Αστον Βίλα-Ολυμπιακός 1-0

Οι Νέοι του Ολυμπιακού ηττήθηκαν 1-0 από την Αστον Βίλα και αποκλείστηκαν με ψηλά το κεφάλι από τα ημιτελικά του Next Gen Series.

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να προκριθεί στο Final-4 του NextGen Series, αλλά έκανε μία αξιέπαινη προσπάθεια, κερδίζοντας τις εντυπώσεις.

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν από την Άστον Βίλα με 1-0, αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαν την υπεροχή, μαζί και πέντε κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Σημαντικότερη το δοκάρι του Γκίνο στο 54ο λεπτό.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε στους Αγγλους την πρόκριση πέτυχε στο 12' ο Μπερκ.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στον κόσμο του Ολυμπιακού που βρέθηκε στο γήπεδο και συγκεκριμένα στους περίπου 300 οπαδούς που στήριξαν την προσπάθεια των πιτσιρικάδων και τους χειροκρότησαν στο τέλος.

Γήπεδο: "Villa Park"

Κίτρινες κάρτες: 51' Καράδερς, 80' Γουέμπ, 89' Μπερκ (Άστον Βίλα) - 90+2' Λυκογιάννης (Ολυμπιακός)

Κόκκινες κάρτες: -

Σκόρερ: 12' Μπερκ

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού:

Χουτεσιώτης, Καραγκούνης, Λυκογιάννης, Ρουγκάλας, Λεάντρο, Μ. Σιώπης, Δ. Σιώπης (70' Βέργος), Βουτσιώτης (46' Παπασάββας), Ιωαννίδης, Γκίνο (70' Πασαλίδης), Λύρας (70' Παιδάκης).

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

19:24
Πάνω από 250 φίλοι του Ολυμπιακού κοντά στην ομάδα για τον εκτός έδρας "τελικό" κόντρα στην Άστον Βίλα με φόντο την είσοδο στο φάιναλ-φορ του NextGenSeries. Το ματς αρχίζει στις 21:00 και δεν έχει τηλεοπτική μετάδοση, συνεπώς συντονιστείτε μαζί μας για την λεπτό προς λεπτό ενημέρωση της εξέλιξης του!
19:48
Περίπου μία ώρα απομένει για την έναρξη του αγώνα και έχουμε τις συνθέσεις, πάμε να τις δούμε.
19:50
Ολυμπιακός: Χουτεσιώτης, Καραγκούνης, Λυκογιάννης, Ρουγκάλας, Λεάντρο, Μανώλης Σιώπης, Δημήτρης Σιώπης, Βουτσιώτης, Ιωαννίδης, Γκίνο, Λύρας.
19:51
Η 11άδα του Ολυμπιακού είναι ίδια με αυτή κόντρα στην Άντερλεχτ, εκτός από τη θέση του τερματοφύλακα. Τη θέση του Βλάχου έχει πάρει ο Χουτεσιώτης.
19:53
'Αστον Βίλα: Γουότκινς, Γουέμπ, Κινσέλα, Λίντεν, Ντoνασιάν, Λιούις, Μπάρτον, Κάρουθερς, Ρόμπινσον, Μπάρκ, Γκρίλις.
19:56
Στον πάγκο του Ολυμπιακού είναι οι: Βούρος, Παιδάκης, Παπασάββας, Βλάχος, Σουκιάς, Πασαλίδης, Βέργος.
19:57
Στον πάγκο της Άστον Βίλα: Μπέιτμαν, Γκραντ, Κάλντερ, Κρουκς, Καλίντ, Κάουανς, Ο'Μπράιν.
20:00
Σε λιγότερο από μία ώρα αρχίζει το μεγάλο παιχνίδι για τους μικρούς του Ολυμπιακού! Σε αυτό εδώ το γήπεδο, το "Βίλα Παρκ".
20:08
Μια καλή είδηση για τον Ολυμπιακό. Ο πρώτος σκόρερ της Άστον Βίλα, Μάικλ Ντρέναν με 6 γκολ, δεν θα αγωνιστεί απόψε.
20:18
Οι φίλοι του Ολυμπιακού είναι ήδη στις κερκίδες! Ψυχή δεν υπάρχει στις άλλες θύρες αυτή τη στιγμή, αλλά τα ρεπορτάζ από το νησί κάνουν λόγο για 10.000 φίλους της Βίλα την ώρα του αγώνα. Άλλωστε οι Άγγλοι μπαίνουν στις κερκίδες την τελευταία στιγμή.
20:19
Οι παίκτες της Άστον Βίλα προθερμαίνονται
20:27
Ας δούμε το πανόραμα τις διοργάνωσης. Πρώτα την βαθμολογία των τριών πρώτων ομίλων.
20:28
Η Άστον Βίλα προκρίθηκε από τον 4ο όμιλο, ο Ολυμπιακός από τον 6ο.
20:31

