Κυπελλούχος Γ' Εθνικής η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ήταν η πρώτη νικήτρια του Κυπέλλου Γ' Εθνικής, καθώς επικράτησε 2-1 του Πανελευσινιακού στον τελικό που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς. Δείτε φωτογραφίες από το ματς και την απονομή.

Από τον τελικό δεν έλειψαν τα παρατράγουδα, καθώς κατά την είσοδο των οργανωμένων οπαδών της ΑΕΛ προκλήθηκε ένταση με την αστυνομία, η οποία είχε ως αποτέλεσμα να επέλθει ολιγόλεπτη διακοπή.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Παναγιώτη Τζαναβάρα, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Νέστωρ Στεφανίδης άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Πλάτων Καρακατσάνης, αλλά στο 21ο ο Πανελευσινιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα (πέναλτι του Νίκου Κουσκουνά).

Η ΑΕΛ, πάντως, δεν ήταν διατεθειμένη να χάσει τον τίτλο και αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες, ο Κώστας Νεμπεγλέρας εκτέλεσε κόρνερ, ο Ματθαίος Τσακιλτσίδης έκανε άστοχη έξοδο και ο Στεφανίδης διπλασίασε τα γκολ του.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, γεγονός που παραλίγο να εκμεταλλευθεί ο Πανελευσινιακός, όμως ο Γιώργος Σικαλιάς φώναξε "παρών" σε δύο περιπτώσεις στο 77ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

ΑΕΛ (Τζαναβάρας):Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πατινιώτης (72' Σαββίδης), Τσεμπερίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (88' Αραμπατζής), Καρακατσάνης (61' Πλιάγκας).

Πανελευσινιακός (Ψιμουλάκης):Τσακιλτσίδης, Ριζογιάννης (61' Δουκάκης), Κοκκίνης, Κουμπαρούλης, Παπαπαναγιώτου, Στουρνάρας,Σουλελές (70' Ουέλινγκτον), Μακρίδης, Κουσκούνας, Γιαννούλης (46' Κωνσταντινίδης), Αλεξανδρόπουλος.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

16:36
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε 25 λεπτά περίπου αρχίζει ο τελικός Κυπέλλου της Γ Εθνικής ανάμεσα σε ΑΕΛ και Πανελευσινιακό. Το ματς διεξάγεται στην Λιβαδειά και συγκεκριμένα στο γήπεδο του Λεβαδειακού.
16:37
Το Sport24.gr βρίσκεται στο γήπεδο της Λιβαδειάς, με τον απεσταλμένο Πέτρο Παπαμακάριο, και θα σας μεταφέρει το κλίμα πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα.
16:49
Ας δούμε όμως τις συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΛ (Τζαναβάρας): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πατινιώτης, Τσεμπερίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Καρακατσάνης.

