Φάση των 16: Κέρδισε πρόκριση, έχασε παίκτες η Γιουβέντους

"Πύρρειος" αποδείχθηκε η νίκη της Γιουβέντους επί της Κάλιαρι για τη φάση των 16 του Coppa Italia στην επιστροφή του Αντόνιο Κόντε στο Τορίνο, αφού η πρόκριση συνοδεύθηκε από 2 τραυματισμούς.

Η περσινή φιναλίστ είχε για πρώτη φορά φέτος τον προπονητή της σε εντός έδρας παιχνίδι, μετά την επάνοδο του πρώην αρχηγού της στη νίκη πρωταθλήματος επί της Παλέρμο στη Σικελία. Η έτερη ομάδα της νότιας περιφέρειας της Ιταλίας δεν προέβαλε σθεναρή αντίσταση, ωστόσο οι "μπιανκονέρι" βρήκαν σοβαρό αντίπαλο στο πρόσωπο της... τύχης.

Στο 16ο λεπτό ο Αρτούρο Βιδάλ και στο 44ο ο Νίκλας Μπέντνερ αντικαταστάθηκαν λόγω τραυματισμών και ο Κόντε έπρεπε να βρει άμεσες λύσεις. Οι Κουάντουο Ασαμόα και Αλεσάντρο Μάτρι πέρασαν στον αγώνα και στο 57ο λεπτό ο Σεμπαστιάν Τζιοβίνκο εκμεταλλεύθηκε λάθος των φιλοξενουμένων, γράφοντας το 1-0. Παρά τις ευκαιρίες που έχασαν στη συνέχεια, οι παίκτες της "γηραιάς κυρίας" δεν κατάφεραν να σημειώσουν νέο γκολ που θα διασφάλιζε την πρόκριση, αλλά κράτησαν το εύθραυστο 1-0 και πλέον περιμένουν το νικητή του Μίλαν - Ρετζίνα.

# Ο Σωτήρης Νίνης αγωνίστηκε μετά από καιρό ως βασικός με τη φανέλα της Πάρμα, αλλά η ομάδα του Ρομπέρντο Ντοναντόνι αποκλείστηκε από την Κατάνια στη διαδικασία των πέναλτι στο "Ένιο Ταρντίνι". Ο Έλληνας διεθνής μέσος ευστόχησε στο 4ο πέναλτι των "παρμέντσι", αλλά δεν ήταν αρκετό.