ΑΕΚ - ΑΟ Περιστερίου 8-1

Με τρία γκολ του Πλατέλλα και δύο των Μπρέσεβιτς και Ντακόλ, η ΑΕΚ ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι καταιγιστική, συντρίβοντας στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ το Περιστέρι με 8-1.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στους αγώνες μετά από 15 μέρες και τα... βρήκε όλα όπως τα άφησε! Από το 8-0 κόντρα στον Μανδραϊκό, η Ένωση εμφανίστηκε με το... δάχτυλο κολλημένο στη σκανδάλη! Ο Τραϊανός Δέλλας κατέβασε την ίδια ενδεκάδα με μόνη αλλαγή τον Βούρα αντί του Καραγκιολίδη. Η εικόνα ήταν ίδια: απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε ανοιχτά και η άμυνα της ανέβαινε ψηλά, κάθε κατεβασιά της ΑΕΚ μύριζε γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 4-0, ενώ θα μπορούσε να είναι και διπλάσιο. Ο Μπρέσεβιτς με κεφαλιά στο 7' έπειτα από σέντρα του Πεταυράκη από αριστερά, ξανά ο Κροάτης με πλασέ στο 11' από πάσα του Ντακόλ, ο Πλατέλλας στο 26' με ωραία ατομική ενέργεια και ο Ντακόλ στο 38' από πάσα του Πλατέλλα, ήταν οι σκόρερ των τεσσάρων τερμάτων, αλλά και εκείνοι που έχασαν άλλες τόσες ευκαιρίες στο διάστημα αυτό, με κορυφαία αυτή που απώλεσε ο Ντακόλ στο 20 από το ύψος του πέναλτι.

Το ανοιχτό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, μπορεί να αποδείχτηκε καταστροφικό γι' αυτούς, αλλά τουλάχιστον τους έβλεπες να επισκέπτονται πού και πού και την περιοχή της ΑΕΚ, έχοντας μάλιστα και δύο πολύ αξιόλογες στιγμές: στο 14' σε σουτ του Χρόνη που μπλόκαρε ο Βούρας και στο 18' με τον Μπέλη να ντριμπλάρει έξυπνα τον γκολκίπερ της Ένωσης αλλά εκείνος να προλαβαίνει τελικά να διώξει σε κόρνερ.

Ίδιο το έργο και στην επανάληψη, με την ΑΕΚ να σκοράρει και να χάνει ευκαιρίες. Με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, ανέβασε το δείκτη στο 6-0: στο 51' ο Πλατέλλας έκανε νέα ατομική ενέργεια από δεξιά και γύρισε την μπάλα στην περιοχή, όπου ο εντελώς αμαρκάριστος Πόποβιτς την έστειλε στα δίχτυα, ενώ στο 54' ήταν άλλη μια υπέροχη ενέργεια από τον Πλατέλλα, που ελίχθηκε από δεξιά, ντρίμπλαρε δυο αντιπάλους και τελείωσε τη φάση με φαλτσαριστό σουτ στην απέναντι γωνία!

Στο 58' η ομάδα του Περιστερίου πέτυχε το γκολ της τιμής με ωραίο αριστερό σουτ του Μπέλη μέσα από την περιοχή, κάτι που άλλωστε της άξιζε για το θαρραλέο παιχνίδι της.

Η ΑΕΚ, όμως δεν σταμάτησε. Ο Ντακόλ είχε δοκάρι στο 67', αλλά στο 73' πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με ωραίο πλασέ στην κίνηση. Δύο λεπτά αργότερα, το σκορ ανέβηκε στο 8-1, με τον Πλατέλλα να κάνει χατ τρικ με εύκολο πλασέ, μετά από όμορφη ντρίμπλα και γύρισμα του Γροντή στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Για την ΑΕΚ η ισοφάριση του φετινού ρεκόρ των 8 γκολ ήταν φαίνεται αρκετή. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και το ματς παίχτηκε στο ρελαντί, για να ολοκληρωθεί άλλο ένα σόου του δικεφάλου που δυστυχώς το έδωσε μπροστά σε άδεια καθίσματα...