ΠΑΟΚ K17- Αστέρας Τρίπολης K17 2-0

Τα αμυντικά λάθη του Αστέρα Τρίπολης δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτα από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές με τον Κωνσταντίνο Χατζηδίμπα, επικράτησε 2-0 στο γήπεδο του Παναιτωλικού και προκρίθηκε στον τελικό της Super League Κ17 (30/5, 18:00), όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Εν αντιθέσει με τον πρώτο ημιτελικό μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΣ Γιάννινα, ο δεύτερος ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικός, αφού η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, χωρίς να λείψουν οι δυνατές μονομαχίες και οι κίτρινες κάρτες.

Αδύναμος κρίκος του πρώτου ημιχρόνου ήταν τα λάθη στην άμυνα του Αστέρα και ιδίως εκείνα του τερματοφύλακα Κωνσταντίνου Καπετάνου, ο οποίος σε δύο περιπτώσεις καθυστέρησε χαρακτηριστικά να απομακρύνει την μπάλα από τα καρέ του.

Το ρολόι σημάδευε το 27ο λεπτό, όταν ο Καπετάνος κλήθηκε για ακόμα μία φορά να διώξει, μόνο που αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε, καθώς η μπάλα βρήκε στο σώμα του Κωνσταντίνου Χατζηδίμπα και πήρε πορεία προς τα δίχτυα.

Ο Αστέρας, πάντως, αντέδρασε και προσπάθησε να ισοφαρίσει άμεσα, αλλά ούτε ο... Σταύρος Χαραλαμπίδης (λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ) ούτε ο Άγγελος Ζήσης, ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Δημήτρη Παπαγεωργίου, μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

H αποβολή του Άγγελου Ζήση στο 64ο λεπτό και το νέο λάθος του Καπετάνου στο 68ο έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ, δεδομένου ότι ο Χατζηδίμπας, έπειτα από ασίστ του Αλέξανδρου Κουτούση, ευνοήθηκε και πάλι από την γκάφα του αντίπαλου τερματοφύλακα για να διπλασιάσει το προβάδισμα του "δικεφάλου".

Οι παίκτες του Αλέξη Τασούλη έχασαν μερικές καλές ευκαιρίες για τρίτο γκολ στα τελευταία λεπτά, τελικά ο Φώτης Κωνσταντίνου παραβίασε την εστία του Αστέρα, ωστόσο βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, με συνέπεια το 2-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.

ΠΑΟΚ (Τασούλης): Σιαμπάνης, Παπαθανασίου, Χαραλαμπίδης (46' Αργυρίου), Λιάπτσης, Πασπαλάς (63' Δημητρίου), Κυριλλίδης, Κουτούσης (69' Καπρέτσος), Κλιγγόπουλος, Κωνσταντίνου, Χατζηδίμπας (71' Νουκάρης), Ματθαίου (58' Ευθυμίου).

Αστέρας Τρίπολης (Μπιντεβής): Καπετάνος, Τσέκος, Βουτσελάς (75' Γ. Ζήσης), Α. Ζήσης, Γκίτσης (82' Γεωργόπουλος), Κοντογιαννόπουλος, Καραμήτος, Νάτσης (72' Γλέζος), Δ. Παπαγεωργίου, Τσιώλης, Κυριακόπουλος (69' Ι. Παπαγεωργίου).

