Άρης - Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Αναγέννησης Γιαννιτσών, με σκόρερ τον Παναγιώτη Ατματσίδη.

Ο Άρης με τον Πάουλο Κάμπος στο τιμόνι της ομάδας κατάφερε να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς σε 7 αγωνιστικές.

Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες "κύλησε" το πρώτο ημίχρονο, με τους "κίτρινους" να έχουν την κατοχή της μπάλας αλλά να είναι "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια. Η Αναγέννηση έπαιζε μαζικά άμυνα, χωρίς να αφήνει χώρους στους παίκτες του Άρη, οι οποίοι προσπαθούσαν να φανούν απειλητικοί μόνο με μακρινά σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η "ανόητη" αποβολή του Σιδηρόπουλου με δεύτερη κίτρινη, επειδή κλώτσησε τη μπάλα στο 52ο λεπτό είχε ως αποτέλεσμα οι "κίτρινοι" να πιέσουν για το γκολ. Τελικά τα κατάφεραν 4 λεπτά αργότερα, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Προβατίδη οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να διώξουν και ο Παναγιώτης Ατματσίδης με προβολή άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες κατέβασαν ρυθμό, με την Αναγέννηση να οπισθοχωρεί ακόμα περισσότερο και τον Άρη να κρατάει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Άρη να παίρνει μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια, μένοντας κοντά στην κορυφή.

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων:

Άρης: Καρατζιοβαλής, Ψυχογιός (69' Χιντατσέλι), Γιαννίτσης, Γκόλιας, Λιόλιος, Προβατίδης, Παπαδόπουλος (46' Λεμονής), Ατματσίδης, Σουνάς, Καπνίδης, Πόι (78' Ρένια).

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Κατρατσέας, Μπάμπαλης, Αγτζίδης, Σιδηρόπουλος, Ουζούνης (89' Καπουσούζης), Σάρρος, Καρακάσογλου, Λυσίτσας (80' Πομάκης), Μωυσιάδης, Μπάρμπας (67' Γκάρτσιος), Κιόρτσης.

14:58
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Άρη με την Αναγέννηση Γιαννιτσών για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής.
15:01

Άρης: Καρατζιοβαλής, Ψυχογιός, Γιαννίτσης, Γκόλιας, Λιόλιος, Προβατίδης, Παπαδόπουλος, Ατματσίδης, Σουνάς, Καπνίδης, Πόι.

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Κατρατσέας, Μπάμπαλης, Αγτζίδης, Σιδηρόπουλος, Ουζούνης, Σάρρος, Καρακάσογλου, Λυσίτσας, Μωυσιάδης, Μπάρμπας, Κιόρτσης.
15:01
Σέντρα στον αγώνα.
15:03
4': Μακρινό σουτ του Σουνά, μπλοκάρει ο Κατρατσέας.
15:04
Ο Άρης βρίσκεται στο -2 από την κορυφή, με 10 βαθμούς, πίσω από Πανσερραϊκό, Καβάλα, Έβρο Σουφλίου και Καμπανιακό
15:06
6': Σουτ από τον Καπνίδη, από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τη μπάλα να περνάει πολλά μέτρα άουτ.
15:10
10': Σέντρα από τον Ψυχογιό στον Σουνά, ο οποίος όμως δεν είχε καλό βηματισμό με αποτέλεσμα το σουτ του να καταλήξει άουτ, πάνω από τα δοκάρια του Κατρατσέα.
15:13
Στη 13η θέση βρίσκεται η Αναγέννηση Γιαννιτσών, με μόλις 5 πόντους ύστερα από 6 αγωνιστικές.
15:18
Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες μέχρι στιγμής το παιχνίδι, με τον Άρη να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Κατρατσέα, αλλά τους παίκτες της Αναγέννησης να αμύνονται μαζικά, με αποτέλεσμα να μην αφήνουν χώρους στους γηπεδούχους.
15:19
20': Πρώτη τελική για την Αναγέννηση, με τον Σάρρο να σουτάρει και την μπάλα να περνάει πολλά μέτρα άουτ.
15:21
65%-35% η κατοχή της μπάλας στα πρώτα 20 λεπτά

