Μανδραϊκός - ΑΕΚ 0-2

Σ' ένα από κάθε άποψη ιστορικό παιχνίδι η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Μανδραϊκό στη Φυλή και άρχισε με το δεξί την προσπάθειά της στον 6ο όμιλο της Γ' Εθνικής. Πολύ όμορφα τα γκολ των Σταθάκη και Πλατέλλα.

Οι πρεμιέρες πάντα κρύβουν άγχος πόσω μάλλον μία τέτοια σε άγνωστα, μέχρι σήμερα, νερά για την ΑΕΚ. Το θετικό για την Ενωση, πέρα από τον πολύ κόσμο που είχε στο πλευρό της, ήταν το γεγονός ότι σκόραρε και νωρίς. Μόλις στο 11' ο Σταθάκης εξαπέλυσε κεραυνό από πολύ μακρινή απόσταση και έγραψε το 1-0.

Η συνέχεια για την ΑΕΚ δεν ήταν ανάλογη και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Δέλλα, διαπιστώνοντας ότι τους χωρίζει μεγάλη διαφορά ποιότητας από τους αντιπάλους τους, χαλάρωσαν και έδωσε την ευκαιρία στον Μανδραϊκό να δημιουργήσει και να χάσει τέσσερις καλές ευκαιρίες.

Από το 70' και μετά πάντως η Ενωση ανέβασε και πάλι στροφές και αφού έχασε πέναλτι με τον Ντακόλ στο 75' σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Πλατέλλα στο 82' ένα εξίσου όμορφο γκολ.

Το σχόλιο

Το τρομερά βαρύ όνομα της ΑΕΚ δεν επιτρέπει γκέλες σ' ένα πρωτάθλημα ερασιτεχνικό. Παρόλα αυτά οι δυσκολίες αυτού του μαραθωνίου είναι δεδομένες, κανείς δεν πρόκειται να χαριστεί στην Ενωση. Το γεγονός ότι η ομάδα του Δέλλα άρχισε με νίκη σίγουρα της ανεβάζει την ψυχολογία, στοιχείο απαραίτητο για μία εντελώς νέα ομάδα που κουβαλά όμως ένα συναισθηματικό φορτίο ασύλληπτης ποσότητας. Εξαιρετικά τέλος τα δύο γκολ της ΑΕΚ από δύο ελπιδοφόρους ποδοσφαιριστές, τον Σταθάκη και τον Πλατέλλα.

Μανδραϊκός: Χρόνης, Κουστουλάκης, Σιακαβάρας, Μεσίνης, Κολτσίδας (63' Κουβίδης), Αγκόλι, Ντιλίτσης, Ζουραβλίοφ (57' Καλογρίδης), Καϋμακούδης, Ζαχαράτος (50' Ζαχαράτος), Σερελάς.

ΑΕΚ: Βούρας, Τσουκαλάς, Τσουμάγκας, Σταθάκης, Τζανετόπουλος, Κορδέρο (89' Παληαρούτας), Ανάκογλου, Πόποβιτς (93' Πεταυράκης), Πλατέλλας, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (70' Γροντής).