Καλωσήρθατε στο live του δεύτερου ημιτελικού της Super League Κ17 μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Αστέρα Τρίπολης.
19:54
Νωρίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης.
19:57
Παίκτες και διαιτητές στον αγωνιστικό χώρο.
20:02
Το ματς διεξάγεται υπό καλές συνθήκες, αφού η βροχή έχει σταματήσει.
20:02
Ο κόσμος στις εξέδρες έχει αυξηθεί συγκριτικά με το ματς μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΠΑΣ.
20:03
Γρήγορος ο ρυθμός στο ξεκίνημα.
20:09
Οι δυνατές μονομαχίες δεν λείπουν.
20:15
15ο λεπτό: O Mατθαίου παίρνει τις κόντρες, αλλά το σουτ του είναι πολύ αδύναμο και ο Καπετάνος μπλοκάρει.
20:21
20ό λεπτό: O Kαπετάνος καθυστερεί χαρακτηριστικά για δεύτερη φορά να απομακρύνει την μπάλα, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν το εκμεταλλεύεται.
20:25
Το συγκεκριμένο ματς είναι πολύ πιο ανταγωνιστικό από το προηγούμενο.
20:27
27o λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Κουτούση, ο Καπετάνος μπλοκάρει.
20:27
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 1-0
20:29
27ο λεπτό: O Kαπετάνος καθυστερεί ξανά, απομακρύνει νωχελικά, η μπάλα βρίσκει στο σώμα του Χατζηδίμπα και καταλήγει στα δίχτυα του Αστέρα.
20:29
Τρίτη και φαρμακερή για τον γκολκίπερ του Αστέρα.
20:30
30ό λεπτό: O Xαραλαμπίδης γυρίζει άτσαλα τη στιγμή που πέφτει, ο Σιαμπάνης αποκρούει σωτήρια και αποσοβεί το αυτογκόλ.
20:31
30ό λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ του Παπαγεωργίου, ο Ζήσης παίρνει την καρφωτή κεφαλιά, ο Σιαμπάνης βρίσκει την μπάλα, η οποία τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.
20:31
Τελικές: 3-5
20:32
31ο λεπτό: Nέο κόρνερ του Παπαγεωργίου από δεξιά, ο Τσέκος παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σιαμπάνη.
20:34
33ο λεπτό: Eπιρρεπής στα λάθη ο Αστέρας, αυτή τη φορά ο Καπετάνος σταματά το δυνατό πλασέ του Ματθαίου από πλάγια θέση.
20:35
35ο λεπτό: Kίτρινη στον Τσιώλη.
20:42
42ο λεπτό: Kίτρινη στον Χατζηδίμπα για θέατρο.
20:43
43ο λεπτό: Nέο λάθος στην άμυνα του Αστέρα, ο Χατζηδίμπας και ο Κουτούσης δεν το εκμεταλλεύονται.
20:44
Ο αγωνιστικός χώρος έχει μαζέψει νερό από τις συνεχείς βροχοπτώσεις, αλλά βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση.
21:02
46ο λεπτό: Ο Αργυρίου στη θέση του Χαραλαμπίδη.
21:02
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
21:11
Tίποτα αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.
21:15
58o λεπτό: O Eυθυμίου στη θέση του Ματθαίου.
21:16
59o λεπτό: Kίτρινη στον Βουτσελά.
21:18
61o λεπτό: Mακρινό και πολύ άστοχο σουτ του Βουτσελά.
21:20
63ο λεπτό: O Δημητρίου στη θέση του Πασπαλά.
21:21
64ο λεπτό: Ο Ζήσης αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη.
21:25
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Αστέρας 2-0
21:26
67ο λεπτό: Νέο λάθος διώξιμο του Καπετάνου, ο Κουτούσης αποφεύγει τον Γκίτση και δίνει στον Χατζηδίμπα, ο οποίος διπλασιάζει τα γκολ του.
21:26
69ο λεπτό: Ο Καπρέτσος στη θέση του Κουτούση.
21:27
69ο λεπτό: Ο Ι. Παπαγεωργίου στη θέση του Κυριακόπουλου.
21:28
71ο λεπτό: O Noυκάρης στη θέση του Χατζηδίμπα.
21:29
72ο λεπτό: O Γλέζος στη θέση του Νάτση.
21:32
75o λεπτό: O Γ. Ζήσης στη θέση του Βουτσελά.
21:37
80ό λεπτό: Kίτρινη στον Γ. Ζήση.
21:38
82ο λεπτό: O Γεωργόπουλος στη θέση του Γκίτση.
21:39
Το ματς μεταξύ άλλων παρακολούθησαν οι Δημήτρης Μαυρογενίδης (τεχνικός Ολυμπιακού Κ17) και Γρηγόρης Γεωργάτος (γενικός αρχηγός των "ερυθρόλευκων" ακαδημιών).
21:39
83ο λεπτό: Kίτρινη στον Αργυρίου.
21:43
86ο λεπτό: Kίτρινη στον Παπαγεωργίου.
21:44
Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, ο ΠΑΟΚ θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Σαββάτου (30/5).
21:46
89ο λεπτό: O Eυθυμίου χάνει καλή ευκαιρία για το 3-0.
21:47
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
21:50
92ο λεπτό: O Kωνσταντίνου παραβιάζει την εστία του Αστέρα, έπειτα από προσπάθεια του Καπρέτσου, αλλά δεν χρίζεται σκόρερ επειδή καταλογίζεται σε θέση οφσάιντ. Σωστή η απόφαση του βοηθού.