Ολυμπιακός K17 - ΠΑΣ Γιάννινα K17 4-0

Δύο τρομερά γκολ του Κωνσταντίνου Κηπουρού σημάδεψαν τον πρώτο ημιτελικό της Super League Κ17, όπου ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, η οποία διεξάγεται στο Αγρίνιο.

Ο ημιτελικός άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Κηπουρός εκτέλεσε φάουλ από αριστερά προς το πρώτο δοκάρι και ο Δημήτρης Νικολάου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη είχαν την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν αποφάσιζαν να σουτάρουν ή να σιγουρέψουν την τελική τους πάσα, με συνέπεια ο ΠΑΣ Γιάννινα να μην απειληθεί ιδιαίτερα.

Όλα αυτά μέχρι το 38ο λεπτό, όταν ο Κηπουρός θέλησε να ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες του προπονητή του, κοινώς να σουτάρει από μακριά και εν τέλει να δικαιωθεί, αφού η μπάλα καρφώθηκε στο παραθυράκι του Γιώργου Παπαϊωάννου.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ανάλογη με εκείνη του πρώτου, αφενός επειδή ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και αφετέρου γιατί επιτέθηκε κατά βάση από την αριστερή πτέρυγα, δημιουργώντας αρκετά ρήγματα.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν αναμφίβολα ο Κηπουρός, ο οποίος ξανασκόραρε στο 75ο λεπτό με έναν ακόμα "κεραυνό" που πήρε φάλτσα και ύψος, προτού προσγειωθεί στο οριζόντιο δοκάρι και τα δίχτυα του Παπαϊωάννου, ενώ ο Φώτης Τσιλίκης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με κοντινή προσπάθεια στο 82ο λεπτό.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Γαβαλάς, Μπέτσας, Φουάσης, Νικολάου, Ρέτσος, Χρήστου, Βάρκας (65' Τζουμάκης), Λάμπρου (69' Κολτσίδας), Τσιλίκης (83' Δερμιτζάκης), Κηπουρός (78' Ξενιτίδης), Κουγιός (57' Κιρτζιαλίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αγγελής): Παπαϊωάννου, Ν. Ψάρρας (67' Τριάντος), Κιτσάκης, Γεωργούλας, Ντίνης, Μούτσιος, Η. Ψάρρας (87' Γιώτης), Μασούρας, Μπαμπούλιας (34' Μπισελάς, 79' Μαλισόβας), Ζιώγας (83' Δρόσος), Μαλάμος.