Φωτογραφίες από την πρεμιέρα της ΑΕΚ

To live

15:54
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε μισή ώρα ξεκινά το πρώτο επίσημο παιχνίδι της ΑΕΚ για τη σεζόν 2013-2014 που θα τη βρει, όσο παράξενο κι αν ακούγεται, στην Γ' Εθνική.
15:56
Πρέπει να σημειώσουμε πως στην αποστολή των ομάδων της Γ' Εθνικής δικαίωμα έχουν να βρίσκονται μέχρι και τέσσερις ξένοι, οπότε ο Τραϊανός Δέλλας ήταν αναγκασμένος να κόψει δυο ποδοσφαιριστές.
15:58
Ο... κλήρος λοιπόν έπεσε στους Ράμα και Τσιρίλο. Ο δεύτερος δεν αποτελεί έκπληξη, αφού σύμφωνα με τον Έλληνα τεχνικό δεν είναι ακόμα έτοιμος. Το όνομα του πρώτου ωστόσο, μέχρι και χθες, φάνταζε φαβορί για να βρεθεί στην αποστολή.
16:01
Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια ο Αλβανός άσος, που μέσα στον Οκτώβριο αναμένεται να πάρει ελληνική υπηκοότητα, δεν ήταν και τόσο καλός στα φιλικά ματς προετοιμασίας. Στη θέση του μπήκε ο έμπειρος Πόποβιτς.
16:06
Στο γήπεδο Φυλής έφτασε και ο Δημήτρης Μελισσανίδης με τους φίλους της ΑΕΚ να φωνάζουν "Γήπεδο στην Νέα Φιλαδέλφεια"
16:12
Αναλυτικά η εντεκάδα της ΑΕΚ:
Στο τέρμα ο Βούρας, δεξί μπακ ο Τσουκαλάς, αριστερά ο Τσουμάγκας. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο ο Σταθάκης με τον Τζανετόπουλο. Στη μεσαία γραμμή θα είναι ο Κορδέρο με τον Ανάκογλου και μπροστά τους θα βρίσκονται αριστερά ο Πόποβιτς, δεξιά ο Πλατέλλας και πίσω από τον Μπρέσεβιτς ο Ντακόλ.
16:16
Διαβάστε την ενδεκάδα του Μανδραϊκού: 1 Χρόνης, 2 Χουστουλάκης, 3 Μακαβάρας, 4 Κολτσίδης, 5 Αγκόλι, 6 Μπιλίτσης, 7 Ζουραβάνοφ, 8 Καιμακούδης, 9 Ζαχαράτος, 10 Σερέλας
16:22
Ο κόσμος της ΑΕΚ στο Στάδιο της Φυλής έχει γεμίσει το γήπεδο και είναι πλέον όλα έτοιμα για να μπούνε οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.
16:24
Στα επίσημα ανέβηκαν οι Μπρούνο Τσιρίλο και Χριστόφορος Ντούμπερετ, γνωρίζοντας την αποθέωση
16:26
Οι δυο ομάδες έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο. Σε λίγα λεπτά έχουμε σέντρα
16:29
Εξαιρετική η εμφάνιση του Μανδραϊκού. Θυμίζει κάτι από την Κροατία του 1998. Σε λίγο θα έχουμε και φωτογραφίες.
16:29
1' Σέντρα στο παιχνίδι μας
16:30
Σκληρό μαρκάρισμα του Σερέλα πάνω στον Πλατέλλα μόλις στο 1ο λεπτό. "Welcome to the real world", που είχε πει και μία ψυχή.
16:32
3' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι για τον Μανδραϊκό. Το κέρδισε ο Μπιλίτσης.
16:33
4' Ήδη ο Πλατέλλας αποτελεί τον νούμερο ένα στόχο των ποδοσφαιριστών του Μανδραϊκού, αφού είναι ιδιαίτερα κινητικός.
16:35
Συμπληρώσαμε έξι λεπτά αγώνα και δεν έχουμε δει ούτε υποψία φάσης
16:37
7' Εξαιρετικό σουτ του Πλατέλλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Χρόνης θα διώξει σε κόρνερ
16:39
Η ΑΕΚ έχει κλείσει εδώ και 3-4 λεπτά στον Μανδραϊκό στα καρέ του και μάλιστα κέρδισε ένα φάουλ σε καλή θέση
16:40
Πρέπει να τονίσουμε πως έξω από το γήπεδο έχουμε επεισόδια. Σε λίγο θα ξέρουμε περισσότερα.
16:40
11' Γκολ για την ΑΕΚ με τον Σταθάκη!
16:42
Εκπληκτικό γκολ από τον Σταθάκη! Κατέβηκε με τη μπάλα από το κέντρο και σούταρε από μεγάλη απόσταση. Πραγματικά πανέμορφο.
16:43
Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι κάτι παραπάνω από εμφανής
16:44
15' Ο Μπέσεβιτς βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, όμως το κοντρόλ του ήταν πραγματικά κακό
16:46
Εντυπωσιακός ο Πλατέλλας στα πρώτα λεπτά. Παίζει στη δεξιά πλευρά, ενώ κόβει και προς τη μεσαία γραμμή.
16:48
Να πούμε πως στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ είναι στο 0-0 με τον Πλατανιά στο ημίχρονο, έχοντας μόλις μία τελική προσπάθεια.
