10η αγ.: Νέο "κάζο" για Γιουβέντους, ασταμάτητη η Νάπολι, πάντα πρώτη η Ρόμα

Η Γιουβέντους συνεχίζει την πορεία... υποβιβασμού, γνωρίζοντας ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα της Σασουόλο με 1-0, ενώ η Νάπολι επικράτησε με 2-0 της Παλέρμο. Πάντα πρωτοπόρος η Ρόμα που νίκησε εύκολα την Ουντινέζε με 3-1.

Η Γιουβέντους παραμένει "βαριά άρρωστη", αφού γνώρισε ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά εκτός έδρας από τη Σασουόλο. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να τη μετουσιώσουν σε γκολ στο 20' με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Νίκολα Σανσόνε. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερη για τους "μπιανκονέρι", καθώς στο 39' ο Τζόρτζιο Κιελίνι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά αποδείχθηκαν φλύαροι στην τελική προσπάθεια, ενώ, όποτε χρειάστηκε ο Τζιανλούκα Πέγκολο αποσόβησε τον κίνδυνο με σωτήριες επεμβάσεις.

Σασουόλο (4-3-3): Πέγκολο, Βρσάλκο, Πάολο Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μανιανέλι, Μανιανέλι, Μισιρόλι, Μπιοντίνι (71' Ντάνκαν), Μπεράρντι (81' Λαρίμπι), Σανσόνε, Φλόκαρι (70' Ντεφρέλ).

Γιουβέντους (4-4-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Στουράρο, Λεμινά (82' Ερνάνες), Κουαδράδο, Πογκμπά, Ντιμπάλα (78' Τζάτζα), Μάντζουκιτς (60' Μοράτα).

Η Νάπολι επικράτησε, έστω και δύσκολα της Παλέρμο με 2-0 και πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Ρόμα. Οι "παρτενοπέι" δεν έβρισκαν χώρους απέναντι στους -καλά διαβασμένους- Τελικά, στο 39' ο συνήθης ύποπτος, Γκονζάλο Ιγκουαΐν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι κυνήγησαν το δεύτερο γκολ προκειμένου να καθαρίσουν με την υπόθεση "νίκη". Τελικά, η πίεση "απέδωσε καρπούς", αφού στο 80ό λεπτό Ντρις Μέρτενς, με όμορφη ατομική ενέργεια νίκησε τον Στέφανο Σορεντίνο και έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στους Ναπολιτάνους.

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κίρικες, Γκουλάμ, Ζορζίνιο, Νταβίντ Λόπεθ (63' Αλάν), Χάμσικ, Καγιεχόν (77' Ελ Καντουρί), Ινσίνιε (65' Μέρτενς), Ιγκουαΐν.

Παλέρμο (3-5-1-1): Σορεντίνο, Ρισπόλι, Στρούνα, Τζανκάρλο Γκονσάλες, Αντζέλκοβιτς, Λαζάρ (79' Τσότσεφ), Μαρέσκα (53' Μπρούγκμαν), Ριγκόνι (67' Κουάισον), Χίλιεμαρκ, Βάσκες, Τζιλαρντίνο.

Η Ρόμα μπήκε... φουριόζα στην αναμέτρηση με την Ουντινέζε και προηγήθηκε με 2-0 μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Μίραλεμ Πιάνιτς άνοιξε το σκορ για τους "τζιαλορόσι" στο 5', ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μαϊκόν με όμορφο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι παίκτες του Ρουντί Γκαρσιά διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το παιχνίδι κι έφτασαν στο τρίτο γκολ στο 64' με σουτ του Ζερβινιό. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ορέστη Καρνέζη, ο οποίος παρά τα τρία γκολ ήταν από τους διακριθέντες, ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 77ο λεπτό με τον Σιρίλ Τερό.

Ρόμα (4-3-3): Στσέζνι, Μάικον, Μανωλάς (70' Γκιόμπερ), Ρίντιγκερ, Ντιν, Ναϊνγκολάν, Φλορέντσι (79' Βενκέρ), Πιάνιτς, Ζερβινιό (65' Ιτούρμπε), Ιάγο Φαλκέ, Τζέκο.

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Βίντμερ (58' Μπρούνο Φερνάντες), Ουαγκέ, Ντανίλο, Πίρις, Πασκουάλε, Ιτούρα (65' Αγκίρε), Αγκιέμανγκ-Μπάντου, Μαρκίνιο, Τερεό, Πέριτσα (70' Εντενίλσον).

Η Μίλαν πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας με 1-0 της Κιέβο Βερόνα στο "Σαν Σίρο". Οι "ροσονέρι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Αλμπάνο Μπιτσάρι. Τελικά, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53' ο Λούκα Αντονέλι πέτυχε το πολυπόθητο γκολ, με φαλτσαριστό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Μίλαν (4-3-3): Ντοναρούμα, Αμπάτε (14' Ντε Σίλιο), Αλέξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Μοντολίβο, Κούτσκα, Μπερτολάτσι, Τσέρτσι (85' Χόντα), Μποναβεντούρα, Μπάκα (92' Λουίζ Αντριάνο).

