπτικη καλυψη υπαρχει ???
19:35
Το παιχνίδι το δείχνει ο ΟΤΕ SPORT 4
19:38
5' Παιχνίδι κέντρου έως τώρα
19:41
6' Σουτ του Κάτσε, η μπάλα μετά από κόντρες στρώνεται στον Αθανασιάδη σε πλεονεκτική θέση, υποδεικνύεται, όμως, σε θέση οφσάιντ
19:45
11' Το πρώτο σουτ του αγώνα από τον Ολίσε, ο οποίος ελίχθηκε έξω από την περιοχή και προσπάθησε να απειλήσει με κεραυνό λίγο έξω από τα καρέ της Κοπεγχάγης
19:46
12΄Ο Αμανγκβά μπήκε στην περιοχή, έκανε πλασαριστό σουτ και μπλόκαρε σταθερά ο Γιακουμής
19:48
15' Ο Κρίστιανσεν σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα χέρια του Γιακουμή
19:52
Δραστήριος αλλά και πολύ επιπόλαιος έως τώρα ο Ολίσε
20:04
24' Λάθος εκτίμηση του Λόπεθ, προσπάθησε να κλέψει την μπάλα ο Σαντίν, αλλά ο Γιακουμής βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε
20:06
27' Ο Κρίστενσεν βρέθηκε μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά και πάλι ο Γιακουμής αντέδρασε έγκαιρα και μπλόκαρε
20:11
36' Μετά από εξαιρετική ασίστ του Βούκιτς, ο Γεωργιάδης βρέθηκε μόνος στην αριστερά πλευρά, σέντραρε συρτά, αλλά προ του επερχόμενου Ολίσε έδιωξαν οι αμυντικοί της Κοπεγχάγης
20:13
39' Ο ΠΑΟΚ έχει ανέβει και πιέζει στα τελευταία λεπτά
20:15
40' Ο ΠΑΟΚ έχει καλή κατοχή μπάλας, δημιουργεί μπροστά, αλλά αντιμετωπίζει πρόβλημα στα άκρα της άμυνας. Οι παίκτες της Κοπεγχάγης έχουν βρει αρκετές φορές διαδρόμους από τα πλάγια
20:16
42' Ο Γκίσλασον μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά την συρτή σέντρα που επιχείρησε μπλόκαρε ο Γιακουμής
20:19
45' Ωραία μεταβίβαση του Γεωργιάδη στον Σκόνδρα, ο τελευταίος πιάνει μονοκόματο σουτ, το οποίο όμως δεν έχει δύναμη και η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Γουίλαντ
20:22
45+ Ο Βούκιτς τροφοδοτεί τον Κάτσε, ο οποίος σουτάρει, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει λίγο έξω
20:24
45+ Μετά την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα περνάει από όλους, φτάνει στον Αθανασιάδη προ κενής εστίας, αλλά ο στράικερ του ΠΑΟΚ δεν καταφέρνει να την σπρώξει στα δίχτυα
20:24
Τέλος ημιχρόνου
20:35
Αρχισε το δεύτερο μέρος
20:36
Στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ παίζουν οι: Χακόμπο, Κίτσιου, Λάζαρ, Τζιόλης, Πόποβιτς, Βίτορ, Κατσουράνης, Ποζατζίδης, Λόρενς, Γιάννου, Σαλπιγγίδης
20:41
52' Ο Λόρενς εκμεταλλεύτηκε λάθος, προχώρησε, σέντραρε, αλλά για λίγο ο Γιάννου δεν πρόλαβε τον γκολκίπερ της Κοπεγχάγης για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
20:42
Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο σε διάταξη 4-4-2 με Χακόμπο στο τέρμα, Κίτσιου, Κατσουράνη, Βίτορ, Ποζατζίδη από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, Λάζαρ, Τζιόλη, ως κεντρικά χαφ, αριστερά τον Πόποβιτς, δεξιά τον Λόρενς και προωθημένους τους Γιάννου, Σαλπιγγίδη
20:45
56' Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βίτορ πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει μόλις άουτ
20:45
Εξι τελικές ο ΠΑΟΚ, τρεις η Κοπεγχάγη έως τώρα
20:52
Η Κοπεγχάγη στο δεύτερο ημίχρονο παίζει με τους: Βίλαντ, Μπέγκσον, Γιάκομπσεν, Σταρσγκάαρντ, Σαντίν, Σίγκουρτσον, Τούτου, Γκίσλασον, Ντελάνει, Βετοκέλε, Κρίστενσεν
21:01
71' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Σαλπιγγίδη, η μπάλα φτάνει στον Πόποβιτς, ο οποίος με γλυκιά σέντρα τροφοδοτεί τον Λόρενς απέναντι από τον Βίλαντ, αρχικά αποκρούει την κεφαλιά του Ιρλανδού, αλλά στη συνέχεια ο Λόρενς με πλασέ γράφει το 1-0
21:02
74' Αλλαγή για την Κοπεγχάγη. Στην θέση του Μπέγκσον περνάει ο Ρέμερ
21:08
76' Εκτέλεση φάουλ του Τούτου, μπλοκάρει εύκολα ο Χακόμπο
21:13
84' Ο Πόποβιτς σεντράρει από αριστερά, αλλά ο Λόρενς υπό πίεση δεν πιάνει από το σημείο του πέναλτι το σουτ όπως θα ήθελε
21:14
86' Συρτή σέντρα του Λάζαρ, παράλληλη στην εστία της Κοπεγχάγης, η μπάλα περνάει απ' όλους
21:15
Για την Κοπεγχάγη στην θέση του Σαντίν πέρασε ο Μος
21:17
89' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιάννου βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βίλαντ, αλλά καθυστέρησε και ο γκολκίπερ της Κοπεγχάγης πρόλαβε και τον έκοψε
21:22
90+ Δεύτερο γκολ για τον ΠΑΟΚ. Κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ από τον Λόρενς, βρίσκει τον Σαλπιγγίδη στο σημείο του πέναλτι και ο τελευταίος πλασάρει τον Βίλαντ