3ος γύρος: Γκολ για Μόρα, Χριστοδουλόπουλο, θρίαμβος για Λάτσιο

Ο Βαγγέλης Μόρας και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος συνεισέφεραν με ένα γκολ στη νίκη της Βερόνα με 3-0 απέναντι στην Κρεμονέζε για τον 3ο γύρο του Coppa Italia. Άνετη επικράτηση για Λάτσιο.

Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε το ντεμπούτο του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου με τη φανέλα της Βερόνα σε επίσημες διοργανώσεις. Ο διεθνής μέσος βρήκε δίχτυα στο 67ο λεπτό της αναμέτρηση με την Κρεμονέζε και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 που στέλνει την Ελλάς στον 4ο γύρο του κυπέλλου Ιταλίας. Έξι λεπτά νωρίτερα, ο Βαγγέλης Μόρας είχε χριστεί κι αυτός σκόρερ, ενώ το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων είχε σημειώσει ο μόνιμος σκόρερ τους, Λούκα Τόνι.

Ευχάριστη βραδιά για τη Λάτσιο, η οποία έκανε επίδειξη δύναμης στο "Ολίμπικο" με αντίπαλο την Μπασάνο Βίρτους και με το τελικό 7-0 προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Δύο γκολ για τον Μπαλντέ Κεϊτά, ένα για τους Στέφαν ντε Φράι, Μάρκο Παρόλο και Ντούσαν Μπάστα στο ντεμπούτο τους με την ομάδα του Στεφάνο Πιόλι.

Ο απίστευτος Αντόνιο ντι Νατάλε, σε ηλικία 36 ετών, σημείωσε και τα πέντε τέρματα της Ουντινέζε στο 5-1 επί της Τερνάνα, στο πρώτο παιχνίδι του στη σεζόν, λίγους μήνες μετά από το χατ τρικ στο τελευταίο παιχνίδι της... καριέρας του, όπως είχε ανακοινώσει τον Μάιο προτού αλλάξει γνώμη.

# Ο Γιάννης Φετφατζίδης έμεινε εκτός αποστολής στην εκτός έδρας νίκη της Τζένοα επί της Βίρτους Λαντσιάνο με 1-0.

# Ο Σάββας Γκέντσογλου έμεινε εκτός αποστολής στον θρίαμβο της Σαμπντόρια με 4-1 επί της Κόμο στο "Μαράσι".

# Εκτός αποστολής έμεινε ο Βαγγέλης Μπαλασάκης στην εκτός έδρας ήττα της Λατίνα με 1-0 από την Μπρέσια.