Πανελευσινιακός (Ψιμουλάκης): Τσακιλτσίδης, Ριζογιάννης, Κοκκίνης, Κουμπαρούλης, Παπαπαναγιώτου, Στουρνάρας, Σουλελές, Μακρίδης, Κουσκούνας, Γιαννούλης, Αλεξανδρόπουλος.
16:54
16: 53 Αρκετός κόσμος στο γήπεδο του Λεβαδειακού. Κυρίως φίλοι της ΑΕΛ που έχουν κάτσει απέναντι από τα επίσημα. Αξίζει να σημειώσουμε πως έχουν φτάσει στην πόλη και δυο πούλμαν με φίλους της Ελευσίνας.
16:58
Σέντρα στο παιχνίδι!
16:59
3' Έχουν μπει δυνατά και οι δυο ομάδες.
17:00
4' Πέναλτι για την ΑΕΛ
17:00
Ο Νεμπεγλέρας έκανε όμορφη πάσα στον Καρακατσάνη, αυτός ανατράπηκε με κράτημα από τη φανέλα και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι.
17:02
4' Ο Στεφανίδης από την άσπρη βούλα θα νικήσει τον Τσακιλτσίδη.
17:04
Η είσοδος των δυο ομάδων στο γήπεδο της Λιβαδειάς
17:06
7' Η Ελευσίνα πιέζει τώρα για την ισοφάριση, δίχως όμως αποτέλεσμα. Προσπαθούν με σέντρες από τα άκρα.
17:07
17:07 Έχει διακοπεί προσωρινά το παιχνίδι καθώς έχουν επεισόδια με τους φίλους της ΑΕΛ
17:08
17:08 Υπάρχει ένα πρόβλημα με την είσοδο των φίλων της ΑΕΛ στο γήπεδο με αποτέλεσμα να πέσουν κάποια καθίσματα. Αγώνα πάντως δεν βλέπουμε.
17:11
Δείτε το 1-0 από τον Στεφανίδη
17:13
17:13 Οι οργανωμένοι φίλοι της ΑΕΛ άργησαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να χάσουν το γκολ. Κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα.
17:14
17:15 Το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά!
17:15
Δείτε βίντεο με τα επεισόδια εντός του γηπέδου
17:16
Εκεί γύρω στα δέκα λεπτά καθυστέρηση είχαμε. Οπότε κάντε τους υπολογισμούς...
17:17
20' Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Κόρνερ από τον Νεμπεγλέρα, ο τερματοφύλακας την Ελευσίνας θα χάσει τη μπάλα μέσα από τα χέρι. Ο Γκούρμα αρχικά και ο Στεφανίδης μετά δεν θα μπορέσουν να σκοράρουν!
17:18
21' Πέναλτι για την Ελευσίνα. Σωστή η απόφαση από τον διαιτητή, καθώς και πάλι είχαμε κράτημα μέσα στη μεγάλη περιοχή.
17:19
21' Ο Κουσκουνάς από τα 11 βήματα θα ισοφαρίσει!
17:19
21' Κίτρινη κάρτα στον Ρούσση
17:21
Δείτε τα επεισόδια νωρίτερα από την έξω μεριά όμως
17:21
24' Ανοιχτό παιχνίδι με την ΑΕΛ τώρα να έχει πάρει τα ηνία του αγώνα
17:23
26' Κεφαλιά του Γκούρτσα από τη μικρή περιοχή, ο Τσαλκιτζίδης εντυπωσιακά σε κόρνερ. Και αμέσως στην εκτέλεση του θα χαθεί κι άλλη μεγάλη στιγμή. Πάνω στη γραμμή έδιωξαν οι παίκτες της Ελευσίνας.
17:24
Οι παίκτες της Ελευσίνας πανηγυρίζουν το 1-1
17:26
29' Γκολ!! 2-1 η ΑΕΛ πάλι με τον Στεφανίδη. Εκτέλεση κόρνερ του Νεμπεγλέρα, ο τερματοφύλακας της Ελευσίνας θα κάνει λάθος έξοδο και ο Έλληνας άσος εύκολα θα σκοράρει.
17:28
31' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Πατινιώτης ολομόναχος μπροστά από την εστία θα πλασάρει άουτ!
17:29
Ο τερματοφύλακας του Πανελευσινιακού έχει πραγματοποιήσει δυο εξαιρετικές αποκρούσεις σε φάσεις πάνω στην ροή του αγώνα, όμως όταν η μπάλα σηκώνεται ψηλά από στημένη φάση κάνει πολλές γκέλες.
17:31
33' Ο Κώστας Νεμπεγλέρας είναι καταπληκτικός σε ένα ακόμα παιχνίδι. Στα 38 του χρόνια δείχνει πως αντέχει ακόμα. Από τα δικά του πόδια ξεκίνησαν και τα δυο γκολ της ΑΕΛ.
17:32
35' Ο Σικαλιάς μπλόκαρε σουτ του Σουλελέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
17:35
38' Η ΑΕΛ πιέζει αρκετά, όμως πίσω αφήνει κενά που οι γρήγοροι παίκτες της Ελευσίνας μπορούν να εκμεταλλευτούν.
17:39
42' Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Πολλά α λάθη και από τις δυο ομάδες.
17:42
Λίγες οι "καθαρές" φάσεις στο παιχνίδι. Τα γκολ έχουν προέλθει από τραγικά λάθη στις δυο περιοχές. Από ένα πέναλτι για κάθε ομάδα και ένα ακόμα τέρμα μετά από άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα.
