Φάση των 16: Με Τοροσίδη η πρόκριση της Ρόμα, νοκ άουτ η Ίντερ

Ο Βασίλης Τοροσίδης συνδύασε με γκολ την παρουσία του στο αρχικό σχήμα του αγώνα με την Σαμπντόρια και χάρισε στην Ρόμα την πρόκριση (1-0) στην προημιτελική φάση του Coppa Italia. Με το ίδιο σκορ η Ουντινέζε έθεσε νοκ άουτ την Ίντερ.

Έξι λεπτά χρειάστηκε ο Βασίλης Τοροσίδης για να ανοίξει το σκορ επί της Σαμπντόρια, μετά από σέντρα του Ντοντό και ανεπιτυχή προσπάθεια του Ματία Ντέστρο να νικήσει τον Βιντσέντο Φιορίλο, χαρίζοντας στην Ρόμα την πρόκριση στους "8" του ιταλικού Κυπέλλου.

Η προερχόμενη από τη βαριά ήττα στο ντέρμπι του Τορίνο Ρόμα παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Γιουβέντους.

Κορυφαίος της ομάδας του Ρούντι Γκαρσιά ήταν ο Ράτζα Ναϊνγκολάν, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του (αγωνίζεται ως δανεικός από την Κάλιαρι), ενώ ο Φλορίλο με τις επεμβάσεις του κράτησε μέχρι τέλους στο κόλπο τους φιλοξενούμενους.

Η παράδοση, πάντως, που ήθελε την Ρόμα να κερδίζει την Σαμπντόρια στο Coppa Italia (έξι νίκες και μία ήττα μέχρι σήμερα) συνεχίστηκε και αξίζει να σημειωθεί ότι η μοναδική επιτυχία του συλλόγου της Γένοβας καταγράφηκε τον Σεπτέμβριο του 1959.

Ρόμα (4-3-3): Σκορούπσκι, Τοροσίδης, Μπουρντίσο, Καστάν, Ντοντό (92' Μπενατιά), Ναϊνγκολάν (69' Στρότμαν), Ντε Ρόσι, Ταντέι, Φλορέντζι (76' Ζερβίνιο), Ντέστρο, Λιάγιτς.

Σαμπντόρια (4-2-3-1): Φλορίλο, Ροντρίγκες, Φορνάζιερ, Σάλαμον, Καστελίνι, Ομπιάνγκ, Μαρέσκα (80' Γκέντσογλου), Μπιάρνασον (90' Γκαβάτσι), Σανσόνε, Βσόλεκ, Πότσι (60' Πετάνια).

Με γκολ του Μαϊκοσουέλ στο 32ο λεπτό, η Ουντινέζε επικράτησε 1-0 της Ίντερ στο "Φρίουλι" και πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μίλαν-Σπέτσια.

Η ομάδα του Φραντσέσκο Γκουιντολίν ήταν πιο ορεξάτη στο πρώτο ημίωρο και δίκαια προηγήθηκε με εξ επαφής προσπάθεια του Βραζιλιάνου έπειτα από γύρισμα του Νικολάς Λόπες. Στη συνέχεια οι "νερατζούρι" έγιναν επικίνδυνοι, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Οι παίκτες της Ίντερ ζήτησαν πέναλτι στο 61ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σίλβαν Βίντμερ, ωστόσο η συνολική παρουσία τους ήταν πολύ μέτρια (εκτέθηκαν πολύ στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων) και ο αποκλεισμός ήρθε δίκαια.

Ουντινέζε (3-5-1-1): Κέλαβα, Βίντμερ, Σίλβα, Ντομίτσι, Ντανίλο, Ερτό, Μπάντου, Πίντζι, Λόπες (76' Περέιρα), Μαϊκοσουέλ (89' Φερνάντες), Άλαν.

Ίντερ (3-5-1-1): Καρίσο, Σανέτι (60' Άλβαρες), Ναγκατόμο, Καμπανιάρο, Σάμουελ, Αντρεόλι, Γκουαρίν, Κουζμάνοβιτς, Μιλίτο, Κόβατσιτς (81' Μπότα), Μουντινγκαγί (46' Παλάσιο).

# Ο Σάββας Γκέντσογλου αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Ρόμα.

# Η Ίντερ απέτυχε να προκριθεί στην προημιτελική φάση για πρώτη φορά από τη σεζόν 2002-03.

Τα αποτελέσματα της φάσης των "16"

Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2013

21:45 Γιουβέντους - Αβελίνο 3-0

(7' Τζιοβίνκο, 16' Κάσερες, 34' Κουαλιαρέλα)

Δ. Νάπολι ή Αταλάντα - Λάτσιο ή Πάρμα

* Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 22 Ιανουαρίου 2014.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

1. Νικητής Α - Νικητής Β

2. Νικητής Γ - Νικητής Δ

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου και οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου 2014.