16:51
21' Εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τον Πλατέλλα που θα βρει το χώρο και θα κάνει το σουτ, όμως ο Χρόνης με τα πόδια κράτησε αυτό το 0-1.
16:52
23' Κεφαλιά του Ντακόλ, η μπάλα θα περάσει έξω
16:55
26' Ο Σερέπας έπεσε μόνος του κάτω με σκοπό να πάρει ένα φάουλ, όμως ο διαιτητής δεν "τσίμπησε".
16:57
27' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ανάκογλου φάτσα με το τέρμα θα αργήσει να πλασάρει με αποτέλεσμα να κοπεί με τάκλιν αυτοθυσίας
16:58
Ανάκογλου και Μπιλίτσης. Μία ευκαιρία να δείτε και την όμορφη εμφάνιση του Μανδραϊκού.
17:00
Συμπληρώσαμε 30 λεπτά και ο Μανδραϊκός δεν έχει κάνει ακόμα τελική προσπάθεια
17:01
Φυσάει αρκετά στην Φυλή οπότε οι βαθιές μπαλιές δεν είναι και η καλύτερη δυνατή επιλογή
17:03
31' Ο Τσουκαλάς βρήκε τα πόδια του Σιακαβάρα όμως ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι
17:04
34' Ο Σιακαβάρας θα δεχθεί την πρώτη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία
17:05
Δυο αλλαγές ετοιμάζει ο προπονητής του Μανδραϊκού που δεν είναι ικανοποιημένος από αυτό που βλέπει
17:06
Εδώ και δέκα λεπτά δεν βλέπουμε παιχνίδι. Πολλά τα λάθη και από τις δυο ομάδες
17:07
37' Κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από διώξιμο του Αγκόλι
17:07
Όλες οι επιθέσεις της ΑΕΚ γίνονται από τα δεξιά με τον Πλατέλλα.
17:07
38' Κακό σουτ του Ανάκογλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής
17:09
40' Ο Κορδέρο έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Ντακόλ θα πλασάρει με τον Χρόνη να διώχνει σε κόρνερ.
17:12
Η διαφορά του Ανάγκολου με τον Κορδέρο είναι τεράστια. Ο Ισπανός πάντα προσπαθεί να βρει παίκτη μπροστά του, είτε με κάθετη, είτε με σέντρα. Ο Έλληνας άσος από την άλλη πλευρά φοβάται να πάρει πρωτοβουλίες.
17:14
Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Βούκιτς
17:17
Ημίχρονο στην Φυλή. Η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 από το υπέροχο γκολ του Σταθάκη στο 11ο λεπτό.
17:20
Όμορφες παρουσίες και στο γήπεδο Φυλής
17:29
Οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου
17:31
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει τη μπάλα
17:31
Λογικά ο Πόποβιτς θα αποτελέσει την πρώτη αλλαγή του Τραϊανού Δέλλα
17:33
Από τον Μανδραϊκό πρέπει να πούμε πως ξεχωρίζει ο Κουστουλάκης με το 2. Εξαιρετικός παίκτης και μάλιστα έχει περιορίσει αρκετά τον Πόποβιτς.
17:34
48' Αναγκαστική αλλαγή για τον Μανδραϊκό. Ο Ζαχαράτος θα αποχωρήσει από το γήπεδο τραυματίας
17:35
49' Ο Σερέπας θα δοκιμάσει το σουτ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Βούρας με διπλή προσπάθεια θα μαζέψει τη μπάλα.
17:35
50' Στη θέση του Ζαχαράτου θα περάσει ο Βασιλείου
17:36
50' Διπλή κεφαλιά. Πρώτα από τον Ντακόλ και μετά από τον Μπρέσεβιτς, η μπάλα όμως θα βγει άουτ.
17:38
53' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπρέσεβιτς μόνος από καλή θέση θα αργήσει χαρακτηριστικά να σουτάρει με αποτέλεσμα να τον κόψουν τελευταία στιγμή.
17:39
Κρίμα γιατί ήταν καλή η μπαλιά του Ανάκογλου
17:40
Ο Βαγγέλης Αρναούτογλου τα είπε όλα πιο κάτω...
17:41
55' Ο Τζανετόπουλος θα χάσει τον Σερέπα, αυτός θα πλασάρει όμως ο Βούρας θα διώξει σε κόρνερ! Τεράστια ευκαιρία για τον Μανδραϊκό.
17:41
56' Κίτρινη κάρτα στον Μεσίνη
17:42
56' Ζουράβιοβ θα αποχωρήσει στη θέση του ο Καλογρίδης
17:43
Έχει ανέβει στα τελευταία λεπτά ο Μανδραϊκός και αυτό είναι μία καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει ένα δεύτερο γκολ με την ποιότητα της