17:43
46' Αρκετά θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων (9) λόγω της διακοπής νωρίτερα.
17:46
49' Έχει γίνει σκληρό το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
17:49
52' Χωρίς φάση το παιχνίδι μας εδώ και αρκετά λεπτά.
17:50
53' Παραλίγο να γίνει το λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ.
17:51
54' Ο Κουμπαρούλης λογικά θα βγει εκτός, καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα στο χέρι.
17:52
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας.. ΑΕΛ - Πανελευσινιακός 2-1.
17:54
Αρκετοί οι φίλοι της ΑΕΛ στο γήπεδο
18:06
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου.
18:07
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
18:08
46' Αλλαγή για τον Πανελευσινιακό. Γιαννούλης έξω, στη θέση του ο Κωνσταντινίδης.
18:10
Ο Κουμπαρούλης συνεχίζει κανονικά στο δεύτερο μέρος. Όπως φαίνεται στο ημίχρονο βρήκαν λύση με το χέρι του,
18:12
50' Τίποτα το ιδιαίτερο σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
18:14
52' Κόρνερ για την ΑΕΛ από τα αριστερά.
18:14
53' Εκτέλεση του κόρνερ, ο Στεφανίδης πήρε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας της Ελευσίνας έπεσε και μπλόκαρε.
18:16
54' Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε ωραία ενέργεια και ανέβηκε μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ του μπλόκαρε εύκολα ο κίπερ της ΑΕΛ.
18:17
55' Ο Γκούρτσας έκανε το κοντρόλ μέσα στη μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ του πήγε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ελευσίνας.
18:19
57' Ο Μήτσης θα κάνει ένα σουτ, η μπάλα θα πάει πάνω στον Στεφανίδη που φάτσα με το τέρμα θα σουτάρει άουτ.
18:20
Έχει ανεβάσει στροφές η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά. Ψάχνει ένα ακόμα γκολ για να πάρει προβάδισμα για τον τίτλο.
18:21
60' Αραμπατζής και Πλιάγκας έχουν σηκωθεί για ζέσταμα για την ΑΕΛ
18:23
61' Πλιάγκας στη θέση του Καρακατσάνη για την ΑΕΛ. Δουκάκης στη θέση του Ριζογιάννη για την Ελευσίνα.
18:24
62' Ο Σουλελές από καλό σημείο και μόνος στην περιοχή θα κάνει το σουτ, όμως η μπάλα θα φύγει άουτ.
18:28
67' Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και 4-5 λεπτά
18:29
68' Σέντρα του Δουκάκη από καλό σημείο, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα.
18:30
Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της Ελευσίνας σε ένα χέρι του Ρούσση στη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι, όμως ο παίκτης έκανε κίνηση να το μαζέψει. Δύσκολη φάση.
18:31
Σουλελές έξω, στη θέση του ο Ουέλινγκτον για την Ελευσίνα.
18:33
72' Αλλαγή και για την ΑΕΛ. Ο Σαββίδης μέσα, έξω ο Πατινιώτης.
18:36
74' Πιέζει η Ελευσίνα για το 2-2 χωρίς αποτέλεσμα όμως.
18:38
77' Λάθος του Ρούσση, ο Κουσκούνας έφυγε στην αντεπίθεση όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ θα κρατήσει το 2-1.
18:40
77' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελευσίνα να κάνει το 2-1. Καλά σουτ από δυο παίκτες ο Σικαλιάς και τις δυο φορές θα πει όχι.
18:40
79' Κίτρινη κάρτα στον Μακρίδη
18:44
82' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ουέλινγκτον, η μπάλα για λίγο άουτ.
18:44
Φωνάζει ο τεχνικός της ΑΕΛ να βγουν μπροστά οι παίκτες της ΑΕΛ, που έχουν κλειστεί πίσω.
18:47
87' Φάουλ ανάσα για την ΑΕΛ κοντά στην περιοχή της Ελευσίνας.
18:49
88' Ο Σαββίδης πήγε να κάνει ένα σουτ, όμως η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ.
18:49
88' Ο Αραμπατζής θα περάσει στη θέση του Γκούρτσα.
18:50
89' Κόρνερ για την Ελευσίνα!