Φάση των "16"

19/02 Αγιαξ - Αστον Βίλα 1-2

20/02 Παρί Σ.Ζ. - Τότεναμ 1-1 (3-4 πεν.)

20:34
Οι δύο ημιτελικοί όσο και ο μεγάλος τελικός θα λάβουν χώρα στη Λίμνη Κόμο (Βόρεια Ιταλία), με τους δύο ημιτελικούς να διεξάγονται 29 Μαρτίου και τον τελικό να προγραμματίζεται για την πρώτη ημέρα του Απρίλη.
20:34
Συνοπτικά οι ημερομηνίες του Final-4 της διοργάνωσης:
Α' Ημιτελικός: Παρασκευή 29 Μαρτίου, 18:30
Β' Ημιτελικός: Παρασκευή 29 Μαρτίου, 21:00
Τελικός: Δευτέρα 1 Απριλίου, 19:00
20:36
Η προθέρμανση των παικτών του Ολυμπιακού. Στο βάθος οι "ερυθρόλευκοι" φίλαθλοι!
20:41
Αποθέωση των φίλων του Ολυμπιακού από Άγγλο στο τουίτερ "Περίπου 250 τρελοί τραγουδούν", αναφέρει χαρακτηριστικά!
20:46
Οι φίλοι του Ολυμπιακού, φωτογραφία που ανέβηκε στο facebook της "ερυθρόλευκης" ΠΑΕ
20:49
Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, πάμε για την έναρξη!
20:50
Θυμίζουμε τις 11άδες:

20:51
Η Άστον Βίλα με την κλασική εμφάνιση, γαλάζια σορτσάκια και βυσσινί φανέλα με γαλάζια μανίκια. Ο Ολυμπιακός με κόκκινες κάλτσες, κόκκινα σορτς και λευκή φανέλα.
20:52
Άρχισε το ματς!
20:56
Τίποτα το ιδιαίτερο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Ισορροπημένο απόλυτα το παιχνίδι στο ξεκίνημα.
21:00
8' Αδύναμο σουτ του Λύρα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει άουτ. Πρώτη τελική στον αγώνα.
21:01
9' Απαντάει στα σουτ η Βίλα με τον Ρόμπινσον. Μπλοκάρει ο Χουτεσιώτης.
21:04
12' Γκολ για την Βίλα με τον Μπερκ
21:05
Ο Μπερκ βρέθηκε αφύλακτος στο κέντρο της άμυνας και με γυριστό σουτ νίκησε τον Χουτεσιώτη.
21:08
O Ολυμπιακός πλήρωσε την πρώτη αδράνεια στην άμυνά του, αλλά φυσικά χρόνος υπάρχει. Θυμίζουμε ότι το ματς είναι νοκ-άουτ.
21:12
Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο. Παιχνίδι κέντρου χωρίς φάσεις, πέρα από τη μία και μοναδική στο 12' που κατέληξε σε γκολ για τους Άγγλους.
21:14
Μια συγκινητική στιγμή στο 19ο λεπτό, Όλοι οι φίλοι της Βίλα σηκώθηκαν όρθιοι και χειροκρότησαν ως μήνυμα συμπαράστασης για τον Πετρόφ που παλεύει με την λευχαιμία. Αυτό συμβαίνει σε κάθε εντός έδρας μας στο Βίλα Παρκ. Το 19ο λεπτό έχει επιλεχθεί λόγω του συγκεκριμένου αριθμού που φορούσε ο Πετρόφ.
21:15
Φάουλ για τον Ολυμπιακό λίγο έξω από την περιοχή, στο 24'...
21:15
Ο Γκίνο γέμισε στο φάουλ, αλλά ο Γουότκινς μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
21:18
Συνεχίζουν να ακούγονται μόνο οι φίλοι του Ολυμπιακού.
21:19
28' Φοβερή απόκρουση του Χουτεσιώτη σε σουτ του Μπάρτον μέσα από την περιοχή.
21:23
31' Αδύναμο σουτ του Δ. Σιώπη, μπλοκάρει εύκολα ο Γουότκινς.
21:24
32' Ο Ρόμπινσον σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.
21:26
Μονομαχία από το σημερινό παιχνίδι
21:27
35' Μεγάλη ευκαιρία με τον Δημήτρη Σιώπη! Σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά ο πορτιέρο της Βίλα πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει.
21:28
Η 11άδα του Ολυμπιακού
21:31
Πιέζει ο Ολυμπιακός για την ισοφάριση, θυμίζουμε για άλλη μία φορά ότι ο αγώνας είναι νοκ-άουτ.
21:37
Μπήκαμε στις... άγνωστες καθυστερήσεις. Δεν υπάρχουν καρτέλες στην μετάδοση που γίνεται με μονοκάμερο.
21:40
Τέλος στο ημίχρονο, η Άστον Βίλα προηγείται του Ολυμπιακού με 1-0.
21:53

