Τα ρεκόρ του Ολυμπιακού και τα στατιστικά του ντέρμπι

Η ευρύτερη νίκη του Ολυμπιακού από το 5-1 του 2004, τα τέσσερα γκολ που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ και τα 90 τέρματα του Μήτρογλου. Ο Δημήτρης Τσακίρης γράφει τα στατιστικά του Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά:

* Ο Ολυμπιακός πέτυχε την ευρύτερη νίκη του επί του ΠΑΟΚ από τον Οκτώβριο του 2004, όταν είχε επικρατήσει με 5-1. Το σκορ ρεκόρ είναι το 6-0 το 1962.

* Είναι η βαρύτερη ήττα του ΠΑΟΚ από τις 06/03/11 όταν είχε χάσει από την ΑΕΚ με 4-0. Μόνο οι Σαλπιγγίδης και Αθανασιάδης ήταν και τότε στη σύνθεσή του.

* Από τις 22/04/12 έχει να δεχτεί ο ΠΑΟΚ τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα (Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ 4-3).

* Ο ΠΑΟΚ δεν έχει σκοράρει στο Καραϊσκάκη στο δεύτερο ημίχρονο από τη νίκη του 2005.

* Στα έξι τελευταία παιχνίδια με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό ό,τι αποτέλεσμα είχε το πρώτο ημίχρονο ήταν και το τελικό. Έστω και με διαφορετικό σκορ. Στα τέσσερα μάλιστα δεν άλλαξε ούτε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

* Και τις 24 φορές που ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στην έδρα του στο πρώτο ημίχρονο του ΠΑΟΚ, κράτησε τη νίκη ως το τέλος.

* Τα τελευταία πέντε χρόνια μια φορά το χρόνο ο Ολυμπιακός δεν νικά στην έδρα του σε παιχνίδι που προηγείται στο ημίχρονο. Το 2009 με τον Ηρακλή, το 2010 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, το 2011 με τον ΟΦΗ, το 2012 με την Μέταλιστ και το 2013 με τον Ατρόμητο (τον Φεβρουάριο). Το 2008 δεν είχε χάσει κανένα!

* Ο Ολυμπιακός έχει πετύχει 19 γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της έδρας του.

* Από τα 15 τελευταία γκολ του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη ο Μήτρογλου έχει πετύχει τα 9.

* Ο Κώστας Μήτρογλου έφτασε τα 90 γκολ στην καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο στην Ελλάδα στο 199ο παιχνίδι του.