Προημιτελικά: Ο Ιγκουαΐν λύτρωσε τη Νάπολι στις καθυστερήσεις (VIDEO)

Η Νάπολι πήρε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Coppa Italia επικρατώντας με 1-0 της Ίντερ, χάρη στο γκολ του Γκονζάλο Ιγκουαΐν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. H Λάτσιο αντίπαλος των "παρτενοπέι" στους "4" της διοργάνωσης.

Napoli's Gonzalo Higuain celebrates after scoring during a Serie A soccer match between Napoli and Udinese, at the San Paolo stadium in Naples, Italy, Saturday, Dec. 7, 2013. The match ended 3-3. (AP Photo/Salvatore Laporta) AP/LAPRESSE

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους, όμως το πάθος και οι δυνατές μονομαχίες δεν έλειπαν. Η Νάπολι είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν, ενώ η Ίντερ είχε τη σπουδαιότερη στιγμή, καθώς στο 13ο λεπτό το σουτ του Μάουρο Ικάρντι "τράνταξε" το δεξί δοκάρι του Μαριάνο Αντουχάρ.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε, με τη Νάπολι να πιέζει για το πολυπόθητο γκολ και την Ίντερ να προσπαθεί κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να φανεί απειλητική. Ο ρυθμός ήταν φρενήρης, αλλά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των δύο τερματοφυλάκων.

Τελικά, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν κατάφερε να δώσει την σπουδαία πρόκριση τους "παρτενοπέι", εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ρανόκια και νικώντας στο τετ α τετ τον Καρίσο, με όμορφο πλασέ.

Δείτε το γκολ:

Νάπολι (4-2-3-1): Αντουχάρ, Κουλιμπαλί, Ρ. Αλμπιόλ, Μπρίτος, Στρίνιτς, Γκαργκάνο, Νταβίντ Λόπες, Καγιεχόν (73' Μέρτενς), Χάμσικ (75' Γκαμπιαντίνι), Ντε Γκούζμαν (84' Γκουλάμ), Ιγκουαΐν

Ίντερ (4-2-2-2): Καρίσο, Ναγκατόμο, Ρανόκια, Ζουάν, Σαντόν (86' Ντόντο), Μεδέλ, Μπρόζοβιτς, Σακίρι, Ερνάνες (74' Γκουαρίν), Ικάρντι, Πούσκας

# O Γκονζάλο Ιγκουαΐν έχει πετύχει 8 γκολ στις τελευταίες ισάριθμες αναμετρήσεις της Νάπολι