Ρόμα - Γιουβέντους 1-0

Το τέρμα του Ζερβίνιο στο 79ο λεπτό έδωσε στη Ρόμα την εκδίκηση που έψαχνε απέναντι στη Γιουβεντους μετά από την ήττα στο ντέρμπι κορυφής της Serie A. Οι "τζιαλορόσι" επικράτησαν με 1-0 και προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του Coppa Italia.

Το πάθος, η ένταση, η τακτική του αγώνα πρωταθλήματος δεν έλειπαν. Η "γηραιά κυρία", όμως, παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές, οπότε έλειπε η ποιότητα που την είχε οδηγήσει σε αυτό το 3-0. Στο "Ολίμπικο" των 55.000 θεατών, οι "τζιαλορόσι" βρήκαν έναν 12ο παίκτη που τους έδωσε ώθηση και τουλάχιστον για ένα ημίχρονο είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.

Δίχως ουσία. Η απουσία του Μίραλεμ Πιάνιτς από το αρχικό σχήμα και η παρουσία του δυναμικού άλλα άτεχνου Ρατζά Ναϊνγκολάν προκάλεσε δημιουργικά προβλήματα στους γηπεδούχους. Οι "μπιανκονέρι" δεν είχαν παραταχθεί στη ρωμαϊκή αρένα για να επιβάλουν τον ρυθμό τους και η κατοχή της μπάλας πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο ημίχρονο ο Αντόνιο Κόντε έκανε αλλαγή στόπερ (Άντζελο Ογκμπόνα στη θέση του Τζιόρτζιο Κιελίνι) η οποία δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα. Κάποια στιγμιαία κυριαρχία των φιλοξενουμένων δεν έφερνε αποτέλεσμα και τα μακρινά σουτ ήταν ο μοναδικός τρόπος έκφρασης της Γιουβέντους.

Οι αλλαγές ήταν απαραίτητες για να αποκτήσει ζωή το παιχνίδι. Ο Ρουντί Γκαρσιά έκανε την κίνηση ματ. Έριξε στο παιχνίδι τον Πιάνιτς και 4 λεπτά αργότερα ανταμείφθηκε, αφού από τον Βόσνιο άρχισε η επίθεση που κατέληξε με τον Ζερβίνιο να κάνει το 1-0 στο 79'. Η είσοδος των Κάρλος Τέβες και Φερνάντο Γιορέντε δεν προκάλεσε ανησυχία στον Μόργκαν ντε Σάνκτις. Το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι τέλους και η περσινή φιναλίστ προκρίθηκε στα ημιτελικά, αφήνοντας την πρωταθλήτρια Ιταλίας μακριά από το τρόπαιο για 19η σερί σεζόν.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μπενατιά, Καστάν, Τοροσίδης, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι, Στρότμαν, Φλορέντζι (75' Πιάνιτς), Τότι (83' Λιαγιτς), Ζερβίνιο

Γιουβέντους (3-5-2): Στοράρι, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι (46' Ογκμπόνα), Ίσλα, Βιδάλ, Πίρλο, Μαρκίζιο, Πελούζο (80' Τέβες), Τζιοβίνκο (76' Γιορέντε), Κουαλιαρέλα

21:45 Νάπολι - Λάτσιο

* Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 22 Ιανουαρίου 2014.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

1. Μίλαν ή Ουντινέζε - Σιένα ή Φιορεντίνα

2. Ρόμα - Νάπολι ή Λάτσιο

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου και οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου 2014.