Κιέβο Βερόνα (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Νικολά Φρε (46' Κατσιατόρε), Νταϊνέλι, Μπόστιαν Σέζαρ, Γκόμπι, Ραντοβάνοβιτς, Πίντζι, Λούκας Κάστρο, Μπίρσα (64' Εμποκού), Πελισιέρ (75' Μετζορίνι), Παλόσκι.

#Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης μπήκε στο 88ο λεπτό του αγώνα της Τορίνο με την Τζένοα κι ένα λεπτό αργότερα έστειλε, άθελά του τα μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

#Ο Κώστας Μανωλάς κι ο Ορέστης Καρνέζης αγωνίστηκαν βασικοί στον "ελληνικό εμφύλιο" μεταξύ της Ρόμα και της Ουντινέζε που βρήκε νικητές τους "τζιαλορόσι".

Αταλάντα - Λάτσιο 2-1

(69' αυτ. Μπάστα, 86' Αλεχάντρο Γκόμες / 16' Λούκας Μπίγλια)

Φροζινόνε - Κάρπι 2-1

(51' Τσιοφάνι, 91' Σαμάρκο / 66' Μαρόνε)

Βερόνα - Φιορεντίνα 0-2

(25' αυτ. Ράφα Μάρκες, 57' Κάλινιτς)

Νάπολι - Παλέρμο 2-0

(39' Ιγκουαΐν, 80' Μέρτενς)

Ρόμα - Ουντινέζε 3-1

(5' Πιάνιτς, 10' Μάικον, 64' Ζερβινιό / 77' Τερεό)

Σασουόλο - Γιουβέντους 1-0

(20' Σανσόνε)

Τορίνο - Τζένοα 3-3

(28' Μάξι Λόπες, 34' Ζαπακόστα, 89' αυτ. Ταχτσίδης - 26' και 94' Λασάλτ, 67' Λαβολέτι)

Πέμπτη 29 Οκτωβρίου

Σαμπντόρια - Εμπολι

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Τζαπακόστα (85' Μπρούνο Πέρες), Μπόβο, Γκλικ, Μορέτι, Μολινάρο, Βίβες, Άκουα (70' Μπαζέλι), Μπενάσι, Μάξι Λόπες, Μπελότι (76' Χοσέ Μαρτίνες).

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Ίτσο, Μουνιός, Ανσάλντι, Ρινκόν (81' Ισά Σισοκό) (88' Ταχτσίδης), Αντρέα Κόστα, Ντιόγκο Φιγκέιρας (61' Γκακπέ), Λασάλτ, Εντσάμ, Περότι, Παβολέτι.

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Μαζιέλο, Στεντάρντο, Παλέτα, Ντραμέ (46' Ντ'Αλεσάντρο), Ντε Ρουν, Καρμόνα, Κούρτιτς (46' Ραϊμόντι), Μάξι Μοράλες (78' Κερουμπίν), Αλεχάντρο Γκόμες, Πινίγια.

Λάτσιο (4-2-3-1): Μαρκέτι, Μπάστα, Χουτ, Χεντιλέτι, Λούλιτς, Ονάζι (80' Κλόζε), Λούκας Μπίγλια, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Καντρέβα, Φελίπε Άντερσον, Μάτρι (64' Τζόρτζεβιτς).

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Ρόζι (85' Τσιοφάνι), Ντιακιτέ, Μπλάνκαρντ, Κριβέλο, Τσίσμπα, Γκόρι (79' Σαμάρκο), Παγκανίνι (89' Βέρντε), Σοντίμο, Τσιοφάνι, Ντιονίζι.

Κάρπι (3-5-1-1): Μπέλετς, Λετίτσια, Σπόλι, Ρομανιόλι, Μαρόνε, Κόφι (60' Λαζάνια), Φεντέλε (20' Μπιάνκο), Ντι Γκαούντιο (71' Ουάλας), Γκαμπριέλ Σίλβα, Ρίντερ Μάτος, Μποριέλο.

Βερόνα (4-3-3): Γκολίνι, Πιζάνο, Ράφα Μάρκες, Μόρας, Σουπραγέν, Ματουζαλέμ (83' Κέκιν), Ιονίτσα (64' Σιλιγκάρντι), Γκρέκο, Σάλα (69' Τζακάνι), Γιάνκοβιτς, Γκόμες Τάλεμπ.

Φιορεντίνα (3-4-2-1): Ταταρουσάνου, Ρονκάγλια, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Αστόρι (80' Τόμοβιτς), Μπόρχα Βαλέρο, Βεσίνο, Μπλαστσικόφσκι (52' Μπερναρντέσκι), Πασκουάλ, Ίλιτσιτς, Τζουζέπε Ρόσι (60' Μπάντελ), Καλινιτς.