Καβάλα - Άρης 0-0

Στο ντέρμπι του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής, ο Άρης αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) με την Καβάλα, μένοντας τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό. Δοκάρι για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο. Καλύτεροι οι "κίτρινοι" στο δεύτερο.

Η Καβάλα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας μία σπουδαία ευκαιρία στο 14', όταν ο Παππάς έκανε τη σέντρα-σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Καρατζιοβαλή. Στη συνέχεια ο Άρης ισορρόπησε το παιχνίδι, έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Καπνίδη και τον Σουνά, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Φυρινίδης, δήλωσε "παρών" σώζοντας τους "Αργοναύτες". Η τελευταία σημαντική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε στο 40', όταν ο Μπαρέτας βρέθηκε τετ α τετ με τον Καρατζιοβαλή, αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας του Άρη αρνήθηκε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, χάνοντας μία τρομερή ευκαιρία στο 56', όταν η κεφαλιά του Φερνάντες πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 74' χάθηκε ακόμα μία σημαντική ευκαιρία και πάλι με πρωταγωνιστή τον Φερνάντες, του οποίου η κεφαλιά πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Φυρινίδη. Στα τελευταία 20 λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0. Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία στη μάχη που δίνουν για την άνοδο στη Football League.

Καβάλα: Φυρινίδης, Σταματόπουλος (82' Ασημάκης), Βίτλης ( 86' Α. Παπαδόπουλος), Γκαρακλίδης (57' Μπάτζιος), Ιορδανίδης, Γαβριηλίδης, Παππάς, Μπαρέτας, Μπρατσιάνι, Διαμαντίδης, Κανούλας

Άρης: Kαρατζιοβαλής, Γκίνο, Γιαννίτσης, Λιόλιος, Φερνάντες, Λεμονής, Πόι, Προβατίδης, Καπνίδης (91' Χιντασέλι), Σουνάς (80' Σταυρόπουλος), Παπαδόπουλος (86' Βασιλόπουλος)

Το live της αναμέτρησης

14:44
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής, μεταξύ της Καβάλας και του Άρη.
14:49
Ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες, καθώς η Καβάλα βρίσκεται στην 2η θέση με 28 βαθμούς, ενώ ο Άρης στην 3η με 27, ύστερα από 13 αγωνιστικές.
14:52
Ο Πάουλο Κάμπος δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες των Γκόλια, Μαζουλουξή και των νεοαποκτηθέντων Σανιά, Ενλουντούλου, Γεωργιάδη και Καλογέρη. Από τη άλλη πλευρά, η Καβάλα έχει δύο έλλείψεις και συγκεκριμένα τους Κοσμίδη και Μπαντάνη.
14:57

Καβάλα (Γιάννης Ισπυρλίδης): Φυρινίδης, Σταματόπουλος, Βιτλής, Γκαρακλίδης, Ιορδανίδης, Γαβριηλίδης, Παππάς, Μπαρέτας, Μπρατσιάνι, Διαμαντίδης, Κανούλας

Άρης (Πάουλο Κάμπος): Καρατζιοβαλής, Γκίνο, Γιαννίτσης, Λιόλιος, Φερνάντεζ, Λεμονής, Πόι, Προβατίδης, Καπνίδης, Σουνάς, Παπαδόπουλος

15:04
1' Έναρξη του αγώνα.
15:10
Τίποτα αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
15:12
8' Σουτ του Παπαδόπουλου έξω από τη μεγάλη περιοχή, κόρνερ για τον Άρη.
15:14
9' Σουτ από τον Σουνά, η μπάλα ψηλά άουτ.
15:17
Ο Άρης ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και προσπαθεί να φανεί απειλητικός μπροστά από τα καρέ του Φυρινίδη.
15:17
13' Δοκάρι για την Καβάλα! Σέντρα του Παππά από τα αριστερά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Καρατζιοβαλή.
15:20
16' Σουτ από τον Κανούλα, δεν ανησυχεί ο Καρατζιοβαλής.
15:30
22' Φάουλ-γέμισμα του Διαμαντίδη, για μια ακόμα φορά ο Καρατζιοβαλής απομακρύνει την μπάλα με τις γροθιές, ενώ στην επαναφορά το σουτ που έγινε βρήκε σε σώματα αμυντικών του Άρη.
15:33
25΄ Ευκαιρία για τον Άρη! Φάουλ του Σουνά η κεφαλιά του Καπνίδη βρήκε αντίπαλο αμυντικό και πέρασε κόρνερ.
15:33
27΄ Κίτρινη κάρτα στον Προβατίδη.
15:39
35' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Γιαννίτσης πήρε την κεφαλιά σε κόρνερ του Παπαδόπουλου, αλλά κανείς παίκτης του Άρη δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα.
15:41
36΄Κίτρινη στον Ιορδανίδη για μαρκάρισμα στον Μάουρο Πόι.
15:44
39΄Εξαιρετική επέμβαση του Καρατζιοβαλή σε σουτ του Μπαρέτα μέσα από την μεγάλη περιοχή, σε δεύτερο χρόνο ο Φερνάντες απομάκρυνε.
15:51
45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
16:07
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
16:12
53' Τεράστια διπλή ευκαιρία γιατην Καβάλα! Το πρώτο σουτ το απέκρουσε με υπερένταση ο Καρατζιοβαλής και στη συνέχεια της φάσης ο Παππάς σε κενή εστία και με τον τερματοφύλακα του Άρη εξουδετερωμένο έστειλε την μπάλα άουτ!
16:17
56΄Σημαντική στιγμή για τον Άρη! Φάουλ του Σουνά, πιο ψηλά απ΄ολους ο Φερνάντες με την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα άουτ!
16:20
57΄ Αλλαγή για την Καβάλα. Ο Μπάτζιος στη θέση του Γκαρακλίδη.
16:24
62΄ Διαγώνιο σουτ του Καπνίδη, ο Φυρινίδης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα.
16:27
64΄ Ευκαιρία για την Καβάλα! Ο Μπαρέτας απέφυγε τον Γιαννίτση, πλάσαρε, όμως ο Καρατζιοβαλής έπεσε ωραία στη γωνία του και απομάκρυνε σε κόρνερ.
16:32
71΄Κίτρινη κάρτα στον Πόι.
16:38
74΄ Μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Κεφαλιά του Φερνάντες ύστερα από κόρνερ του Παπαδόπουλου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
16:42
80΄Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σταυρόπουλος στη θέση του Σουνά
16:47
82΄ Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Ασημάκης στη θέση του Σταματόπουλου.
16:47
85΄ Δυνατό σουτ του Παππά, η μπάλα πολύ άουτ.
16:50
86΄ Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΡΗ. Ο Βασιλόπουλος στη θέση του Παπαδόπουλου.
16:51
87΄ Τελευταία αλλαγή για την Καβάλα. Ο Α.Παπαδόπουλος στη θέση του Βιτλή.
16:54
91΄ Τελευταία αλλαγή για τον Άρη. Ο Χιντασέλι πέρασε στη θέση του Καπνίδη.

17:01
95' Τέλος του αγώνα. Καβάλα - Άρης 0-0.