17η αγ.: Η Λάτσιο έκλεψε τη νίκη από την Ίντερ

Με γενναίες δόσεις τύχης και έναν Μίροσλαβ Κλόζε να επιβεβαιώνει το "δολοφονικό" ένστικτο σκόρερ, η Λάτσιο νίκησε 1-0 την Ίντερ στο "Ολίμπικο" για την 17η αγωνιστική της Serie A και την πλησίασε στον πόντο.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς, η μοναδική της κατηγορίας που δεν είχε ήττα στις τελευταίες 5 αγωνιστικές, είχε τον πλήρη έλεγχο για ένα ημίχρονο, χωρίς να αξιοποιήσει το χρόνο που είχε την μπάλα στα πόδια της. Ο Αντρέα Στραματσιόνι είχε προετοιμάσει στην εντέλεια τους Μιλανέζους σε ακόμα ένα σημαντικό παιχνίδι και κρατούσε το μηδέν παρά το γρήγορο ρυθμό που έδωσαν οι γηπεδούχοι.

Το 2ο ημίχρονο, όμως, βάφτηκε "νερατζούρο". Με κινητήριο μοχλό τον Φρέντι Γκουαρίν, οι φιλοξενούμενοι επιτέθηκαν κατά κύματα στην ευάλωτη άμυνα των "λατσιάλι". Δύο φορές σε παρόμοιες φάσεις ο Γκουαρίν και ο Αντόνιο Κασάνο έστειλαν την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Φεντερίκο Μαρκέτι, ο οποίος προέβη σε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Οι αντεπιθέσεις των γηπεδούχων ήταν ανύπαρκτες και το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Όταν έφτασε η στιγμή, έγινε για λογαριασμό της... λάθους ομάδας. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Κλόζε άνοιξε το σκορ στο 82' και έδωσε τη νίκη στη Λάτσιο.

# Προσκεκλημένος της διοίκησης της Λάτσιο στο ματς με την Ίντερ ο Χουάν Σεμπάστιαν Βερόν, ο νέος αθλητικός διευθυντής της Εστουδιάντες, ο οποίος έχει τιμήσει τη φανέλα και των 2 ιταλικών συλλόγων στη σπουδαία καριέρα του ως ποδοσφαιριστής.

# Ο Αντόνιο ντι Νατάλε έφτασε για 8η σεζόν στη Serie A διψήφιο αριθμό τερμάτων. Στις τελευταίες 3 χρονιές, ο 35χρονος φορ της Ουντινέζε έχει ξεπεράσει τα 20 γκολ.