Φάση των 16: Η Νάπολι "εκτέλεσε" Ουντινέζε και... Κονέ (VIDEO)

O Παναγιώτης Κονέ ισοφάρισε 2-2 με τρομερό βολ-πλανέ στο 104ο λεπτό της παράτασης κι έστειλε το ματς του "Σαν Πάολο" στα πέναλτι, αλλά η Νάπολι ήταν πιο ψύχραιμη και με σκορ 5-4 στη διαδικασία λύγισε την Ουντινέζε, παίρνοντας το τελευταίο εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Coppa Italia.

Ένα χαμένο πέναλτι του Ντρις Μέρτενς στο 4ο λεπτό κι ένα δοκάρι του Βάλτερ Γκάργκανο στο 36ο ήταν οι σημαντικότερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, όπου η Νάπολι ήταν ανώτερη από την Ουντινέζε, στον πάγκο της οποίας βρίσκονταν οι Ορέστης Καρνέζης και Παναγιώτης Κονέ (ο μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο 73').

Αρκετές συγκινήσεις επεφύλασσε το δεύτερο ημίχρονο, αρχής γενομένης από ένα μακρινό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες στο 47' και μία προσπάθεια του Μάρεκ Χάμσικ από διαγώνια θέση, προτού οι "φριουλάνι" πάρουν τα ηνία και προηγηθούν με τον Σιρίλ Τερεό, έπειτα από αντεπίθεση στο 58'.

Το τρίλεπτο 65'-68' ανήκε στην Νάπολι, καθώς ο Ζορζίνιο ισοφάρισε με πέναλτι και ο Σίλβαν Βίντμερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Ντρις Μέρτενς, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Ουντινέζε έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ροντρίγκο Αγκίρε, αλλά ο Χάμσικ ήταν εκείνος που έμελλε να σκοράρει πρώτος (στο 101'). Η απάντηση του Κονέ ήταν άμεση και αποστομωτική, ενώ ο ίδιος παίκτης επιχείρησε την ανατροπή με μακρινό σουτ στο 118', που σταμάτησε ο Αντουχάρ.

Στα πέναλτι, ο Κονέ ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το 2-3 στη διαδικασία, αλλά ο Άλαν δεν κατάφερε να νικήσει τον Αντουχάρ στην τελευταία εκτέλεση, ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν ευστόχησε και η Νάπολι προκρίθηκε με 5-4 και τελικό σκορ 7-6.

Νάπολι (4-2-3-1): Αντουχάρ, Μπρίτος, Ενρίκε, Στρίνιτς, Μέστο, Γκάργκανο (72' Ντε Γκουζμάν), Χάμσικ, Ζορζίνιο, Σαπάτα (111' Σαπάτα), Μέρτενς, Γκαμπιαντίνι (84' Καγεχόν).

Ουντινέζε (3-5-1-1): Σκούφετ, Πασκουάλε, Ντανίλο, Ορτό, Βίντμερ, Άλαν, Γκάμπριελ Σίλβα, Χάλμπεργκ (75' Γκιγέρμε), Μπρούνο Φερνάντες, Ζααντί (73' Κονέ), Τερεό (73' Αγκίρε).