21:54

21:56
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
21:58
47' Ο Ιωαννίδης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή αλλά σούταρε πάρα πολύ ψηλά άουτ.
21:59
48' Τρομερή ευκαιρία με τον Ιωαννίδη, από δύσκολη θέση μέσα στην περιοχή σουτάρει και η μπάλα μόλις άουτ!
22:00
Πολύ δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στην επανάληψη!
22:01
Φάουλ κερδίζει ο Ολυμπιακός, πλάγια δεξιά, όλοι οι ψηλοί στην περιοχή της Βίλα. Στο 50'.
22:02
50' Λυκογιάννης το φάουλ, κεφαλιά του Λεάντρο και άουτ.
22:03
52' Κίτρινη στο Καράδερς για θέατρο.
22:05
Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!
22:05
54' Ο Γκίνο σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και χτυπάει στο αριστερό δοκάρι!
22:08
Έχουμε αλλαγή, ο Παπασάββας πήρε τη θέση του Βουτσιώτη.
22:08
Μονότερμα ο Ολυμπιακός στην επανάληψη, έχει δοκάρι και μια μεγάλη ευκαιρία του Ιωαννίδη
22:11
60' Ο Μανώλης ο Σιώπης σουτάρει από μακρυά δεν απειλεί τον Γουότκινς. Η μπάλα ψηλά άουτ.
22:14
Χαμένο τετ-α-τετ του Γκίνο!!
22:14
Νέα ευκαιρία, μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.. Στο 63'.
22:15
Δοκάρι για την Βίλα!
22:16
64' Παραλίγο να πληρώσει τον "άγραφο" νόμο ο Ολυμπιακός! Ο Γκρίλις το συρτό σουτ μέσα στην περιοχή, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι.
22:20
Υπάρχει μια κόπωση στα τελευταία λεπτά στους παίκτες του Ολυμπιακού. Έχουν χάσει το κέντρο.
22:25
73' Κεφαλιά Γκρίλις από κοντά, εντυπωσιακή επέμβαση από τον Χουτεσιώτη!
22:29
Ανεβαίνει ξανά ο Ολυμπιακός μετά τις αλλαγές!
22:29
Κόρνερ στο 79' για τον Ολυμπιακό
22:30
Μπλοκάρει ο σταθερός Γουότκινς. Αλάνθαστος στις εξόδους του.
22:31
80' Κίτρινη στον Γουέμπ
22:34
«Θρύλε μπορείς, μπορείς να προκριθείς» συνεχίζει να φωνάζει ο κόσμος του Ολυμπιακού
22:35
 Ο Ολυμπιακός μένει πολύ ψηλά με κίνδυνο να βρεθεί εκτεθειμένος πίσω. Αλλά δεν έχει άλλη επιλογή, φτάσαμε στο 85'!
22:39
Σουκιάς στο γήπεδο, τελευταία αλλαγή στο 88'
22:40
Φάουλ για τον Ολυμπιακό λίγο κάτω από τη σέντρα, όλοι μπροστά στο 90'!
22:41
Απευθείας από τον Λεάντρο από τόσο μακρυά, διώχνει σε κόρνερ ο Γουότκινς!