Καλωσήρθατε στο live του πρώτου ημιτελικού της Super League Κ17 μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΣ Γιάννινα.
16:44
Η διοργάνωση διεξάγεται στο Αγρίνιο.
16:45
Ο νικητής θα αντιμετωπίσει είτε τον ΠΑΟΚ είτε τον Αστέρα Τρίπολης στον τελικό.
17:02
Μία όμορφη στιγμή πριν από τη σέντρα: οι παίκτες του ΠΑΣ πήγαν στον πάγκο του Ολυμπιακού για να ανταλλάξουν χειραψίες και να βγάλουν αναμνηστικές φωτογραφίες με τους αντιπάλους.
17:04
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0
17:05
4ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Κηπουρού από αριστερά, ο Νικολάου παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ανοίγει το σκορ.
17:07
Ο Νικολάου είναι ο βασικός του Ολυμπιακού με τις λιγότερες συμμετοχές εφέτος, ωστόσο κατάφερε να βρει δίχτυα.
17:12
Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή και προσπαθεί να επιτεθεί από αριστερά.
17:13
Ο Δημήτρης Μαυρογενίδης ζητά από τους Μπέτσα και Φουάση να προωθούνται στις πτέρυγες.
17:14
Ο Χρήστος Αγγελής, από την πλευρά του, ζητά από τους παίκτες του να μην κάνουν αβίαστα λάθη και να παίζουν με πιο καθαρό μυαλό.
17:17
16ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Κηπουρού από αριστερά, ο Ρέτσος παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.
17:22
Γεμίσματα: 2/8-0/1
17:27
27ο λεπτό: Σόλο του Λάμπρου, ο οποίος κάνει και το διαγώνιο σουτ, ο Παπαϊωάννου μπλοκάρει.
17:29
30ό λεπτό: Kόρνερ για τον ΠΑΣ, ευκαιρία να απειλήσει.
17:30
30ό λεπτό: Κόρνερ του Μαλάμου, ο Mασούρας κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι και στέλνει την μπάλα άουτ. Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα των Ιωαννίνων.
17:32
Ο Αγγελής ετοιμάζει ήδη την πρώτη του αλλαγή.
17:33
34ο λεπτό: O Mπισέλας στη θέση του Μπαμπούλια.
17:38
Ο Μαυρογενίδης έχει παράπονα από τους παίκτες του στην τελική πάσα, ενώ τους ζητά να επιχειρούν σουτ από το ύψος της περιοχής.
17:38
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0
17:40
38ο λεπτό: Εκπληκτικό μακρινό σουτ του Κηπουρού, η μπάλα στο παραθυράκι του Παπαϊωάννου! Πραγματικά υπέροχο γκολ, που θα ζήλευε και παίκτης της ανδρικής ομάδας.
17:41
41ο λεπτό: Αδύναμο σουτ του Βάρκα από πλεονεκτική θέση, ο Παπαϊωάννου δεν ανησυχεί.
17:42
Ηλιοφάνεια τώρα στο Αγρίνιο.
17:45
45ο λεπτό: Δυνατό, μακρινό σουτ του Κουγιού, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
17:45
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
17:46
Ημίχρονο: Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0
17:47
Οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρογενίδη έχουν βάλει τις βάσεις για την πρόκριση στον τελικό της Super League Κ17.
17:49
Ο Ολυμπιακός είχε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων και δίκαια προηγείται, αφού συν τοις άλλοις ο ΠΑΣ κατέγραψε ελάχιστες επισκέψεις στα "ερυθρόλευκα" καρέ.
18:02
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
18:04
48ο λεπτό: Kίτρινη στον Ντίνη.
18:08
Ίδια η εικόνα και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου: ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή και πατά συνεχώς περιοχή.
18:14
57ο λεπτό: O Κιρτζιαλίδης στη θέση του Κουγιού.
18:14
Φάουλ: 6-4
18:15
58ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Κιρτζιαλίδη, ο Βάρκας παίρνει την κεφαλιά προς τα πίσω και στέλνει την μπάλα άουτ.
18:18
Περίπου 700 άτομα βρίσκονται στις εξέδρες, γεγονός που μαρτυρά ότι ο κόσμος του Αγρινίου στηρίζει τις προσπάθειες των εκκολαπτόμενων άσων.
18:22
65ο λεπτό: O Tζουμάκης στη θέση του Βάρκα.
18:23
Ο Γιώργος Χριστοβασίλης βρίσκεται στις εξέδρες.
18:24
67ο λεπτό: Ο Τριάντος στη θέση του Ν. Ψάρρα.
18:24
67ο λεπτό: Σέντρα-σουτ του Κιρτζιαλίδη, ουδείς στην πορεία της μπάλας.
18:25
69ο λεπτό: O Koλτσίδας στη θέση του Λάμπρου.
18:26
Πιέζει ψηλά ο ΠΑΣ Γιάννινα.
18:27
Οι "ερυθρόλευκοι", πάντως, κυκλοφορούν εξαιρετικά την μπάλα.
18:27
70ό λεπτό: Σουτ του Τσιλίκη εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
18:28
Τελικές: 11-1
Προς την εστία: 5-0
18:28
Η αποστολή του ΠΑΟΚ έχει αφιχθεί και παρακολουθεί τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιτελικού.
18:30
Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επιτίθεται κατά βάση από αριστερά.
18:30
Ξαναρχίζει η βροχή στο Αγρίνιο.
18:31
74ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Μασούρα, στην αγκαλιά του Γαβαλά.
18:32
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 3-0
18:32
75ο λεπτό: Ο Κηπουρός εκτελεί και πάλι τον Παπαϊωάννου με νέο τρομερό σουτ!
18:33
Με διαφορά το πρόσωπο του αγώνα.
18:34
Συντονιστείτε στο Contra.gr για να δείτε σε videos τα τρομερά γκολ του Κηπουρού μόλις ολοκληρωθεί το ματς.
18:34
Η μπάλα πήρε πολύ ύψος και φάλτσα, προτού προσγειωθεί στο οριζόντιο δοκάρι και εν τέλει τα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Παπαϊωάννου.
18:35
78ο λεπτό: Ο Ξενιτίδης στη θέση του Κηπουρού.
18:36
79ο λεπτό: O Mαλισόβας στη θέση του Μπισελά.
18:36
Καταρρακτώδης η βροχή στο Αγρίνιο, δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.
18:39
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 4-0
18:41
82ο λεπτό: Ο Ξενιτίδης κάνει το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Τσιλίκη, ο οποίος δεν δυσκολεύεται να διευρύνει το προβάδισμα του Ολυμπιακού.