15:25
25': Κίτρινη κάρτα στον Λυσίτσα για κράτημα.
15:28
Στο σημερινό αγώνα ο Άρης φοράει την επετειακή φανέλα για τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ίδρυση του συλλόγου, ενώ στο κάτω μέρος της φανέλας απεικονίζεται η πρωταθλήτρια ομάδα του 1928.
15:32
32': Σουτ του Καρακάσογλου, το οποίο δεν ανησυχεί τον Καρατζιοβαλή, περνώντας αρκετά μέτρα μακριά από την εστία του.
15:33
33': Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη, δεξιά όπως επιτίθεται, με τον Προβατίδη, το οποίο όμως περνάει ανεκμετάλλευτο.
15:35
Πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου κι από τις δύο ομάδες, με τον Άρη να προσπαθεί να βρει ρυθμό, χωρίς αποτέλεσμα.
15:36
3-2 οι τελικές στον αγώνα.
15:38
39': Κόρνερ για τον Άρη.
15:39
39': Σέντρα του Σουνά από τα δεξιά, κεφαλιά του Καπνίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
15:43
44': Κίρινη κάρτα στον Προβατίδη για τράβηγμα της φανέλας του Μπάρμπα.
15:43
44': Σουτ από τον Πόι, η μπάλα περνάει απελπιστικά άουτ.
15:46
45': Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
15:48
Χωρίς σημαντικές ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία αλλά να είναι "φλύαρος" στην τελική προσπάθεια. Επιστρέφουμε σε 15'.
16:02
46': Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
16:03
46': Αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Παπαδόπουλου ο Λεμονής.
16:06
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Λεμονή.
16:08
50': Καλή στιγμή για τον Άρη. Σουτ του Πόι η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
16:11
52': Αποβολή για την Αναγέννηση! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σιδηρόπουλο, επειδή κλώτσησε τη μπάλα.Φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής για τον Άρη.
16:13
55': Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Σουνά, με τον Κατρατσέα να διώχνει εκπληκτικά σε κόρνερ.
16:14
56': ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Προβατίδη, οι αμυντικοί της Αναγέννησης δεν καταφέρνουν να διώξουν, με τον Ατματσίδη να ανοίγει το σκορ με κοντινή προβολή.
16:15
58': Ένταση ανάμεσα στους παίκτες των 2 ομάδων. Κίτρινη κάρτα για τον Σουνά.
16:18
60': Καλή στιγμή για τον Άρη. Σέντρα Λιόλιου από τα αριστερά, κεφαλιά του Καπνίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ.
16:22
63': Κίτρινη στον Σάρρο για τράβηγμα της φανέλας.
16:22
65': Κόρνερ για τον Άρη με τον Σουνά, διώχνει ο Κατρατσέας.
16:24
67': Αλλαγή για την Αναγέννηση Γιαννιτσών. Ο Γκάρτσιος στη θέση του Μπάρμπα.
16:27
69': Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Ψυχογιού ο Χιντατσέλι.
16:30
9(3)-2(0) οι τελικές στην αναμέτρηση. 65% - 35% η κατοχή της μπάλας.
16:35
Χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία στα τελευταία λεπτά. Ο Άρης έχει την κατοχή, με την Αναγέννηση μετά την αποβολή να έχει οπισθοχωρήσει ακόμα περισσότερο.
16:35
78': Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Ρένια στη θέση του Πόι.
16:38
80': Αλλαγή για την Αναγέννηση. Ο Πομάκης μπαίνει στη θέση του Λυσίτσα.
16:38
81΄: Κίτρινη κάρτα στον Κιόρτση για σκληρό μαρκάρισμα στον Ατματσίδη.
16:43
85': Φάουλ για τον Άρη λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή.
16:43
86': Μπλοκάρει ο Κατρατσέας.
16:45
86': Κίτρινη στον Ουζούνη
16:47
89': Τελευταία αλλαγή για τα Γιαννιτσά. Έξω λόγω τραυματισμού ο Ουζούνης, μέσα ο Καπουσούζης.
16:49
90': Μακρινό σουτ από τον Σουνά, μπλοκάρει ο Κατρατσέας.
16:49
Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις.
16:52
94': Κόρνερ για τον Άρη.
16:53
95': Τέλος της αναμέτρησης. Ο Άρης καταφέρνει να πάρει τη νίκη με 1-0, απέναντι στην Αναγέννηση Γιαννιτσών, με σκόρερ τον Ατματσίδη.