"Πετάει" ο Ολυμπιακός με τον Κύζα

Οχτώ νίκες σε οχτώ παιχνίδια οι "ερυθρόλευκοι" με τον Δραμινό διεθνή ρέφερι που θα σφυρίξει στον αγώνα Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός, στην πρεμιέρα του β' γύρου της Super League.

Ο Γιώργος Κύζας θα σφυρίξει την Τετάρτη 18/1 (19:30) στην πρεμιέρα του β' γύρου της Super League στον αγώνα του Αστέρα Τρίπολης με τον Ολυμπιακό.

Οι "ερυθρόλευκοι" με τον Δραμινό ρέφερι στα παιχνίδια τους, σε πρωτάθλημα (εφτά) και Κύπελλο Ελλάδας (ένα), "πετάνε" και έχουν το απόλυτο σε νίκες με τέρματα 26-3, απολογισμός αν μη τι άλλο εντυπωσιακός.

Την ίδια ώρα, ο Αστέρας Τρίπολης σε έξι παιχνίδια έχει τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα, από τον Ολυμπιακό, στις 29/11/2015 για το πρωτάθλημα. Ήταν το παιχνίδι στο οποίο οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 3-1 με πέναλτι του Φορτούνη στο 72' (έπειτα από μαρκάρισμα του Κουρμπέλη στον Μιλιβόγιεβιτς) και το 79' και με γκολ του Ιντέγε στο 86' ενώ ο Αστέρας είχε πετύχει το γκολ της τιμής με πέναλτι του Γιάννου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ολυμπιακός του Μάρκο Σίλβα είχε σημειώσει την 11η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας την επίδοση της ομάδας του Μάρτον Μπούκοβι της περιόδου 1966-1967.

Ο 36χρονος χημικός είχε γίνει διεθνής στις 14 Οκτωβρίου 2015 και λίγες ώρες αργότερα, είχε οριστεί στο ντέρμπι Ολυμπιακός – ΑΕΚ (4-0) που ήταν το πρώτο της διαιτητικής του καριέρα στην Super League στον πίνακα της οποίας είναι από το καλοκαίρι του 2012 με 43 αγώνες στο ενεργητικό του.