17:44
59' Ο κίπερ του Μανδραϊκού χτύπησε σε μία κόντρα με τον Μπρέσεβιτς.
17:47
Ο Μπρέσεβιτς θα ξαπλώσει αυτή τη φορά τον Κολτσίδη. Πέφτει άτσαλα ο άσος της ΑΕΚ πάνω στους αντιπάλους.
17:47
62' Το χτύπημα με τον αγκώνα ήταν δυνατό, αφού έχει ανοίξει το κεφάλι του Κολτσίδη! Ο Μπρέσεβιτς πάντως δεν είδε την κάρτα.
17:49
Μπρέσεβιτς και Πόποβιτς είναι ουσιαστικά εκτός αγώνα
17:50
Ο Κολτσίδης, που χτύπησε στο κεφάλι, θα βγει εκτός και στη θέση του θα μπει ο Κουβίδης
17:51
65' Ο Μπρέσεβιτς έμπλεξε τα πόδια του με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πλασάρει μόνος με τον τερματοφύλακα
17:52
66' Σουτ από μεγάλη απόσταση για τον Μανδραϊκό, ο Βούρας με τα δυο χέρια σε κόρνερ
17:52
Δυνατές οι μονομαχίες στο παιχνίδι μας
17:53
Η ΑΕΚ χρειάζεται φρεσκάρισμα ειδικά στα άκρα της επίθεσης
17:55
70' Λάθος διώξιμο του Τζανετόπουλου, ο Σερέπας από κοντά δεν θα μπορέσει να κάνει το 1-1
17:55
Όσο παραμένει αυτό το ρευστό 1-0 για την ΑΕΚ τόσο θα πιέζει ο Μανδραϊκός
17:55
70' Ο Γροντής θα μπει στη θέση του Μπρέσεβιτς
17:57
71' Κίτρινη κάρτα στον Σερέπα γιατί σούταρε αν και ήταν οφσάιντ
17:57
Νωρίτερα βέβαια είχαμε δυο οφσάιντ για κάθε ομάδα που δεν πρέπει να ήταν
17:58
Άλλη μία λάθος υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ που δεν ήταν. Αυτή τη φορά το έδωσε στην ΑΕΚ
17:59
73' Εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΚ, η μπάλα κόντραρε όμως ο Χρόνης εντυπωσιακά θα διώξει
17:59
73' Πέναλτι για την ΑΕΚ
18:00
73' Ο Βασιλείου τράβηξε από τη φανέλα τον Τζανετόπουλο και ο διαιτητής σωστά έδωσε το πέναλτι
18:00
74' Ο Ντακόλ θα αστοχήσει από τα 11 βήματα!
18:02
Έμεινε λοιπόν από το 1-0 για την ΑΕΚ οπότε τα πράγματα παραμένουν ρευστά
18:02
Ο Πόποβιτς έχει ανεβάσει αρκετά την απόδοση του στα τελευταία λεπτά
18:03
Μιας και το ανέφερε ο Βαγγέλης να πούμε πως η εκτέλεση του Ντακόλ ήταν πραγματικά κακή. Θύμισε κάτι από Σέρχιο Ράμος.
18:04
Καλή αντεπίθεση για τον Μανδραϊκό, όμως θα γίνει λάθος επιλογή στην τελική πάσα
18:05
79' Καλή σέντρα του Γροντή, όμορφη μπαλιά και του Κορδέρο, ο Ντακόλ δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Χρόνη.
18:06
Ο Χρόνης πρέπει να πούμε πως είναι από τους καλύτερους του γηπέδου μαζί με τον Κουστουλάκη
18:08
82' Ο Πλατέλλας με ατομική ενέργεια θα διπλασιάσει τα τέρματα της ΑΕΚ
18:09
Κάπου εδώ τελειώνει ουσιαστικά και το παιχνίδι
18:10
Ο Πλατέλλας πάντως στο πρώτο ημίχρονο ήταν μαζί με τον Κορδέρο ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ. Με το γκολ που πέτυχε μπορούμε να πούμε πως αξίζει τον τίτλο του MVP
18:10
85' Λάθος του Τσουμάνγκα παραλίγο ο Σερέπας να μειώσει σε 2-1
18:12
Ο Κορδέρο έχει πέσει στον αγωνιστικό χώρο και δύσκολα θα συνεχίσει
18:13
Ζαλίζεται ο Κορδέρο όπως λέει και στον γιατρό της ΑΕΚ
18:13
Εντυπωσιακό παιχνίδι και από τον Ισπανό. Δεν είναι υπερβολή να πούμε πως σε αυτό τον όμιλο είναι με διαφορά ο πιο ποιοτικός ποδοσφαιριστής.
18:14
89' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Κορδέρο εκτός στη θέση του ο Παληαρούτας
18:15
Ο Πλατέλλας που έχει ήδη μία κάρτα έκανε ένα άσχημο μαρκάρισμα νωρίτερα και θα μπορούσε να αποβληθεί.
18:15
90' Εκτέλεση φάουλ του Σερέπα, ο Βούρας σταθερά θα μπλοκάρει
18:16
90' Ο Πόποβιτς μόνος αντί να πλασάρει, μετά από όμορφη μπαλιά του Γροντή, θα καθυστερήσει και θα χαθεί μεγάλη ευκαιρία. Κακή νοοτροπία από τους ποδοσφαιριστές του Δέλλα.
18:18
Νέα αλλαγή για την ΑΕΚ στο 93ο λεπτό. Μάλλον αχρείαστη. Ο Πόποβιτς έξω στη θέση του ο Πεταυράκης.