Φάση των "16": Άνετη πρόκριση της Ρόμα

Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης μπορεί να μην αγωνίστηκε ούτε λεπτό, ωστόσο η Ρόμα επικράτησε 3-0 της Αταλάντα και προκρίθηκε άνετα στην προημιτελική φάση του Coppa Italia.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 21ο λεπτό, αφού ο Αντρέα Κονσίλι δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει το δυνατό σουτ του Μίραλεμ Πιάνιτς, ενώ στο 31ο ο Πάμπλο Οσβάλντο εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια των Κρίστιαν Ραϊμόντι και Κονσίλι, διπλασιάζοντας τα τέρματα των "τζιαλορόσι".

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ματία Ντέστρο εκμεταλλεύθηκε μία πολύ έξυπνη μπαλιά του Πιάνιτς και με πλασέ έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή. Η ομάδα του Ζντένεκ Ζέμαν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, καθώς στο 55' ο Οσβάλντο έδωσε αγκωνιά σε αντίπαλό του και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.